А вторът на любимите детски песнички „Две калинки като балеринки“, „Жълтоклюно патенце“ и много други Михаил Шопов е танцувал степ с легендарния американски шоумен Фред Астер.

Това разкри пред „Телеграф“ дъщеря му Живка Шопова по повод 100 г. от рождението на композитора, които се навършиха на 27 април. Михаил Шопов завършва Българската държавна консерватория със специалност тромпет. Преподавател му е Карел Стари, като същевременно изучава композиция и хорово дирижиране. „Най-странното за нас, децата му, беше, когато научихме, че през 1947 г. е завършил в Чехия медицина, преди да се завърне в България. Там по време на следването си е свирил на тромпета си, който пазим и до днес, в различни джаз клубове. Даже е танцувал степ заедно с Фред Астер“, разказа Живка, която е известна поетеса, автор на „Другият“ на Васил Петров (музиката е на съпруга й – Константин Цеков), на ФСБ, Васил Найденов и много други.

Пейте с нас

През 1964 г. Михаил Шопов основава първия в България детски вокален състав за забавни песни „Пейте с нас“, чийто ръководител и диригент е. Издава 26 дългосвирещи грамофонни плочи с негова авторска музика, в записите на които участва вокалният квинтет „Пейте с нас“. Работи и аранжира детски песни заедно с композиторите Петър Ступел, Александър Райчев, Бенцион Елиезер, Александър Йосифов и др. Освен „Две калинки“ и „Жълтоклюно патенце“ поколения деца пеят още неговите „Песничка за Буратино“, „Болното коте“, „Сладка българска земя“, „Песничка за Макс и Мориц“, „Три думички чудесни“, „Нашата улица“, „Бялото кантонче“, „Болен Зайко“, „Пате и Лисана“, „Нашата песничка“, „Зайченце-байченце“ и още стотици. Носител е на редица награди за детска песен. Eдна от многобройните му композиции е и емблематичната песен „Пеещ влак“, включена в дългосвиреща плоча със същото заглавие, посветена на детската асамблея в България „Знаме на мира“. През юбилейната година по случай 100 г. от рождението му дъщерите му – актрисата Деница Шопова и поетесата Живка Шопова, подготвят поредица от концерти за деца под наслов „Пейте с нас, деца“. „Те ще са посветени на баща ни и в тях ще вземат участие и неговите внуци и правнуци“, издаде пред „Телеграф“ Живка.

Наследник на Кузман Шапкарев

Михаил Шопов е правнук на големия български будител Кузман Шапкарев (1834-1909). След завършване на гимназиалното си образование в София по съвет на баща си полковник Георги Шопов, герой от края на Втората световна война и основен фактор в известната битка за Моста на смъртта при Драва-Соболч в Унгария, както и един от приближените воини на генерал Владимир Стойчев, синът Михаил Шопов заминава за Прага още съвсем млад. След като се завръща у нас, създава десетки разработки на фолклорна основа, подтикван от оставеното му музикално наследство от прадядо му Кузман Шапкарев и музикалните сборници със събрани народни песни на братя Миладинови. 

Братовчед с Александър Райчев

Основна роля в творческия му път изиграват и братовчед му проф. Александър Райчев и колегата му и приятел Бенцион Елиезер, които го насърчават в опитите му и да композира. Оженва се за голямата си любов – пианистката Мариана Шопова, и след като се раждат двете му дъщери Живка и Деница, започва интересът му и към детската песен. А младежкото му приятелство с барабаниста и музикант Петър Славов го среща и с момчетата от Формация Студио Балкантон (ФСБ), които участват като музиканти в някои от записите на песните му за деца. Композиторът работи с големите български поети на своето време, между които се открояват имената на Димитър Спасов – автор на стиховете на „Аз съм Сънчо“ от предаването на БНТ „Лека нощ, деца“, Лиана Даскалова, Методи Христов, Георги Струмски, Лиляна Стефанова, Радой Киров, Петя Йорданова, Атанас Душков, Димитър Светлин, Рада Москова и др.