Р уската рубла се срина до най-ниското си ниво спрямо щатския долар от март 2022 г.
Това става ден след като Москва изстреля нова хиперзвукова ракета срещу Украйна, а САЩ санкционираха най-голямата руска банка, предаде АФП.
ПУТИН СИ ПРИЗНА: Атакувахме Украйна с неядрена балистична ракета "Орешник"! (СНИМКИ+ВИДЕО)
Руската валута е силно нестабилна от началото на продължаващата вече почти три години война на Русия срещу Украйна, реагирайки драматично на събитията на бойното поле и западните санкции.
ЗА ПЪРВИ ПЪТ: Русия удари Украйна с междуконтинентална балистична ракета
Централната банка на Русия определи официалния си обменен курс за рублата на 102,58 спрямо щатския долар, най-ниското ниво от 24 март 2022 г.
Вчера Путин заплаши, че новата ракета може да носи ядрени оръжия и каза, че Москва вижда САЩ и техните европейски съюзници като легитимни цели.
ВЪРВИМ ЛИ КЪМ ТРЕТА СВЕТОВНА?! Русия вече по-лесно може да използва ядрено оръжие!
Заплашвайки "решително" отмъщение за всяка по-нататъшна ескалация, Путин каза, че украинският конфликт е придобил "елементи на глобален характер".
Но по-голямо значение за срива на рублата имаха новите санкции срещу "Газпромбанк", която е основната банка за международни разплащания на Русия.
„Има значителен риск отслабването на рублата да продължи“, каза Евгений Коган, професор във Висшето училище по икономика в Москва.
НА СБОГУВАНЕ: Байдън позволи на Украйна да стреля с далекобойни американски ракети по Русия
Санкционираните руски банки на практика не могат да извършват транзакции извън Русия. Причината е, че всяка финансова институция, която осъществи сделки с тях също попада под санкциите на САЩ.
„В крайна сметка ще бъдат изградени нови международни вериги за плащане, но докато този процес не бъде завършен, приходите от износ може временно да намалеят. Така че рублата вероятно ще се обезцени през следващите месеци“, добави Коган в Телеграм.
Преди да започне пълномащабната си офанзива срещу Украйна, руската валута се търгуваше на нива около 75-80 спрямо щатския долар.
Официалният курс, определен от централната банка и базиран на данни за търговия, падна до рекордно ниско ниво от 120 рубли за долар през март 2022 г., преди да се стабилизира, тъй като санкциите на САЩ не само ограничиха притока, но и изтичането на капитали от Русия.
Способността на Русия да пренасочи своя износ на петрол и газ към азиатските пазари и най-вече Индия и Китай осигуряваше подкрепа на рублата през целия конфликт, като "Газпромбанк" беше ключово звено във веригата за разплащания.