У спехът има много бащи.
Доста политици вече си приписаха успеха с одобрението ни за влизане в еврозоната. Но човекът, който изнесе на гърба си огромна част от подготовката, за да получим накрая зелена светлина за 21-ви член на валутния съюз на ЕС, остана малко в сянка.
ОФИЦИАЛНО: България е готова за еврозоната!
Управителят на БНБ Димитър Радев, който втори мандат оглавява институцията, рядко общува с медиите. Ако го прави, това обикновено става чрез интервюта пред държавната информационна агенция БТА. Оглавяваната от него институция се води като една от най-консервативните, а цялостното поведение на Радев е в пълен унисон с този имидж.
Избор
Избирането на Димитър Радев за втори мандат през 2023 г. приличаше на акостиране на тих пристан след буря. Предишният опит да бъде избран човек на мястото му завърши с неуспех. През 2022 г. имаше двама кандидати: Любомир Каримански, издигнат от ИТН, и Андрей Гюров, издигнат от „Продължаваме промяната“. Техните концепции за управление на Централната банка бяха изслушани в парламента, но избирането им за поста така и не се реализира. Гюров сам се отказа от надпреварата, а Каримански просто не получи нужната подкрепа при гласуването в Народното събрание. Впоследствие обаче и двамата пристъпиха прага на Централната банка като част от ръководството й. Каримански влезе в Управителния съвет от квотата на президента на мястото на Людмила Елкова и така изпълни своята заветна мечта да стане част от управлението на БНБ. Гюров пък стигна още по-нагоре. Той стана подуправител и шеф на управление „Емисионно“, но срещу него се задейства процедура по отстраняването му след решение на Антикорупционната комисия, че е в несъвместимост с поста. Развръзката по казуса с Гюров още се чака от съда в Люксембург.
Кандидатура
Когато пистата бе вече освободена, ГЕРБ, които в предишната надпревара нямаха кандидат, извадиха от ръкава си добрата стара кандидатура на Радев. „Моето предложение е Димитър Радев, който беше номиниран от ГЕРБ, да остане управител на БНБ, защото с него влязохме в чакалнята на еврозоната, в Европейския банков съюз. Няма да подкрепим никакво друго предложение. Димитър Радев дойде от Вашингтон от Международния валутен фонд. Той е доказан експерт-специалист“, заяви тогава лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
За това, че гуверньорът е изтъкнат специалист, няма никакво съмнение. Бил е заместник-министър на финансите последователно в цели 6 правителства. Ако човек е наблюдавал политическите процеси през 90-те години, то задължително трябва да помни името на Радев. Бил е заместник-министър както на Димитър Костов от правителството на Жан Виденов, така и заместник на Муравей Радев от правителството на Иван Костов.
Чужбина
След идването на НДСВ на власт обаче той решава да си стегне багажа и да вземе самолета за чужбина, макар Милен Велчев – финансовият министър на царя, да го кани да остане. След 21 години работа в МФ отива да работи в Международния валутен фонд, като за разлика от мнозина там не е уреден от държавата, а печели конкурс. В МВФ отново гаси пожари, но работейки от другата страна като ръководител на мисиите в сферата на публичните финанси за над 20 страни от Източна Европа, Централна Азия, Близкия изток и Африка.
НЕ НА СТРАХА: Какво ще стане с кредитите, лихвите и спестяванията ни от 1 януари 2026? (ВИДЕО)
Макар да изглежда много обран и спокоен, на Радев често му се налага да вади кестените от огъня. Като заместник-министър в кабинета „Костов“ поема юздите на държавните финанси след най-голямата криза в новата ни история, донесла хиперинфлацията и запомнена като Виденовата зима. Докато работи за МВФ, в продължение на цели 14 г. излиза от светлините на прожекторите, но пак се появява на сцената през 2015-а, когато започва първият му мандат начело на БНБ – предложен е за поста от ГЕРБ и „Реформаторския блок“.
Фалит
Времето, когато Радев поема поста гуверньор на Централната банка, е, меко казано, сложно. Той има задачата да изчисти огромно петно върху българската банкова система - само преди година е фалирала КТБ с огромен скандал за източени милиарди левове, а в същото време страната ни трябва да поеме път към еврозоната. Пътят към еврото обаче минава през Банковия съюз – вероятно заради сгромолясването на КТБ Брюксел поставя условие за това, за да може по-изкъсо да следи какво се случва в нашата банкова система. В съюза и в чакалнята за еврото сме приети успешно през 2020 г. Експерти казват, че това до голяма степен се е случило заради усилията на самия Радев, който твърдо и неотклонно следва курса към еврозоната.
След влизане в чакалнята неочаквано по пътя към единната европейска валута се появяват нови препятствия. Започва политическа криза, правителства и парламенти се сменят едно след друго. Политическата нестабилност удря по стабилността на публичните финанси. Партиите започват да наддават една срещу друга с парите на данъкоплатците, развързвайки кесията на държавната хазна и щедро ръсейки подаръци де на когото сварят. Идва момент, когато всичко това заплашва да срути фискалната стабилност, да влезем в свръхдефицит и да не можем да покрием един от критериите от Маастрихт – за до 3% недостиг в бюджета.
ИнфлацияОтделно фискалната експанзия помпа инфлацията и така изпълнението и на критерия за ценова стабилност дълго време ни убягва. Макар и с много умерен тон, Радев не пести критиките си към политиците и деликатно им напомня при всеки удобен случай, че трябва да затегнат малко възела на държавната хазна, защото политиките на правителството и БНБ в посока еврото трябва да са в унисон. „Намерението да се задържи бюджетният дефицит в рамките на 3 на сто от БВП е "стъпка в правилната посока". В същото време наличието на отрицателна разлика между приходите и разходите на държавната хазна говори за "продължаваща фискална експанзия", казва още след избирането си за втори път на поста Радев. За спешно дисциплиниране на фискалната позиция той призовава през целия си втори мандат. А в деня, когато става ясно, че сме одобрени, е категоричен: „Еврозоната предлага по-надеждни механизми за защита срещу кризи и популизъм“.
Кара „Мазерати“
Димитър Радев е собственик на автомобил „Мазерати“, който е обявил през 2023 г. пред Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество в декларация, каквато подават всички хора на висши държавни длъжности. Гуверньорът придобива луксозното возило през 2022 г. в съсобственост със съпругата му Маргарита. Цената е 188 497 лева.
В последната си декларация от миналата година Радев е обявил трудови доходи в размер на 389 215 лева, както и общо около 1,5 милиона лева в няколко банкови сметки.
Гуверньорът е роден на 12 юли 1956 г. в Пловдив. Магистър е по икономика, специалност „Финанси и кредит“ в УНСС. Специализирал е в Джорджтаунския университет във Вашингтон.
През целия си живот работи във финансовата сфера, като професионалния си път започва през 1980 г. в Министерството на финансите. Там, както и в Министерския съвет и Министерството на икономиката и планирането, заема различни експертни длъжности, докато през 1992 г. е издигнат за заместник-министър на финансите – пост, на който остава до 2001 г.
