Н ашата човешка цивилизация не е първата от разумни същества, бродили по Земята, гласи една от най-интригуващите хипотези.
И тук не става въпрос за извънземни, пристигнали да усвояват ресурсите на планетата, взели от своите гени, прибавили ги към примати и за по-лесно направили разумни същества, които да им бъдат роби. Така създали от маймуната човека, но после по една или друга причина си заминали – изгонени от разбунтувалите се хора, избягали след битки с други извънземни или просто решили заради нещо друго да си тръгнат (тук разклоненията са много). Тази теория в основни линии се свежда до идеята, че извънземните, пристигнали преди хиляди години, са били възприемани като богове от древните хора. Но има една теория, която (поне във времето) надхвърля всички и тя е известна като Силурианската хипотеза.
Видове
Според Силурианската хипотеза е напълно възможно преди милиони години на нашата планета да се е зародила друга цивилизация, която да е постигнала по-високо развитие от нас и да е усвоила даже Луната и Марс, като на последните две небесни тела много по-лесно биха могли да се намерят следи от силурианците.
Идеята за названието на хипотезата идва от излъчвания частично (само няколко сезона) и у нас сериал на на Би Би Си „Доктор Кой“ (Doctor Who). Там в продължение на няколко сезона Доктор Кой (човекоподобен извънземен изследовател, който с неговия приличащ на телефонна кабина кораб пътува насам-натам из Вселената и най-вече из времето) се впуска в различни приключения с два изключително интелигентни и напреднали вида, които са се развили на Земята милиони години преди хората. Единият вид са Морските дяволи, а другият – силурианците, на които е кръстена и самата хипотеза.
Идеята е, че е напълно възможно на нашата планета да се е развила поне една мащабна и високоразвита цивилизация и това е могло да бъде дори преди стотици милиони години, но днес да ни е изключително трудно да намерим следи за нея.
Въглища
Според силурианската хипотеза от периода карбон (отпреди 359 млн. до 299 млн. години) насам има достатъчно въглища за (лесно) добиване, за да се развие поне една силна индустриална цивилизация. Но намирането на преки доказателства, като например технологични артефакти, е много малко вероятно (почти равно на нула) поради редкостта на вкаменелостите и другите процеси, които биха унищожили с времето тези доказателства. Вместо това изследователите могат да намерят косвени доказателства, като например изменение на климата, аномалии в седиментите или следи от ядрени отпадъци. Хипотезата предполага, че артефакти от минали цивилизации могат да бъдат открити по-лесно на Луната и Марс, където ерозията и тектоничната активност е по-малко вероятно да са ги унищожили.
Авторите на хипотезата все пак изрично поясняват: „Макар силно да се съмняваме, че преди нашата е съществувала някаква предишна индустриална цивилизация, поставянето на проблема повдига свои собствени полезни въпроси, свързани както с астробиологията, така и с изследванията на човешката активност в последните столетия.“
Автори на тази теория са американският астрофизик и писател Адам Франк (специалист в изследванията на екзопланети) и работещият за НАСА метеоролог Гевин Шмит. Те я формулират в статия през 2018 г. Там подчертават, че „силурианската хипотеза е мисловен експеримент, който оценява способността на съвременната наука да открива доказателства за съществувала преди това високоразвита цивилизация в периоди от няколко милиона години. Най-вероятното доказателство за такава цивилизация биха били устойчиви изотопни аномалии на въглерод, кислород, водород и азот, трансуранови елементи или температурни колебания.“
Трябва да се подчертае, че името „силур“ в случая не произлиза директно от едноименния геоложки период, а от сериала „Доктор Кой“ (но там идва от периода). Силур предшества карбон и е период на палеозоя, простира се от преди 444 млн. до 416 млн. години (между ордовик и девон). Цивилизацията обаче, за която Франк и Шмит разсъждават, се развива стотина милиони години по-късно. Трябва да се отбележи, че силур започва след мащабно измиране на животните в края на ордовик и завършва също с такова, когато в края му, преди да настъпи девон, измират над 60 процента от животинските видове. Но през силур се появяват първите постоянни растения на сушата, а много членестоноги излизат от океана.
Мисъл
Силурианската хипотеза все пак дава поле за размисъл след колко години артефакти от нашата цивилизация ще станат незабележими или ще изчезнат веднъж завинаги. Има подобни експерименти и според тях, ако в един момент хората изчезнат, то от град като Ню Йорк само за 200-250 години не би останало нещо съществено, което да се забелязва от раз, а след 1000 години нищо няма да остане дори от най-големите небостъргачи. А какво да говорим за 1 милион години.
Има също доста оспорвани, но пък любопитни хипотези, че динозаврите са развили цивилизация, която е заемала нишата на хората, но и тя изчезнала някъде преди 65 млн. години, ако не и по-рано.
Според господстващата теория след измирането на динозаврите – предизвикано от метеорит или от атака на извънземни, се освобождава място за нов господстващ вид на нашата планета. И преди около 60 хиляди години първите хора напускат Африка и разселват по целия свят.
Нови открития обаче доказват, че господството на хомо сапиенс е по-скоро плод на цяла редица случайности, отколкото целенасочено движение на еволюцията в тази посока. А точно това дава и достатъчно храна за размисъл как е възможно да е имало извънземна намеса, предизвикваща идването на хората, които вече са взели гени от неандерталците, денисовския човек и (най-вероятно) от още поне два неизвестни вида.
Така че силурианската хипотеза също си е интересно разсъждение по въпроса за цивилизациите на Земята.
