З апочна пищен парад на разсадите по пазари и сергии край магистралите на входа на градовете. Известната градинарка Девина Деси Владовска от района на Велико Търново спази обещанието си към своите последователи и пристигна с цял камион, пълен с готови за засаждане лъскави и здрави зеленчуци, на щанд, които подреди на палета до Долни Богров. Така всеки, който иска да отглежда в двора си домати и пипер от стари сортове, успя да се сдобие с дебела капия за лютеница, селска капия, оранжева камба, червена камба, люти чушки, чорбаджийки, известните вече и в Австралия сочни домати „Момини гърди“, оранжеви домати, черита, краставици „Крокодилки“, патладжан, индийски тикви и всякакви екзотични домати за ентусиасти. От Деси Владовска можеш да се сдобиеш и с вълшебното каменно брашно – майката земя, което обогатява почвата и прави зеленчуците здрави и устойчиви.

Левче

Няколко сергии на Женския пазар в София пък буквално се огъваха от видимо здрави и пищни разсади, установи проверка на „Телеграф“. Повечето от тях са на различни земеделски производители със собствени оранжерии от Елин Пелин. Изненадващо, тази година цените не са вдигнати и коренче в кутийка в момента върви между 1 и 2 лв. в зависимост от растението. Въпреки огромното разнообразие от български сортове домати, които са предимно на института „Марица“ в Пловдив, истински пазарен хит се оказа чери за балкон.

На една от сергиите разсадите за това чери бяха свършили още в средата на миналата седмица, но на съседна все още имаше за желаещите да берат реколта на терасата си за салата.

Кол

Според Станимир Даскалов, който произвежда разсади в Елин Пелин, и другите черита могат да се гледат на балкон, но е нужен дълбок съд или кофа с вместимост около 10 л, добра почва и задължително трябва да се набие кол, за да може растението да се привърже към него. Докато типичното балконско чери не е нужно да се пръска, другите си искат нужната растителна защита като за домати, поясни той. Сред арсенала от малки доматчета, които той предлага, има от жълти крушовидни, които освен с екзотичната си форма са и много сладки, до тъмнолилави и различни видове червени, всички – българска селекция.

Върху неговата сергия са наредени разсади от всички видове търсени и харесвани домати у нас от розови до червени градински на цени от миналия сезон.

Изобилна

Една от най-харесваните тиквички от хората, които си имат двор, е сортът „Изобилна“, които според производителя връзват страшно много и с два корена ще късаш цяло лято, обеща той. Той обясни на хората, които се оплакват, че тиквичките им само цъфтят, че вероятната причина е, че са си купили разсад от износени семена. Така е, когато производителите си правят селекция сами и не подновяват семената си. Друга вероятна причина е, че имат само мъжки растения, а трета е, че не могат да се опрашат и затова всеки стопанин сам трябва да извърши опрашването на тиквичките.

Тимурка

От краставиците най-търсени са „Гергана“ и „Тимурка“, известна и като японска. От нея на всяко листо се раждала краставица, твърдят стопаните. На щанда могат да се открият черни и бели шипки, рибки, румънки, лимонки, като най-лютата от тях е румънката. Продават се и саксийки с изобилно вързали люти чушки „Пирончета“ по 5 лв., които се водят декоративни, но дават реколта през цялата година. Разсадът за праз върви 20 корена по 4 лева, горе-долу това са цените и на връзка от 20 корена чубрица и целина. Чубрицата обаче трудно се отглежда на балкон, за разлика от магданоза и копъра.

Магарешко ухо

Изобилие от разсади за чушки можеш да откриеш на сергиите на Женския пазар. Сред тях са бяла капия, селски пипер, „Магарешко ухо“, тип селски пипер, дебел и месест, който е отличен за печене. На място можеш да си намериш индрише, за да подновиш саксията си, ако корените са остарели, както и лавандула. Сортовете лавандула обаче, които се предлагат от почти всички търговци, не са български, тя е тъмнолилава и месеста.

Каскадна

Можеш да си откриеш и саксии с готов ягодов разсад, някои от които са целогодишни. Има и каскадна за балкон. Тя обаче изисква височина, за да може да се спуска, дава изобилно плодове, но се нуждае от тор и шарена сянка. Ако терасата е южна с много слънце, растението ще се измъчи.

Корен

Тихомир Трайков, потомък на стар градинар, който е учил на занаят чехите в началото на миналия век, предупреди последователите си в социалната мрежа Ютюб, че не бива да използват хормони за цъфтеж на растенията. Той призна, че преди години е използвал известния доматин, за да цъфтят и раждат повече зеленчуците му, но по този начин растенията се изтощават, защото всъщност това са хормони, обясни той. Особено опасно е, ако растението не е развило достатъчно голям и здрав корен и когато ти го пръскаш с тези хормони, го натоварваш с тежест да цъфти и ражда, без то да е готово. Всъщност коренът не може да успее да го изхрани и в един момент то загива, обясни той.

Доматите не обичат промените

Доматите не обичат да сменят мястото си, предупреди Тихомир Трайков, обратно на модата за сеитбооборот. Така са отглеждали домати градинарите не преди 40, а преди 80-100 години, каза той. Доматът обича едно и също място, навремето, когато се е налагало да бъде променяно, жените са слагали стебло от домат върху дърво, което е на новото място, така че да изгние на новата почва. Така са се опитвали да заблудят новите растения с нещо, което им е познато, разказа той. Според него новите условия на климатични изменения изискват много от зеленчуците да се отглеждат в оранжерии и затова, за да поддържаш почвата си, през зимата и студените месеци е добре да се сеят видове спанак и всякакви студоустойчиви култури. Така почвата ще бъде винаги жива, допълни Тихомир Трайков.