Х омо сапиенсът е войнолюбиво животно, което само си търси повод да се счепка с някой съсед или неудобен властник. Доказва го не само руската инвазия в Украйна, но и историята на най-куриозните войни, водени някога от човека.
А поводи за тях дал Господ – от митичната Троянска война заради хубавата Елена до резултати от футболен мач в Латинска Америка или дори заради затрити животни на Балканите.
Война, операция или просто Петрички инцидент – той тръгва на 19 октомври 1925 г., когато гръцки граничар влиза у нас да търси изгубеното си куче. След разпра с български граничари елинът е застрелян.
На следващия ден гърците тръгват да търсят мъст и унищожават цялата българска застава. На 22 октомври пропагандата в Атина обявява, че всъщност българите са навлезли на тяхна територия и 100 000 войска напада България. Превземат няколко села в района на град Петрич, но там са спрени от чети на ВМРО и малобройни български войници.
Благодарение на бързата дипломатическа мисия на българските политици и намесата на Лигата на нациите войната не се разраства, а гърците трябва да плащат репарации от 30 млн лева заради агресията.
Всички гадаят в момента колко ще продължи руската инвазия в Украйна. От гледна точна на историографията рекорда за най-дълга война се държи от Холандия и архипелага Сили (автономна зона, част от Великобритания).
На 30 март 1651 флотата на островитяните, водена от роялистите, нанасят големи поражения на холандския търговски флот, заради което избухнала и войната. Тя е продължила цели 335 години чак до наши дни - 1986 г.
Фактически войната е краткотрайна, но през 1985 г. историкът Рой Дънкан открива, че не е подписан мирен договор. Това се случва на 17 април 1986 г.
Всъщност този случай не е изолиран. Княжество Черна гора бе в състояние на война с Япония век - от 1904 г. чак до 2006 г. Иначе Пуническите войни (264 –146 г. пр.Хр.) се считат за вторият най-дълъг конфликт в човешката история от 118 години.
Британски моряци пред разрушения дворец на султана в Занзибар
Въоръженият конфликт между Англия и Занзибар от 27 август 1896 година пък държи рекорда за най-кратката война в света. Тя е продължила едва 40 минути. В ябълка на раздора се превръща новият султан принц Халид бин Баргаш, който трябвало да бъде одобрен (според договор от 1886 г.) и от Лондон.
Британците пристигат въоръжени до зъби с крайцери разрушители.
Доста комично срещу тях се изправя само султанската яхта. Това всъщност е бил единственият военен кораб на Занзибар, днес модерна дестинация за туризъм в Африка. Щом гръмнали оръдията всички занзибарци се разбягали и така всичко приключило за има-няма половин час.
Цар Футбол пък драсна клечката на друг кратковременен въоръжен сблъсък в Латинска Америка. Там Салвадор и Хондурас влизат в директна конфронтация на 15 юни 1969 г., а поводът е мач между двете държави.
След загубата на хондураския футболен отбор в Сан Салвадор националното радио отправя апел за прогонване на бедните салвадорски селяни имигранти от тяхна територия. Напрежението расте и месец по-късно на 14 юли салвадорската армия навлиза в Хондурас.
За кратко време военните действия вземат около 3 хиляди жертви. Битките са преустановени на 18 юли (след 100 часа) с посредничеството на Организацията на американските държави.
Мачът между Ел Салвадор и Хондурас драснал клечката на т. нар. Футболна война между двете страни.
Ако сега войните се водят заради находища на нефт и газ, то в миналото най-конвертируемата стока е била солта. Така през II век преди Христа избухва война между черноморските градове държави. Месембрия (днешен Несебър) напада коварно Аполония (Созопол) и Анхиало (Поморие) заради солниците им.
Алчният комшия е разбит, но договор за мир така и не се сключва. Едва през 2010 г. пред туристите бе подписано атрактивно споразумение за мир между Созопол, Несебър и Поморие.
Сред най-фрапантните поводи за война е тази между Мексико и Франция (1838-1829 г.). Тя избухва заради сладкарницата на французина Ремонтел.
Той искал обезщетение от мексиканските власти, тъй като по време на размирици сладкарницата му е била унищожена.
Десет години по-късно кралят на Франция Луи Филип I използва повода да блокира всички мексикански пристанища, докато не бъдат изплатени 600 000 песос обезщетение на всички засегнати французи.
Австралийски войници са взели на прицел Ему.
Птичи войни избухват в Австралия и Америка
Човекът доста често воюва и с животинския свят. Такава е войната на Австралия срещу птицата ему, която унищожавала водата и посевите в западната част на страната.
През 1938 г. майор Мередит повежда армията, която изтребва 20 000 емута. Австралийците обаче губят войната, тъй като на практика отстъпват. Mежду Чили, Боливия и Перу (1879-1884 г.) пък избухва конфликт с 13 000 жертви заради изпражнения от птици. Той е наречен Гуано войната.
Ябълка на раздора са залежите на Боливия от гуано (в превод - птичи изпражнения). Те са основната суровина за добива на фосфати при производството на торове и барут. В крайна сметка Чили надделява. Доста комична е и Свинската война от 1859 г. между САЩ и Британската империя за островите Сан Хуан. Конфликтът се нарича така, защото се разминава само с едно убито прасе.
Любомир Старидолски