0

З вездата на италианското кино Микеле Плачидо ще се завърне в България догодина, за да снима новия си филм в Киноцентъра.

Това издаде екранният комисар Корадо Катани от хитовия сериал „Октопод“ по време на визитата си у нас през уикенда. В рамките на „Киномания“ в НДК той представи последната си лента „Сянката на Караваджо“.

Концерт

"Искаме и тук да хвърлим едно семенце. Смятаме да работим по следващия филм тази пролет в Бояна. Тук има чудесни професионалисти, кинаджии и чудесна кинопублика. Напролет, докато работим по филма, ще направим и един концерт с български музиканти. Това ще бъде като един подарък към българската кинопублика", каза актьорът и разкри, че в събота вечер се е срещнал със своя приятел Виктор Чучков. „Снощи имах изключително приятна среща с Виктор Чучков, който беше сътрудник на Енио Мориконе. Маестро Чучков прави класическа музика, но през призмата на един български поглед и в същото време -  оркестрации на модерна музика", разказа Плачидо, който е работил с маестро Мориконе месец преди да си отиде от този свят. "Енио Мориконе имаше изключително високо мнение за българското изкуство - както лирическо, така и музикално. Аз самият смятам, че в лирическото и музикалното изкуство България е на първо място в Европа", споделя Плачидо и допълва, че се е запознал с маестрото след работата му по „Октопод“.

„Той искаше аз да бъда гласът в един религиозен концерт, който той правеше. След това се срещахме много пъти, като последният беше около месец преди да почине. Той искаше отново да рецитирам текстове на фона на електронна музика. Това също беше негова страст - новата музика, експериментите и търсене на нещо ново и различно. Той беше една изключителна личност и аз много бих се радвал, ако този проект се осъществи и записите от репетицията, в които участва и самият той, се публикуват".

Премиера 

Микеле Плачидо признава, че все още не е спечелил нито един лев от новия си  филм „Сянката на Караваджо“, но той се приема изключително добре от публиката, като предстоят премиери на още места из Европа. По думите му филмът за Караваджо е филм за нашето съвремие. "Действието се разполага в една друга епоха, но става въпрос за същото нещо, което е проблем и за нашето съвремие - свободата на мисълта.
Разликата е в костюмите, в декорите, които искаха много работа и бяха едно финансово бреме", обяснява Микеле Плачидо. "Искахме да направим един по-различен филм за Караваджо. Не просто да покаже колко красив е той, а да разкаже за трудностите на неговия живот", допълва той.