К алин Джорджеску, абсолютно неизвестен за света румънец, шоково спечели първия тур на президентските избори в страната.
По-интересното е, че той, поне така се смяташе досега, е слабо познат и в самата Румъния. Но с 23 процента от гласовете, събрани буквално за броени седмици, поведе класацията, а на второ място за балотажа, също напълно изненадващо, се класира неособено популярна личност – Елена Ласкони, от либерална формация, с 19 на сто от вота.
Калин Джорджеску води за втория тур на президентските избори.
Трус
Така за броени часове цялата политическа система на Румъния се срути и спокойствието изчезна. Три десетилетия северната ни съседка залагаше успешно на двупартийния модел ляво-център, дясно-център и вървеше уверено към бързо икономическо развитие и доказване на международната сцена след дългите мрачни и гладни години на комунистическия режим на Николае Чаушеску.
Прогнозите за президентските избори бяха за победа на първи тур на социалиста премиер Марчел Чолаку, но те се разбиха на пух и прах. Той се класира едва трети.
Другата изненада бе четвъртото място за Джордже Симион, който представя ултрадясната партия, която Джорджеску напусна през 2022 г. Според предварителните нагласи Симион трябваше да спори на балотажа с Чолаку.
Така на практика се състезаваха двама кандидати от една националистка формация, като избирателите предпочетоха този с уклон към Русия, а не близкия до Доналд Тръмп Симион.
Млади хора протестираха в Букурещ след резултатите от първия тур
Заплетено
Ситуацията се заплита още повече заради факта, че в неделя предстоят парламентарни избори – между двата тура на президентския вот. Социалистите, изненадващо разбити, ще решават кого да подкрепят на втория тур за президент на 8 декември, след като минат парламентарните избори на 1 декември. Така евентуален фронт срещу националиста Джорджеску някак се размива, поне засега.
А Румъния със сигурност след балотажа ще има президент, който е неизвестна фигура, няма сериозен политически опит, не произлиза от партия на естаблишмънта и не вдъхва никакво доверие на Запад, особено в НАТО. Всичко това е качествено ново за общественото развитие на северната ни съседка през последните 35 години.
Платформа
Калин Джорджеску е ултранационалист, с подчертано пропутинска нагласа, който направи кампания основно в социалните медии, като в Тик-Ток има 3,5 милиона последователи. Платформата му е покъртителна.
Той се представя като отмъстител, изпратен от Бог да служи на румънците, особено на онези, които се борят да оцелеят в селските райони. Много от тях се чувстват предадени от политическите елити след падането на комунизма през 1989 г. Това показва и социологията след първия тур – за него са гласували масово в малките градове и селските райони.
В един от предизборните си клипове той дефилира върху ожънато царевично поле, които символизира запустялата Румъния. „Но Румъния не е пустиня, защото истинското богатство сте Вие. Сега имате сила да засадите едно по-добро бъдеще, за да възстановим Румъния заедно“, обяснява Джорджеску, като постепенно в кадър към него се присъединяват различни хора в скромно облекло.
Темата не е случайна - кандидатът за президент по професия е агроном. „Под моето име цял народ, обединен. Под слънцето на любовта и вярата поставяме румънците!“, гласи посланието в друг негов клип в социалните платформи.
Джорджеску представя Румъния като пустиня
Молитва
Джорджеску обяви изборите за „молитва за нацията“, която ще даде глас на „унизените“ и на „тези, които чувстват, че нямат значение, а всъщност имат най-голямо значение“.
Пламенен защитник на националния суверенитет, той често е критикувал Европейския съюз и НАТО, включително американското съоръжение за противоракетна отбрана в базата на пакта в южното румънско село Девеселу, западно от столицата Букурещ.
Това съоръжение, заедно с втората система за противоракетна отбрана, която неотдавна започна да функционира в Полша, е основен източник на напрежение между Русия и Запада. Но и надеждата за защита на алианса, който сега е в потрес от резултатите от първия тур на изборите в Румъния. Джорджеску осъди съгласието на страната да приеме базата Девеселу като „дипломатически срам“.
Владимир Йонаш, социолог от Центъра за международни изследвания и анализи в Букурещ казва, че победата на Джорджеску е голям шок, тъй като кандидатът едва се е регистрирал в социологическите проучвания преди изборите. „Никога не съм виждал такъв експлозивен растеж“, коментира експертът. Чрез Тик-Ток и други социални медийни платформи националистът консолидира гласовете, които преди това бяха разделени между различни антиелитарни политически лагери, казва Йонас.
През последното десетилетие румънските избиратели станаха „ядосани, разочаровани от политическата класа, Европейския съюз, НАТО и като цяло всичко, свързано със Запада“, добавя социологът пред Евронюз.
Платформата му е религиозно-земеделска
Кариера
Роден през 1962 година в предградие на Букурещ и баща на три деца, Джорджеску е агроном по професия и тренира джудо. Завършил е агроинстиут в румънската столица, а по-късно защитава там и докторска степен в науката за почвите.
Той обаче има доста сериозен административен опит, и то в международни организации. Бил е изпълнителен директор на Институт на ООН за устойчивото развитие в Женева и Вадуц; заемал и други длъжности в агенции, ръководени от ООН; член на т.нар.
Римски клуб, базиран в Швейцария, където се е занимавал с проучвания; преди това у дома два пъти е бил назначаван за координатор на Националната стратегия за устойчиво развитие на Румъния.
Джорджеску е заемал позиции и в различни румънски правителства като съветник, главен секретар, директор на дирекция в екологичното и външното министерства. Предлаган е за министър-председател през 2011 г., 2012 г. и 2016 г., както и през 2020 г. от Алианса за единство на румънците, но напуска партията през 2022 г заради подчертано проруската си позиция. Хвали Владимир Путин като „човек, който обича страната си“, казва, че Румъния трябва да се придържа към „руската мъдрост“ и нарече Украйна „измислена държава“.
Но твърди, че не е проруски настроен и че иска да се ангажира с Русия, вместо да я предизвиква, защото „сигурността идва от диалог, а не от конфронтация“. Победителят на първия тур на изборите за президент има проблем и с антисемитизма.
Определя като национални герои две спорни фигури в историята на страната. Йон Антонеску, който е фактическият лидер на Румъния по време на Втората световна война и е осъден на смърт за участието си в Холокоста. И Корнелиу Зелеа Кодряну, който е начело преди войната на Желязната гвардия, едно от най-жестоките антисемитски движения в Европа.
Михайлина Димитрова