С ветовен гигант дава нова алтернатива на родните тютюнопроизводители.

Водещата тютюнева компания „Филип Морис“ стартира пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Националната асоциация на тютюнопроизводителите-2010 (НАТ-2010) и доставчика на компанията на суров тютюн „Сокотаб“.

Проектът има за цел да бъдат тествани алтернативни за нашата страна разновидности тютюн, които са нови за българските тютюнопроизводители, и според резултатите могат да бъдат подходящи за тютюневите блендове на бездимните продукти на компанията.

През 2025 г. „Филип Морис“ ще тества три различни вида семена за едролистен тютюн, разработени от специализирана европейска компания за посевен материал за тютюн, за да провери техния потенциал за качество и адаптивност към различни климатични условия.

Локации

Експериментът се провежда върху площ от 3 хектара на 3 локации около с. Брестовeне, област Разград, от трима местни тютюнопроизводители – членове на НАТ-2010, които се ангажират да следват стриктно строгите инструкции на екип от агрономи на „Сокотаб“. Всяка стъпка от целия процес и работата на фермерите следва да бъде в пълно съответствие със специфичните изисквания, предвидени в протокол за изпитването и Добрите земеделски практики на „Филип Морис“.

Изпитването ще бъде наблюдавано от Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите НАТ-2010, който работи съвместно с фермерите и с екипа на „Сокотаб“ по адаптиране и надграждане на практиките за отглеждане на тютюн към съответните условия в избрания регион. Пилотният проект през 2025 г. ще подпомогне „Филип Морис“ за проучването на съвместимостта и ефективността на тези тестови разновидности на тютюн.

Разсад

В първоначалния етап от пилотния проект разсадопроизводство бе осъществено чрез система от водни лехи край село Преславен, област Стара Загора, където се наблюдават израсналите растения до височина от около 15-20 см. Тогава те са достатъчно здрави, за да бъдат успешно транспортирани и разсадени в три локации около село Брестовене, близо до Разград. Там растенията ще продължат растежа си на открито през следващите два-три месеца, като за тях ще се полагат внимателни грижи, за да се постигнат възможно най-високи добиви и качество.

Става въпрос за три полета от по 1 хектар, обясни пред „Телеграф“ Цветан Филев. Той ръководи проекта от полагането на семената във водната леха, разсаждането на разсада на полетата на открито, наблюдава всички операции, в това число окопаване, наторяване, третиране с необходимите препарати и прибиране на тютюневата суровина.

Технология

Проектът включва експериментално отглеждане на три различни нови за България сорта едролистен тютюн. „Самата технология на отглеждане също е нова за страната ни“, обясни Филев. Различното е, че се прави кършене и стомбиране на растението. Когато растението придобие височина от 120-150 см, преди да започнат да се прибират листата, върхът му се кърши по специален начин. За да не влязат паразити, се третира с препарата Стомп. Ефектът на тази нова за България технология е, че растението спира да расте нагоре, а започва да налива листата. В резултат се получава плътен, наситен по химически състав според изискванията едър лист от по 1 метър.

Внимание

„Тази първа година от експеримента се предвижда, след като се отчете резултатът по отношение на качество, количество, адаптивност към българските климатични условия и като икономически ефект за земеделския стопанин, да се фиксира цялото внимание през втората година върху един най-добър сорт“, обясни Цветан Филев.

„Мисля, че това, че сме привлекли вниманието на такъв голям индустриален гигант в България, означава само едно: признание за трудолюбието и професионализма на българските тютюнопроизводители“, коментира още той.

През 2024 и 2025 г. тютюнопроизводителите у нас се увеличават с по 600 души на година. Сега 9000 стопани се занимават с тютюнопроизводство, което отговаря на 40 000 души, заети в сектора.