0

Н ай-широко разпространената черна легенда в най-новата история на българите, просъществувала вече 150 години, е, че Левски е предаден от поп Кръстю. Дали той е българският Юда, или напротив, юди са всички онези негови съвременници, които го клеветят, отговор дава писателят Васил Колев. В няколко поредни броя публикуваме скандалните разкрития на изследователя по темата, касаещи и времето около залавянето и обесването на Апостола на свободата Васил Левски на 18 февруари 1873 г.

Шефът на БРЦК така прикрил греховете си: Любен Каравелов нарочно очернил поп Кръстю

Митът, че свещеникът е предателят на Апостола, винаги е бил в интерес на властта. На всички власти през годините. Но комунистите имаха най-голям интерес от очернянето на поп Кръстю. Това се превърна в официална политика и е свързано най-вече с негативното им отношение към църквата.

Като в „Шифърът на Леонардо“: Левски ползвал таен код в писмата си! (СНИМКА)

В самото си начало кампанията срещу поп Кръстю трябва да обслужи преди всичко интересите на българската революционна емиграция, която се стреми да наложи своето влияние сред народа. В преследване на тази цел революционерите се изправят срещу Българската православна църква, на която ловчанският свещеник е виден представител.

ТРОЯНЦИ С ИНИЦИАТИВА: Изграждат туристически маршрут "Пътят на Левски"!

След обесването на Левски интригантите, користолюбците, предателите и техните покровители в Румъния са отново заедно, този път обединени от вината спрямо Левски. Единственият начин да успокоят гузните си съвести е да намерят изкупителна жертва, върху която да стоварят цялата отговорност както за смъртта на Левски, така и за провала на революционното дело.

Авторитет

Поп Кръстю се оказва най-подходящ за целта. Той не е един от тях. Освен това е интелигентен, със запазен авторитет и дори си позволява да ги критикува за недостойните им постъпки. Разграничавал се е от грабежите и убийствата, извършвани от някои дейци на Вътрешната революционна организация.

НА ОФИЦИАЛНА ЦЕРЕМОНИЯ: Летище София прие новото си име! (СНИМКИ)

Не е приемал революционния терор като начин за събиране на средства от българското население. Обявил се е и против обира на Орханийската хазна от Димитър Общи (протежето на Любен Каравелов, пратено да държи под око Левски).

Клевета

Клеветата, че Левски имал уговорена среща с поп Кръстю в Къкрина, се отхвърля категорично и от Никола Цвятков – единствен спътник и свидетел на залавянето на Левски. Той твърди: „Левски по пътя не му е казал, че отива в Къкрина, за да се срещне с поп Кръстя, това не било вярно“, в ханчето „за поп Кръстя не се е говорило, нито е забелязал Левски да чака някого“, по пътя към Ловеч са го били и разпитвали дали уловеният е Левски.

Потомката на Апостола Христина Богданова пред "Телеграф": Левски е имал ангелски глас!

152 ГОДИНИ БЕЗСМЪРТИЕ: България се преклони пред Апостола на свободата! (ГАЛЕРИЯ)

Тъй като никой в Ловеч не разкрива самоличността на арестувания, каймакаминът, спазвайки административната йерархия, изпраща задържания не направо в София, а в окръжния център Търново, където Левски е разпознат и се самопризнава. Този факт неутрализира поредната клевета, че поп Кръстю предал Левски по време на очната ставка в Ловеч. В подкрепа на истината е и свидетелството на Никола Цвятков, че по пътя от Ловеч до София между него и Левски не се е водил разговор за предателство и за поп Кръстю.

Кампания

В дъното на клеветническата кампания срещу поп Кръстю Никифоров от Ловеч стои Величка поп Луканова-Хашнова – дъщеря на поп Лукан Лилов и сестра на председателя на Ловчанския революционен комитет Марин поп Луканов. След като е арестувана заедно с брат си на 30 октомври 1872), тя е освободена, за да види болната си сестра и повече не е задържана. Вместо това турската власт й разрешава да посети арестувания си брат в София. След завръщането на Величка в Ловеч започват клеветническите й атаки срещу поп Кръстю.

ДО СЕТЕН ДЪХ: Апостола и жените, които носил в сърцето си! (СНИМКИ)

Комитетският касиер поп Кръстю също е арестуван, но чак на 18 ноември 1872 г., в резултат на предателство, извършено от поп Лукан Лилов, Марин поп Луканов и Димитър Пъшков. Страхът, че това тяхно деяние ще стане известно на останалите комитетски членове и на самия Левски, кара роднините им да говорят за поп Кръстю, че е „съмнителен“ и „твърде близък с турците“ с цел да бъде компрометиран и изолиран.

Председателят

След смъртта на Левски Величка започва да твърди, че поп Кръстю бил и председател на Ловчанския комитет. Причината е писмото на Левски от 12 декември 1872 г. до комитетските членове в Ловеч, в което пише: „У председателя има пренесени от други комитети пари, по-напред ги исках, а той ми писа, че ги употребил за ден-два в своя работа. Той не е ли чел в уставът?! На комитетската пара минутата се не знае кога ще се поиска”.

ЛЮБОВ И ТАЙНИ: Монахиня плете ръкавици на Левски

По този начин Величка се опитва да прехвърли върху набедения от нея за враг на революционното дело свещеник и отговорността за разкритата от Левски злоупотреба, извършена от брат й Марин поп Луканов.

В протокол № 1 на Извънредната следствена комисия в София от 14 декември 1872 г. е записано, че „кафеджията Марин Попов е председател на Ловчанския комитет“. На същото мнение са брат му Христо поп Луканов, братовчед му Димитър Маринов Панталонджията и Димитър Пъшков. От всички комитетски дейци само Марин поп Луканов твърди, че поп Кръстю е бил председател, а за себе си отказва да е заемал какъвто и да е пост в ръководството на комитета. В неговия род обаче истината се предава от поколение на поколение, за да напише Петър Луканов през 1999 г., че „е внук на председателя на Ловчанския революционен комитет от 1871 г. Марин поп Луканов“.

Проф. Пламен Павлов разказва 15 истории за Апостола на свободата!

* Следва продължение...


Във втората част четете:

- Кой всъщност е поп Кръстю?

- Първите статии за духовника през XIX век.

- Какво разкри най-вярната укривателка на Левски?