З амърсеният въздух, вдишван от хиляди всеки ден, може да е свързан с по-голям риск от развитие на аутизъм, според ново изследване.
Преглед на най-новата научна литература установи, че бебета с по-висок генетичен риск от разстройство на развитието, които са били изложени на четири често срещани замърсители на въздуха, са по-склонни да развият това състояние, пише Dailymail.
Смята се, че при вдишване в ранна детска възраст или в утробата, тези микроскопични замърсители могат да попаднат в кръвния поток.
Там те могат да заобиколят защитните слоеве на мозъка, причинявайки възпаление, променяйки начина, по който функционират нервите и се развиват, увеличавайки риска от разстройство.
Според учените нивата на аутизъм се увеличават в световен мащаб през последните години. Анализът показва, че диагнозите на разстройството са се увеличили с близо 800 процента във Великобритания например през последните няколко десетилетия, а в САЩ процентите са се увеличили почти три пъти.
Д-р Хайтам Амал, ръководител на катедрата по невромика, клетъчна сигнализация и транслационна медицина в Еврейския университет в Йерусалим , който ръководи новото проучване, каза, че се опитват да разберат какво може да допринесе за това нарастване.
Лабораторията му се фокусира основно върху азотния оксид (NO), газ, който се отделя при изгаряне на изкопаеми горива в автомобилите.
Д-р Амал каза: „Моята лаборатория показа, че NO играе важна роля при ASD (разстройство от аутистичния спектър).“
В новото проучване, публикувано в списание Brain Medicine , д-р Амал разглежда четири различни компонента на замърсяването на въздуха: прахови частици, азотни оксиди, серен диоксид и озон.
Азотните оксиди се отнасят както за азотен оксид, така и за азотен диоксид, два замърсителя, отделяни от изгарянето на изкопаеми горива.
Праховите частици са общ термин за микроскопичните частици прах, течност или дим, произведени от строителни обекти, електроцентрали и автомобили.
Той е между седем и 30 пъти по-малък от диаметъра на човешки косъм.
Серният диоксид е безцветен газ или течност, която се получава при изгаряне на изкопаеми горива или при топене на метал като алуминий.
Авторите не предоставят цифра, но по-стари изследвания от "Харвард" предполагат, че излагането на замърсен въздух като прахови частици може да повиши риска от аутизъм с цели 64 процента.
Това не е болест и хората я имат от момента на раждането си, въпреки че може да не се забележи до детството, а понякога и много по-късно.
Аутизмът съществува в спектър. Някои хора ще могат да водят напълно функциониращ живот без допълнителна помощ. Други може да се нуждаят от помощ на пълен работен ден.
Класическите признаци на аутизъм включват проблеми с общуването, намиране на определени стимули или ситуации за преобладаващи и повтарящи се поведения.