М едена маска за лице помага да засияем през зимата. Домашната рецепта за копринена кожа може да спретнем бързи и лесно у дома. Някои от тези смеси са използвани назад в годините за разкрасяване, а продуктите за тях можем да намерим в хладилника. Хората, които нямат алергия към природния дар, могат да си я направят, тъй като тя е много подходяща за зимния сезон. За нея са ви необходими една лъжица мед, две лъжици зехтин и един жълтък. Всичко това се разбърква хубаво и се размазва по цялото лице и шията.
Не забравяйте деколтето, защото именно то е издайник за възрастта на една дама. Маски също така могат да се правят с авокадо, която е с по-мазна текстура, за да подхрани кожата. Маска с цитруси също можем да си направим, но не повече от веднъж седмично. Те са богати на витамин С и подхранват, но все пак могат да раздразнят кожата. Друг издайник на възрастта са ръцете. Затова козметиците съветват да се подхранват с маски. Една изпитана рецепта съчетава лъжица чиста мас и лъжица прясно мляко. Разбъркайте до хомогенна смес и намажете ръцете. Сложете меки памучни ръкавици и прекарайте една нощ с тях. След това ръцете стават много гладки и меки, а маската спира изсушаването от вятъра и студа.
От типа кожа зависи колко често е добре да си правим домашни маски. При една по-мазна кожа те трябва да се прилагат по-нарядко, а при суха по-често. Нанасянето им също зависи от типа професия. Хората, които са изложени по-често на суровите атмосферни условия, трябва да подхранват кожата си по-често. Поне веднъж в седмицата е добре да правим маски. При много суха кожа може да се прави и три пъти седмично. Бърза и лесна рецепта съживява и косата през зимата. Простичката маска, която може да направим за минути у дома, защитава косите и ги прави меки и бляскави. След къпане изцедете сока на един лимон и го добавете към вода - толкова, колкото да полеете косите си с нея. Същият ефект може да се постигне и ако към водата добавите една лъжица чист ябълков оцет. След това няма нужда от измиване.
През зимата не използвайте хидратиращ крем през деня. Този тип крем и маска е добре да се използват вечер, тъй като кожата се нуждае от овлажняване заради вятъра, който я изсушава. Водата, която се съдържа в кремовете, замръзва и затова те не са подходящи през деня в големия студ. Кремовете, които трябва да използваме денем, са по-плътни и мазни, за да могат да предпазват кожата. Слагайте задължително слънцезащитен фактор, независимо че е зима и няма слънце. През облаците вредните ултравиолетови лъчи отново достигат до нас и се отразяват в снега.
Ако пък искате да поддържате летен загар, но се притеснявате от вредите на солариума, то имате и друга алтернатива. Става въпрос за т.нар. колариум. Видимата разлика между двата уреда е само една – цвета на светлините. При солариума лампите са сини, а при колариума – червени. Точно в тази на вид съвсем незначителна подробност обаче се крие тайната. Червената светлина не излъчва нито UV-B, нито UV-A опасни лъчи. Те са на честота на 633 нм. Това едва ли ви говори нещо, но изследванията доказват, че веднъж приета от клетките, отговорни за производството на еластични фибри и колаген, тази светлина стимулира и засилва клетъчната активност. Това води до нарастване на производството на колаген, което от своя страна прави кожата по-еластична и по-стегната. Колариумите не повреждат, не изгарят, нито пък нараняват тъканта, те дори не излъчват топлина, не предизвикват възпаления, подувания и зачервявания след процедура. За сметка на това обаче изглаждат фините бръчици и допринасят за свежия вид на кожата. Освен това за разлика от солариума, колариумът не изисква предварителна подготовка на кожата (вижте Съвети за първия път). Специалистите съветват колариум да се посещава около 3 пъти седмично за процедури със средна продължителност 15 минути. Необходими са 20 терапии, за да има видим ефект. След това се правят поддържащи процедури, които са не повече от 3-4 месечно.
Съвети за първия път
Единственото, което е добре да знаете преди да влезете в кулариума е, че кожата ви трябва да е внимателно почистена. В кабинката се влиза и без бижута. Минималният престой е около 10 минути, а препоръчителната цена на услугата – между 1,50 и 2,50 лв. В сайтовете за колективно пазаруване обаче се предлагат и карти, които излизат по-изгодно. Макар процедурите да за безвредни, те не се препоръчват за лица под 18 години, бременни, страдащи от епилепсия, повишена чувствителност към светлина или използват лекарства, които повишават чувствителността към светлина. Някои от терапиите пък са противопоказни за хора, претърпели операция, страдащи от сърдечни заболявания или костни болести, както и хора с възпаления. Ако не сте сигурни дали можете да се подложите на тази терапия, консултирайте се с Вашия лекар. Препоръчва се носенето на защитни очила по време на процедурите, за да могат очите да имат защита срещу ярката светлина.
Шапката пази косата
Не забравяйте шапките и шаловете, защото косата също както кожата страда през зимата. Вятърът и студът я изсушават. Затова веднъж или два пъти в месеца може да си направите маска със зехтин, жълтък и мед. Съотношението на съставките зависи от дължината на косата. Ако косата е къса, и една лъжица зехтин може да е достатъчна, за да я покрие.
Виктор Димитров, Ивона Владимирова