Д есетки хиляди протестиращи се придвижиха пеша в колони към пл. "Славия" в Белград, където е сборният пункт на протеста, организиран от студенти под надслов "Ще се видим на Видовден".

ЧАС ПО ЧАС: Обявиха стъпките на мащабния протест в Сърбия

Общественият транспорт в сръбската столица е спрян от ранния следобед.

А от вчера в цяла Сърбия влаковете не се движат, поради анонимно обаждане за бомбена заплаха.

Заради струпването на много хора полицията временно отклонява и пренасочва движението на автомобили в сръбската столица.

Докато се придвижват към площад "Славия" студентите носят само знамена на своите факултети, а част от тях са написали кръвната група и имената на родителите си на ръцете си.

Тази защитна мярка при инциденти бе предприета и по време на други големи протести в Сърбия през последните месеци.

Вчера чрез публикации в социалните мрежи организаторите на протеста под надслов "Ще се видим на Видовден" дадоха указания да се заснеме видео с телефон, ако протестиращите попаднат в сблъсък с полиция или участват в нападение.

Протестът официално започва в 18 ч. местно време (19 ч. бълг.време) и ще продължи до 21.20 ч. (22.20 ч. бълг. време).

Агенция АП: протестите разклатиха властта на Вучич

Столицата на Сърбия протестира, за да окаже натиск върху популисткия президент Александър Вучич да свика предсрочни парламентарни избори след близо осем месеца митинги, които разклатиха твърдата му власт над балканската страна, предаде агенция Асошиейтед прес, цитирана от в. „Данас“. 

Вучич и неговата Сръбска прогресивна партия отхвърлиха искането за предсрочно гласуване и обвиниха протестиращите, че са планирали да подбуждат към насилие по заповед от чужбина, но без да уточняват откъде, според АП. Агенцията посочва, че часове преди студентския митинг партията на Вучич е докарала десетки свои поддръжници в Белград с автобус, като много от тях са носили тениски с надпис: „Няма да се откажем от Сърбия“. 

АП припомня, че по-рано тази седмица полицията арестува няколко души, обвинени в предполагаем заговор за сваляне на правителството, и забрани без обяснения на няколко души от Хърватия и на театрален режисьор от Черна гора да влязат в страната . Сръбската железопътна компания спря влаковете поради предполагаемата бомбена заплаха, което критиците нарекоха очевиден опит да се попречи на хората да пътуват до Белград за митинга. Властите предприеха подобни стъпки през март, преди митинга на 15 март, който се смята за най-големия антиправителствен митинг в Сърбия. 

Верните на Вучич сили, пише АП, след това разположиха лагер в парка пред офиса му, който все още е там. Мирно събиране на 15 март приключи внезапно, когато някои хора внезапно избягаха панически, което предизвика обвинения, че властите са използвали звукови оръжия срещу мирни протестиращи, което властите отричат.

*Източници: БТА/БГНЕС