0

В секи знае, че Сибир е скован във вечен лед. Противно на общоприетото схващане, дебелината му не е толкова голяма, средно е 380 м. Под вечните ледове обаче има пясък, глина и други скали. Но това, което се намира точно под тях, е извор на редица необичайни теории.

Факт е, че мразовитите сибирски полета се топят бързо. И след 4-6 хиляди години от леда няма да остане и следа. Причината за топенето е огромно езеро от лава, което се намира на дълбочина от 3 хил. км под Сибир. На места дълбочината му не надвишава 600 км. В редки случаи течащите нагоре реки от лава се намират на 25 км от повърхността на Земята. Това е достатъчно, за да повлияят с температурата си върху замръзналата зона.

Град Иркутск

 Град Иркутск
istock

В резултат на топенето на леда под земята, се е насъбрала твърде много вода, от която се е образувал цял океан. Когато стане още по-голям, океанът ще се нагрее и ще се появи парна възглавница, която скоро ще се „пръсне“. Така Сибир ще се превърне в долина от гейзери и вулкани. Огромни фонтани от гореща вода и пара ще избухнат от земята, а лавата ще потече по повърхността.

Според друга теория вечната замръзналост ще продължи повече от 4-6 хиляди години. Но тогава лавата ще излезе на повърхността на друго място. Например много пò на север или дори в самия океан. Тогава природата ще страда по-малко, но всички градове, разположени на брега, ще бъдат под вода.

Освен ако, разбира се, след няколко хиляди години инфраструктурата на нашата цивилизация не се промени. Вечният лед на Сибир заема около 2/3 от територията на Русия. Ако потоците лава избухнат, цялата тази област ще стане необитаема.

Мнозина от нас си мислят, че сами можем да повлияем на планетата си, но истината е, че Земята постоянно показва, че човекът не е неин господар, писа woman.bg. Учените непрекъснато следят какво се случва в недрата на Земята и може би скоро ще можем да видим по-точна картина на бъдещето.

@yahoonews Scientists have been trying to explain the origin of more than a dozen giant craters that have formed in Siberia since 2014. Now, a group of researchers may finally have found an answer beneath the ground. #permafrost #science #siberia #news #learnontiktok #yahoonews ♬ original sound - Yahoo News