П рез първото десетдневие на март само на места в Южна България – Пловдив, Пазарджик, Сандански, Кърджали и Хасково, паднаха валежи със стопанско значение между 20-30 l/m2, които доведоха до подобрение на почвените влагозапаси при есенните посеви.
В началото на следващия седемдневен период се прогнозират наднормени средноденонощни температури, които ще поддържат активни вегетационните процеси при земеделските култури според Драгомир Атанасов, агрометеоролог при НИМХ.
Минимум
През останалите дни до края на периода се очаква понижение на температурите, но стойностите им ще останат около и над биологичния минимум, необходим за вегетацията на зимните житни култури. При пшеницата и ечемика ще преобладава фаза братене, а на отделни места ще се наблюдава фаза трети лист. При овощните видове ще протичат фазите набъбване и разпукване на пъпките, а на места в южните и източните райони при костилковите ще се наблюдават фазите цветен бутон и цъфтеж.
Критични
При лозата ще се наблюдава сокодвижение. Прогнозираните минимални температури в средата на периода на места до минус 5 градуса С ще са критични за цветовете на най-напредналите в развитието си овошки.
Може да вали
Очакваните валежи в южните райони на страната в началото и в края на периода ще отложат предцъфтежните пръскания при трайните насаждения. По-подходящи условия за провеждане на сезонните агротехнически мероприятия ще има в средата на периода, когато не се очакват валежи.