В сички продукти с роза Дамасцена са на почит в Китай. Жителите на азиатската страна харесват особено козметиката с масла и води от българската роза, а на специална почит е водата за пиене с роза. Това сподели пред „Телеграф“ Момчил Станишев, шеф на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа, по време на българо-китайски научен форум, свързан с предизвикателствата на климатичните промени, чийто домакин бе Институтът по аграрна икономика към Селскостопанската академия (ССА) с директор Божидар Иванов. Изключителен интерес предизвикват и козметичните продукти с българска лавандула, масло от лилавото растение, вино, плодове, уточни той.

Първи

България е лидер в експорта за Китай сред страните от Източна Европа, коментира темата Божидар Иванов. Според Станишев това, което изнасяме най-много за Поднебесната империя, е слънчогледово семе и олио от слънчоглед.

Според Божидар Иванов няма да се повишат цените на олиото, ако в случай на дефицит от черно семе българските преработватели решат да спазят първо договорите си за доставка към азиатската страна. „Щом има откъде да се внесе суровина, пазарът и цените се саморегулират. Колкото по-малка намеса има, толкова по-естествено работи той“, каза Божидар Иванов.

Царевица

Според министъра на земеделието Георги Тахов през 2023 г. стойността на българския износ на селскостопански продукти към Китай е нараснал два пъти спрямо 2022 г., като най-голям принос за това имат значително увеличените доставки на царевица и слънчоглед. „През 2023 г. търговията със селскостопански и хранителни стоки между България и Китай е била на стойност 640,6 млн. щ.д., което е с близо 38% над нивото от 2022 г. Около 47% от общия износ на България за Китай се формира от земеделски и хранителни стоки. Вносът на селскостопански стоки от Китай е намалял с 40%, основно вследствие на по-малките доставки на негодни за консумация мазнини и ориз“, допълни земеделският министър. Очакваме приоритетно от страна на Китай да бъдат одобрени процедурите за износ на българска пшеница и на пресни плодове. Очаква се да бъдат ускорени процедурите за експорт към Китай на българска пшеница, рапичен шрот, фуражи със съдържание на животински протеин и рибни продукти от див улов. Припомняме, че вече е подписан и протокол за фитосанитарните изисквания при износ на шафран от България за Китай.

Цената на черното семе в Украйна тръгна нагоре

Пазарът на слънчоглед в Украйна отчете незначително повишаване на цените, за което съдействаха колебанията на валутния пазар, както и поскъпването на нерафинираното слънчогледово масло в пристанищата, съобщи електронното издание АПК-Информ. Изкупните цени на преработващите предприятия се колебаеха главно в 617,42-631,78 долара за тон с доставка до завод, но цените на търсене тръгваха от 598,28 долара за тон.

По данни на електронната зърнена борса на Украйна купувачите предлагат 525-535 долара за тон с доставка до завод за слънчоглед от новата реколта и 535-545 долара за тон за маслодайната култура от старата реколта, съобщава Синор.БГ.

В пристанищата на Украйна цените на нерафинираното слънчогледово масло се повишаваха през последните 2 седмици под въздействието на стремителния ръст на котировките на петрола и на фона на активната търговска дейност, сочат данни на анализатори. Към 30 юни цените на търсене на слънчогледовото масло достигнаха 1105 долара за тон с доставка до пристанище, което е с 10 долара на тон повече в сравнение с преди 2 седмици.

От изданието напомнят, че последното поскъпване на слънчогледовото масло в Украйна бе регистрирано в края на април. Темпото на търговия със слънчоглед на пазара беше стабилно, но заради спада на цените при останалите растителни масла се очаква същото да се случи и на пазара на слънчогледовото масло.ь