0

Б ългарски учени влязоха в ледника Перуника край родната полярна база на Антарктида, за да изследват процесите на топенето в него. В процепите на глетчера специалистите поставиха множество сензори на различна дълбочина, които измерват температурата и влажността. Чрез тези данни учените наблюдават какви процеси протичат и как се променят ледените структури.

Спелеолог 

На остров Ливингстън, където е разположено родното полярно селище, по проект в областта на глациологията, която е наука за ледниците, работи инж. Цветан Паров. Той е спелеолог и магистър по аерокосмическо инженерство, изследващ слънчевата активност. Докторант в Института за космически изследвания и технологии към БАН.

„Стартирахме втория етап на проекта за изследване на антарктическите ледници. С гл. ас. д-р Йорданка Донкова успяхме да локализираме пукнатини в ледника на границата между акумулативната и аблационната зона и да разположим вътре сензори за температура и посока на въздушните течения на дълбочина от 21 метра! Красивите кадри доказват хипотезата от предишната експедиция, че пукнатините се разширяват и разтапят ледника отвътре“, коментира Паров. Цялото това познание ще бъде крачка напред в прогнозиране на топенето на ледниците и в близко бъдеще да можем да кажем какво ще се случи, казват специалистите.


Българските учени на Антарктида изследват движението на ледника Перуника, както и ледотресенията, които се случват на него. Така наречените ледотресения продължават от секунда до минута. През 2015 г. е инсталирана първата сеизмична станция близо до Перуника.

Трусове 

Само преди дни българският научноизследователски кораб стигна до остров Сноу, където бяха инсталирани сеизмични станции. Гл. ас. д-р Гергана Георгиева се занимава със сеизмология, изследване на земетресенията и движението на ледниците на Антарктида. Важно е земетресенията да се изучават и на Антарктида. На Ледения континент има 20-30 постоянни сеизмични станции, обясняват специалистите.