0

С наближаването на лятното слънцестоене 22 юни, денят, през който лятото нахлува, билките и подправките са най-силни. Ако хванете стръкче лайка или невен и леко ги стиснете, ще усетите как лепнат от жизнени сокове. И това не е случайно, защото именно през юни всички растения стремително се развиват, а растителните сокове са буйни и лечебни. Не случайно народите отбелязват Еньовден като деня на билките.

И докато чакаме да узреят първите плодове на зеленчуците, които сме заложили в градината си, можем да се възползваме от даровете на самата природа и да се подготвим за студените дни, съхранявайки много витамини и живот чрез билките и пролетните плодове.

Точно сега започва да разпуква цветът на липата. Добре е да си наберем поне една торба, която след това да изсушим между вестници в тъмна стая. След като цветът се изсуши, се прибира в хартиени пликове или в големи и сухи стъклени буркани. Липовият цвят се използва предимно за чай. Хората, които не обичат, обаче могат да си изсушат по-големи количества и да си напълнят с него малки ароматни билкови възглавници. Освен с липов цвят те могат да се допълнят с изсушени цветенца от роза, лавандула, мащерка, маточина. По този начин хем ще прогонят вирусите поради етеричните масла, които излъчват билките, хем ще се радват на спокоен сън, защото тези билки са успокояващи.

Юни е месецът, в който можем да си наберем и изсушим лайка по същия начин както и липовия цвят. Освен дезинфекциращо свойство на устната кухина отварата от лайка помага срещу ечемик и прочистване на очите. Може да се замрази в кубчета за лед и след това в кърпа да се сложи да се стопява върху очите. Премахва подпухналостта им и ги прочиства. Отварата от лайка е отлична за хора, които имат светъл цвят на косата. След измиване се облива с отварата и придава красив оттенък на русите кичури.

Дудите или черницата, както на много места се наричат в България, са най-чистата и полезна храна, която имаме в днешни дни. Някога те са внесени тук от Персия, а името им там е същото като у нас - дуди. Тези дървета не се пръскат и не изискват абсолютно никакви грижи. Дотолкова, че пренебрежително ги отминаваме, а те съдържат мощна сила, която дава здраве.

Ето и някои от свойствата им. Използват се като подкрепяща храна при малокръвие. Премахва прекалената умора и безпомощност, безсилие. Черниците понижават кръвната захар при диабетици, свалят холестерола и предотвратяват стомашни язви. Черницата е богата на витамините А, В2 и С, минерали, калий, натрий, калций, магнезий, фосфор и пектин. Плодовете имат слабително и отхрачващо, действие. Много полезна е и за сърцето. Увеличава майчиното мляко.

Варим, бъркаме и наливаме в буркан

Технологията на приготвяне на петмез е следната. Плодът, от който ще се прави петмезът, се подготвя и пресова, за да се изстиска сокът ,в случая черниците. Течността се изсипва в голям казан или широка тава, предварително затоплена на огъня. Вари се при непрекъснато бъркане до сгъстяване. Полученият продукт има консистенцията на течен мед. При желание се добавят парченца плодове, като на 15 кг вече готов петмез се слага около един килограм плодове. Добавянето на плодовете става, когато сокът е наполовина сгъстен. Вкусът може да се подобри с добавяне на леко препечени орехови или бадемови ядки. Петмезът се пресипва в съдовете за съхранение, след като е изстинал напълно, за да може плодовете да се напоят добре.

Джанки, млечен чесън и копър

Точно сега е времето, през което можем да си направим първата туршия, която в близкото минало беше много популярна и обичана от всички. Прави се с млечен чесън цели глави, зелени джанки и копър. Нареждат се в голям буркан и се заливат с вода, в която е разтворена морска сол на кристали. Технологията е абсолютно същата като тази на киселото зеле.