Ф ранция ще построи нов строго охраняван затвор в отвъдморската си територия Френска Гвиана, в който да бъдат настанени наркотрафиканти и радикални ислямисти, съобщи министърът на правосъдието на страната по време на посещение на територията.
Френска Гвиана
Жералд Дарманен каза пред вестник Le Journal du Dimanche (JDD), че затворът ще бъде насочен към организираната престъпност „на всички нива“ на веригата за доставка на наркотици.
Съоръжението на стойност 400 милиона евро, което може да отвори врати още през 2028 г., ще бъде построено на изолирано място дълбоко в джунглата на Амазонка в северозападния регион Сен Лоран дю Марони.
Министър Дерманен на посещение във Френска Гвиана
План
Планът беше обявен след поредица от насилствени инциденти, свързани с престъпни банди, в които през последните месеци бяха атакувани затвори и персонал във Франция. Занданът ще побира до 500 души, като има отделно крило, предназначено за най-опасните престъпници.
В интервю за JDD министърът каза, че новият затвор ще се ръководи на принципа на „изключително строг режим“, предназначен да „смаже най-опасните наркотрафиканти“.
Дарманен каза, че съоръжението ще се използва за задържане на хора „във върховете на наркотрафика“, както и като „трайно средство за премахване на ръководителите на мрежите за трафик на наркотици“ в континентална Франция.
Каторга
Френска Гвиана е регион на Франция на североизточното крайбрежие на Южна Америка. Жителите му имат право да гласуват на избори във Франция и имат достъп до френската система за социално осигуряване, както и до други субсидии.
Френска Гвиана
Отдалечеността му от континенталната част на Франция означава, че наркобароните „вече няма да могат да имат никакъв контакт с техните престъпни мрежи“, каза Дарманен пред JDD. Френските власти отдавна се борят да контролират проникването на мобилни телефони в мрежата на затворите.
Известно е, че десетки хиляди циркулират във френските затвори. По-рано тази година френското правителство обяви ново законодателство, предназначено да пресече дейността на престъпните групировки. Мерките ще създадат специален клон на прокуратурата, който да се занимава с организираната престъпност. Той също така ще въведе допълнителни правомощия за следователите и специален защитен статут за информаторите.
Освен това ще бъдат създадени нови затвори с висока степен на сигурност, включително съоръжението във Френска Гвиана, за задържане на най-могъщите наркобарони, с по-строги правила, регулиращи посещенията и комуникацията с външния свят.
Ескалация
Франция стана свидетел на поредица атаки срещу затвори през последните месеци, които Дарманен описа като „терористични“ инциденти, които идват в отговор на новото законодателство на правителството.
Извършителите на тези атаки са запалили превозни средства пред затворите, а затворът La Farlede в Тулон беше обект и на стрелба. В някои случаи извършителите на тези атаки са се представяли за защитници на правата на затворниците.
Предложеното ново съоръжение във Френска Гвиана трябва да бъде построено на „стратегически кръстопът“ за наркомулета, особено от Бразилия и Суринам, според агенция AFP.
Говорейки пред френския вестник Le Monde през януари, Дарманен обясни мотивите си. „Това, което е непоносимо, е, че затворите вече не са пречка за повечето наркотрафиканти да продължат трафика си или да убиват или заплашват магистрати, затворнически служители, журналисти или адвокати“, каза той.
Отдалечено
Сен Лоран дю Марони е бившето пристанище за влизане в скандалната наказателна колония на Дяволския остров, където 70 хиляди затворници от континентална Франция са били изпратени между 1852 и 1954 г.
Затворът през 1954
Наказателната колония е мястото, където се развива действието в романа на френския писател Анри Шариер „Пеперудата“, превърнат в холивудски филм с участието на Стив Маккуин и Дъстин Хофман.
Стив Макуин и Дъстин Хофман в култовата лента Пеперудата, 1973
Занданът на Папийон (Пеперудата)
Както споменахме по-горе, Анри Шариер – Пеперудата, прекарва години в отвъдморската каторга на Островите на спасението, досами брега на Френска Гвиана. Той е заточен доживот на Дяволския остров за убийство, което отрича, но успява да избяга и се връща в родината си след 34 години митарства.
Наказателната колония (или транспортният лагер) „Сен Лоран дю Марони“ е създадена през 1792 г. за политическо депортиране в Гвиана на „незаклети духовници“, а по-късно всякакви престъпници.
Състоял се е от повече от 12 сгради (редове „колиби“, съдържащи килии, от двете страни на вътрешния двор, болница, кухни, сгради за персонала, пералня и библиотека). Всички затворници слизали на брега в Сен Лоран и след това били разпределяни между различните лагери и затвори в Гвиана. „Сен Лоран дю Марони“ е затворен едва през 1946 г. Мястото е класифицирано като исторически паметник с указ от 14 февруари 1995 г.
Книгата на Шариер става бестселър. Всички издания общо са се продали в близо 2,5 милиона екземпляра във Франция и над 10 милиона в чужбина. Papillon чупи рекорд със 120 хиляди продадени екземпляра за по-малко от месец.
Първото издание на Папийон
Анри Шариер е помилван на 17 октомври 1970 г. от президента на републиката Жорж Помпиду. Умира в Мадрид през 1973-та, но е погребан, според последното му желание, в гробището „Ланас“ в Ардеш, на 40 км от Монтелимар.
