Ф изическият труд в умерени дози е най-комплексният спорт и развива хармонично всички мускулни групи.

Това обяви пред „Здраве с Телеграф“ кинезитерапевтът Иван Коцинов, който има опит както със спортни отбори, така и с хора, които имат нужда от помощ за раздвижване след операция или прекаран инсулт.

„Винаги препоръчвам труда за тези, които си имат градина или вила. Определено е по-добър от фитнеса. Познавам хора и над 70, и над 80 години, които работят и си поддържат дворове и градини и се чувстват по-добре от доста по-млади. Въпросът е с нищо да не се прекалява, но движението е много важно“, коментира Коцинов и уточни, че препоръчва ходене по 5-6 километра дневно. „Лично аз винаги съм си почивал психически с физически натоварвания сред природата или в двора“, разкрива още Коцинов, който има и голяма черешова градина в Петричко.

Раздвижване

„Раздвижването след операция е с ключово отношение за по-бързото възстановяване. То започва още от леглото и може да се случи дори да сме ограничени в движението си по някаква причина. Не е необходимо винаги да се прибягва до специалист, а е важно човек да се информира и да е наясно какво и как да прави, за да си помогне“, обясни кинезитерапевтът Иван Коцинов и продължи: „По принцип трябва да разграничим отделните случаи, в които човек се нуждае от помощ дори и само под формата на съвет относно това как по-бързо сам да си помогне и по-оптимален начин да се върне към ежедневните си дейности. Разбира се, както диагнозите, така и хората сме различни. Рехабилитационната програма за всеки пациент е индивидуална. Основните принципи обаче са ранно започване, последователност и постепенност“.

Метод

Естествено в немалко ситуации хората се нуждаят от професионалист, който да им помогне да се възстановят след травма или хирургическа интервенция, която ги оставя в леглото за по-дълъг период.

„Винаги, когато ме потърсят за помощ, първо изисквам епикризите и подробно разпитвам човека за естеството на проблема му. След това съставям план, съобразен, ако щете, и с усещането за мотивация, което имам за него. Важни са възрастта, килограмите, периодът на обездвижване, общото състояние... Нещата наистина са строго индивидуални и с комбинация от различни методи – масаж, постизометрична релаксация..., се опитвам да им помогна“, разказва още Коцинов.

Разтягане

„В най-общ смисъл разтягането на мускула срещу съпротивление помага, а в спорта то дори предотвратява травми. Именно в това се крие методът на постизометричната релаксация, наричан и изометричен стречинг. Той се справя с релаксацията и удължаването на скъсените мускули. „Това е сравнително проста, но много ефикасна и безопасна техника за намаляване на мускулния тонус и увеличаване на обема на движение в дадена става. Реално терапевтът помага на пациента да стигне до един етап на натоварване, с който кара мускулът да трепери. Изометрично е това съкращение, при което мускулът работи, без да има движение в дадена става и без да променя дължината си (както при канадска борба на двама равностойни съперници има мускулна контракция и напрежение на ръцете, но движение няма). Изометричният режим на работа е нужен, за да се избегне защитният рефлекс на съкращаване, който имат мускулите при пределно разтягане“, разяснява експертът.

В метода на постизометрична релаксация се използва и дихателна техника, която допълнително помага за релаксирането на мускулатурата, а самото разтягане се нарича „феномен на разтапянето“. Някои техники могат да се прилагат и самостоятелно, но за повечето е нужно да има терапевт или партньор.

В ГЪРЦИЯ: Разследват болница за 100% смъртност от ковид

Прокурор в Агринио, Западна Гърция, е започнал наказателна процедура и е повдигнал обвинения за тежко престъпление за 40 смъртни случая, свързани с COVID в местната болница по време на пандемията. Това съобщава сайтът, информира еKathimerini.com.

Според обществената телевизия ERT обвинения в тежко престъпление за застрашаване на човешки живот са повдигнати срещу членове на бившата администрация на болницата, лекарски и сестрински персонал в интензивното отделение и евентуално други лица, които могат да бъдат идентифицирани по време на разследването. Съобщава се, че всички 40 пациенти, лекувани в интензивното COVID отделение на болницата, са починали, което представлява 100% смъртност. Роднини на един от починалите са водили съдебни действия през последните четири години, за да разкрият евентуални нарушения. Делото е разпределено на разследващ съдия, който ще определи дали то ще бъде разгледано в съда въз основа на събраните доказателства.