0

Б ългария е на първо място по механизирано бране на малини в Европа. За тази култура е много важно плодът да не е докосван от човешка ръка, тъй като не се мие с вода преди замразяване заради меките и нежни плодове. Това обясни пред „Телеграф“ Свилен Милев, собственик на фирма със седалище в Попово за доставка на специализирана техника за прибиране на плодове.

Зараза

Той посочи, че преди години в Европа е имало няколко случая на хепатит С, предаден чрез малини, прибирани на ръка. Затова и българската малина е предпочитана на европейския пазар, тъй като е абсолютно безопасна за консумация.

ЗДРАВОСЛОВНО: 125 г малини в менюто на ученика

В Полша, където се отглеждат над 100 000 декара с тази култура, се използва предимно ръчен труд за реколтата. Втора по площи е Сърбия, а България се нарежда на трето място в Европа със своите 25 000 декара, но с територия три пъти по-малка от Полша. 

Рентабилно

„Механизираното бране на малината е най-добрият вариант не само защото плодът не се докосва от човешка ръка. Далеч по-рентабилно е и има много добавена стойност към крайния продукт. Ще ви дам и пример. За прибирането на един декар малини на ден трябват трима души, тоест за едно поле от 100 декара са необходими 300 работници. При недостига на работна ръка как да се осигурят толкова хора? А с една машина и трима души спокойно може да се прибере реколтата на едно стопанство от 100 декара ранна и 100 декара късна малина. Ще ви дам още един пример. Ако на касетка с 1 кг малини на берача се плаща 2 лева, при машинното прибиране на реколтата същото количество излиза 0,35 лева“, пресмята Милев.

Решение

Стопаните се убедили, че този е начинът да се справят с недостига на работна ръка и да отговорят на изискванията на пазара за чиста продукция. В България вече са внесени над 20 машини за механизирано бране на малини.

Агро Телеграф: Садим малината есента

Според Милев за две-три години инвестицията се изплаща. Една нова машина струва около 350 000 долара и тъй като не всеки може да си позволи подобна сума, започнали да внасят и употребявани, но 100 процента рециклирани, на около половин цена – 150 000 долара.

От тази година по европейска програма се заплащат 50 процента от стойността на новите машини и вече има доставени по този начин. Фирмата в Попово предоставя техника за бране и под наем, ако някой производител не иска да инвестира в собствена. 

Болезнено

През миналата година в Гърция на световен форум на производителите на облепиха фирмата в Попово демонстрирала за първи път в света машинно прибиране на реколтата от тази култура. 

Агро Телеграф: Показваме в Китай комбайни за малини

„Облепихата има остри бодли и ситни плодове, които нямат почти никаква дръжка, и да се бере ръчно е трудно и болезнено. Истинска сензация беше, когато показахме как може да се прибира машинно. Отразиха го много медии в Гърция“, каза Милев.

Според него тази култура сега в България е слабо застъпена, но тепърва ще навлиза заради широкото й приложение във фармацията.