0

Т радиционното изложение ПРИРОДА, ЛОВ, РИБОЛОВ за пореден път събра много посетители и гости, любители на ловния и риболовен спорт, на природата в Пловдивския панаир. То представя дейността на Изпълнителната агенция по горите, държавните горски предприятия, Българския ловно-рибарски съюз, на институции и сдружения, свързани с горското стопанство, рибарството, дивечовъдната дейност, съхраняването и облагородяването на околната среда.

Лидер

„Отчитаме стабилни дивечови популации във всички ловностопански райони и ръст на нашите и чуждестранни ловни туристи с 6%. Страната ни запазва своето място като един от световните лидери в качеството на трофеите“. Това заяви в Пловдив зам.-министърът на земеделието и храните инж. Стоян Тошев. Специални акценти в 29-ото издание на изложението са 130-годишнината на списание „Лов и риболов“, 100-годишнината от провеждането на първата Седмица на гората и вековният юбилей на висшето лесовъдско образование в България.

Изложението се организира от земеделското министерство в Международния панаир в Пловдив в партньорство с Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“, Лесотехническия университет и Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. На официалното откриване бяха представени ръководителите на тези институции, като в него участваха кметът на Пловдив Костадин Димитров и президентът на Република България (2002-2012 г.) Георги Първанов. НЛРС-СЛРБ беше представено от главния секретар на Съюза Даниел Тошков. „Дивечът и рибата в България са не само природни дадености, но и резултат от стогодишния труд на поколения български лесовъди и дивечовъди“, заяви ректорът на ЛТУ доц. д-р Христо Михайлов.

Запаси

В резултат на проведените дейности и мероприятия от стопанисващите дивеча данните сочат, че през 2024 г. дивечовите запаси са се увеличили. Ръст има при всички видове едър дивеч. От отстреляните за периода 01.03.2024 г. до  28.02.2025 г. по линия на организирания ловен туризъм благородни елени, 70 са оценени със златни медали. При елена лопатар те са 28, 11 са златните медали при муфлона. При дивата свиня от отстреляните през изминалата година 31 са оценени със златен медал. При сърните те са 68. През 2024 г. най-високо оцененият трофей от благороден елен е добит в дивечовъден участък „Вардим“. Вторият и третият по точки са отстреляни на територията на Ловно сдружение-Попово и Държавно ловно стопанство „Дунав“.

На пресконференцията преди откриване на изложението ПРИРОДА, ЛОВ, РИБОЛОВ изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите Асен Марков отчете увеличаваща се численост на едрия дивеч в страната. Особено значим е ръстът в популациите на сърната, елена лопатар и благородния елен, който е достигнал максимално допустимия запас макар и неравномерно разпределен в страната. От своя страна главният секретар на НЛРС-СЛРБ Даниел Тошков изтъкна приноса на организираните български ловци и риболовци за обогатяване на българската природа.

През 2024 г. по Националната програма за устойчиво развитие на дивечовите запаси в системата на Съюза са произведени и разселени около 150 000 птици от видовете фазан, яребица, полудива патица и тракийски кеклик. Разселени са още около 1000 диви заека и 200 елен-лопатара, включително в райони, в които видът не се е срещал от десетилетия. По аналогична програма в областта на рибарството, както и по други линии, Националната организация и нейните членове са зарибили български реки с над 100 000 балкански пъстърви. Даниел Тошков специално поздрави научната общност за двете вековни годишнини.

Уроци

За децата са предвидени множество прояви и атракции, включително горски училища, уроци по оцеляване в гората и образователни минути и практика по риболов. На тяхно разположение е и образователното фургонче „Горичка в количка“, където ще научат повече за лесовъдната професия и горските обитатели.

29-ото издание на изложението се провежда в дните от 26 до 30 март 2025 г. в Международен панаир - Пловдив. Форумът „Природа, лов, риболов“ е най-престижното ловно изложение в нашата страна. Данните са показателни, че страната ни продължава да върви в правилната посока по отношение на развъждането, селекцията, грижите за дивечовите популации и тяхното опазване.