0

Н амаляването на потреблението на бира в световен мащаб вреди на германските производители на хмел, които са изправени пред по-ниски цени и възможно затваряне на ферми на фона на спад в търсенето на горчивата култура, предаде ДПА.

Силната реколта през 2024 г. означава, че Германия си е върнала короната като най-големия производител на хмел в света, но цените на културата са спаднали. Според Германската асоциация на хмелната индустрия 2024 г. е 11-ата поредна година, в която е произведен повече хмел от необходимото.

Алфа киселината, естествен компонент на хмела, придава на бирата горчивия вкус. В допълнение към добавянето на вкус и аромати, в историята хмелът се е използвал при варенето на бира като естествен консервант, който помага за предотвратяване на развалянето й.

 

 

Проблеми

Дългосрочните договори с пивоварни, които купуват около 99 на сто от хмела, отглеждан в Германия, са помогнали за компенсиране на проблемите на фермерите. Но когато тези договори започнат да изтичат през следващите няколко години, производителите на хмел могат да се сблъскат с допълнителни проблеми.

Хубавото време помогна за увеличаване на реколтата от хмел в Германия през 2024 г., която достигна 46 536 тона.

Много пивоварни вече са поръчали повече хмел, отколкото могат да преработят, като някои забавят или отменят покупките от своите квоти, според Адолф Шапфл, президент на Асоциацията на германските производители на хмел.

"В някои случаи цените са спаднали с 90 процента през последните две години. Това прави невъзможно икономически отглеждането на хмел, в резултат на което много семейства ще фалират", посочи Шапфл.

 

Вкусове

 

В САЩ, където тенденцията към силно охмелени горчиви занаятчийски бири стимулира търсенето на културата в продължение на няколко години, променящите се потребителски вкусове засегнаха и производителите на хмел.

По-меките бири с по-малко хмел вече набират популярност и площите в САЩ са намалели с 18,5 на сто за една година, като през 2024 г. са събрани малко под 40 000 тона хмел.

Хиляди акра хмелни градини могат да бъдат изчистени в Германия през следващите години, тъй като търсенето намалява, според председателя на Германската асоциация на хмелната индустрия Паскал Пируе.

"Може да се очаква, че след реколтите през 2025 г. и 2026 г. също ще има значителен спад в площите и затваряне на ферми в Европа", заяви Пируе на търговския панаир на бирената индустрия BrauBeviale в Нюрнберг.

Неговите очаквания са от 2000 до 3000 хектара от общо 20 000 хектара площи с хмел в Германия да бъдат загубени. В световен мащаб Пируе вижда потенциал за корекция на от 5000 до 10 000 хектара.