0

Tри дни след като бе обвинен от международен трибунал във военни престъпления в Украйна, руският президент Владимир Путин ще търси повече от всякога проява на солидарност от китайския си колега Си Дзинпин, посрещайки го в Москва в понеделник.

Си ще бъде първият световен лидер, който ще стисне ръката на Путин, след като в петък Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест на руския лидер във връзка с депортирането на украински деца в Русия от началото на войната.

Русия ще представи пътуването на Си - първото му, след като този месец получи безпрецедентен трети мандат, като доказателство, че има могъщ приятел, готов да я подкрепи срещу враждебния Запад, който според нея напразно се опитва да я изолира и победи.

Нито Москва, нито Пекин са членове на Международния наказателен съд, чието действие според Кремъл е възмутително, но юридически невалидно. Но с обявяването на Путин за издирване в 123 държави практически в навечерието на пътуването на Си, съдът постави в нелицеприятна светлина срещата, която и без това беше деликатна за китайския лидер.

Докато руската армия се бие в Украйна, а Съединените щати предупреждават Китай да не снабдява Москва с оръжие, Пекин е изправен пред избор, който се надяваше да избегне, казва Джонатан Еял от Кралския институт за управление на обединените сили, лондонски мозъчен тръст.

"Или не правят нищо и рискуват да видят Русия унизена в Украйна, което не е в интерес на Китай. Или ще се притекат на помощ на Русия и ще рискуват много по-голямо влошаване на отношенията си със САЩ и други западни държави", каза той в телефонно интервю.

В интервю за китайски вестник, публикувана на уебсайта на Кремъл късно в неделя, Путин заяви, че възлага големи надежди на посещението на своя "добър стар приятел" Си, с когото миналата година подписа стратегическо партньорство "без граници".

Той приветства и готовността на Китай да посредничи в конфликта.

Путин пише, че ситуацията в Украйна може да бъде разрешена по политическо-дипломатически път, но процесът зависи от съгласието на останалите за "сериозен диалог с отчитане на реалностите"

В статията си руският президент отново повтаря тезата си, че Западът е разпалил конфликта в Украйна в опит да запази глобалното си господство и еднополюсния световен ред. От друга страна, пише Путин, Русия и Китай "последователно се обявяват за създаването на по-справедлив многополюсен световен ред, основан на международното право, а не на някакви "правила", обслужващи нуждите на "златния милиард".

Руският президент заявява, че НАТО грубо нарушава принципа за неделимостта на сигурността. "Дълбоко сме обезпокоени от безотговорните и направо опасни действия, които могат да подкопаят глобалната ядрена сигурност", пише Путин в нова косвена заплаха за възможността от употреба на ядрени оръжия.

Путин определя руско-китайските отношения като "крайъгълен камък" на регионалната и на глобалната стабилност и като образец за хармонично сътрудничество между големи държави.

В статията си той прави прогнозата, че стокообменът между Русия и Китай още тази година може да надхвърли 200 млрд. долара. Освен това, пише Путин, делът на разплащанията в национални валути нараства, което прави двете страни "по-суверенни".

Руският президент определя газопровода "Силата на Сибир" за доставка на руски газ в Китай като "сделката на века". Той посочва, че нараства износът на руски нефт и въглища за Китай. Като други сфери на успешно сътрудничество Путин споменава строителството на енергийни мощности в Китай с участието на руски специалисти, съвместните проекти в индустрията и селското стопанство, развитието на нови технологии и сътрудничеството в космоса.

Руския президент определя Си Дзинпин като "добър стар приятел", с когото го свързват "най-топли отношения".

Си: Никоя страна на глобалната арена няма решаващия глас

Нито една страна на глобалната арена няма решаващия глас, който да определя целия съществуващ световен ред, пише китайският президент Си Дзинпин в статия, публикувана в руския вестник "Росийская газета" преди посещението му в Русия.

"Международната общност си дава ясна сметка за това, че нито една страна в света не превъзхожда всички останали. Няма универсални модели за държавно управление и не съществува световен ред, в който решаващата дума принадлежи на една отделна страна. Солидарността и мирът на планетата без разкол и сътресения отговарят на общите интереси на цялото човечество", отбелязва Си.

"В съвременния свят текат много дълбоки промени. Мирът, развитието, сътрудничеството и взаимната полза - това е неудържим исторически повей. Многополюсността, икономическата глобализация и демократизацията на международните отношения е необратима тенденция", казва китайският лидер.

"Китай и Русия твърдо защитават базираната на ООН международна система и световния ред, основан на международното право, както и основополагащите норми и принципи на международните отношения, базирани на целите и принципите на Хартата на ООН (и) осъществяват тясна координация в рамките на ООН, Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), БРИКС, Г-20 и другите международни платформи, (като) полагат съвместни усилия за насърчаване на многополюсността и демократизацията на международните отношения", пише Си Дзинпин.

Що се отнася до войната в Украйна, китайският президент отбелязва, че страните могат да намерят рационален изход, ако се придържат към концепцията за "обща, комплексна, съвместна и устойчива сигурност". Той подчертава необходимостта "да се спазват целите и принципите на Хартата на ООН, да се уважават резонните безпокойства на всички страни в областта на сигурността, да се поддържат всички усилия, насочени към мирно уреждане на украинската криза и да се осигури стабилността на глобалните вериги на производството и доставките".

Си Дзинпин призовава да се продължи съвместната работа по "свързването на инициативата "Един пояс - един път" с Евразийския икономически съюз" и да се постигне такава "структура на развитието" на двете страни, която да се отличава с "взаимната допълняемост и съвместимост на традиционната търговия и новите форми на сътрудничество".

От своя страна в интервю за китайския вестник "Женмин жибао" Путин също се обяви за изграждането на "по-справедлив многополюсен световен ред", като от своя страна обвини Запада, че е разпалил войната в Украйна "в опит да запази глобалното си господство и еднополюсния световен ред".

Миналия месец Китай публикува документ от 12 точки, в който призовава за диалог и уреждане на конфликта в Украйна, но той съдържа само общи изявления и никакво конкретно предложение за това как може да се сложи край на продължаващата вече година война.

Украйна предпазливо приветства китайското предложение, но твърди, че всяко уреждане ще изисква Русия да се изтегли от всички завзети от нея територии, включително Кримския полуостров, който анексира през 2014 г.

Съединените щати реагираха крайно скептично на участието на Китай, като се има предвид отказът на Пекин да осъди руската инвазия.

Говорителят на Белия дом Джон Кърби заяви в неделя пред Fox News, че всеки призив на Путин и Си за прекратяване на огъня сега би бил неприемлив, защото просто би "ратифицирал досегашните завоевания на Русия".

"Всичко, което ще се случи е да се даде на г-н Путин повече време да се преоборудва, да се обучи, да се пренасочи и да се опита да поднови офанзивите в избран от него момент", каза още Кърби.