С екс труженичките минават на трудов договор в Белгия, където декриминализираха проституцията миналата година.
Страната сега иска да предложи на секс тружениците повече гаранции, изразяващи се в трудов договор с одобрен от властите работодател в тази трудова сфера.
Това се предвижда в законопроект, одобрен днес на заседание на белгийския министерски съвет, предаде Франс прес, съобщи БТА.
Става дума за по-добра защита на тази категория работници срещу рисковете от злоупотреба и експлоатация, се казва в съвместно изявление на министрите на труда, здравеопазването и правосъдието, подкрепящи идеята за законопроекта.
Подписването на подобен трудов договор ще гарантира по-добра социална защита на секс тружениците, в това число здравна застраховка, платен отпуск по майчинство, права при безработица, пенсиониране и др.
А работодателят по договора ще има серия от задължения, като например да подсигури бутон за спешна помощ във всяка стая в заведението, в което секс труженикът изпълнява трудовите си задължения, като за целта трябва да ангажира и човек, който да окаже конкретно помощта.
За да бъде одобрен от властите работодателят в тази сфера трябва да представи и чисто съдебно минало.
Работодателят трябва да уважава свободите на онези, които работя за него и да им гарантира обезопасена среда на труд.
Работниците пък ще имат правото да отказват сексуални партньори или специфични сексуални актове, без това да е повод за уволнение.
Предстои законопроектът да бъде дебатиран в парламента.
Белгия претендира, че е първата страна в Европа, която е декриминализирала секс труда и втората в света след Нова Зеландия, направила това.
В Белгия има най-малко 7000 секс труженици, но според някои оценки те са дори между 20 000 и 25 000, като в девет от десет случая става дума за жени.