Д оц. Наталия Киселова е едва петата жена, която застава начело на Народното събрание. Преди нея на този поста са били Цецка Цачева, Цвета Караянчева, Ива Митева и Рая Назарян. Дали успешно ще се справи с тази роля, предстои да видим. Колегите й - както от юридическите среди, така и в редиците на парламентарната група на БСП - обаче я описват като добър професионалист. Именно диалогичността й бе единият аргумент за избора й. Че няма еднолично да ръководи парламента, си пролича още от първия ден. Веднага след избирането си заяви, че ще бъде председател на всички. Консултира се за действията си и с останалите зам.-председатели на парламента. Тя има 7 заместници, но отляво и отдясно до нея седнаха Драгомир Стойнев от БСП и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. В няколко поредни дни именно те водеха изцяло заседанията на НС поради факта, че Киселова е заета с редица срещи – от разговор с президента, през такъв с патриарха Даниил до среща с ректора на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев.
Качества
Отвъд професионалните й качества и мненията, които изказва по сериозни теми – промените в конституцията, изборите, политическата ситуация в страната, Киселова е меломан. Обича рокмузиката, както и класическата. Така през 2018 година се озовава на концерт на "Ролинг Стоунс“ в Прага заедно със сестра си Йовка и приятели, а през 2023 година на концерт на Алис Купър. Обича и пътуванията – не само из страната, а и в чужбина. През годините е ходила до Йерусалм, Вашингтон, Ватикана, Париж, Белгия, Гърция, Турция и редица други страни.
Последните снимки, които качва от САЩ от лятото на тази година. Около месец преди последния парламентарен вот, в който тя за първи път се включва като кандидат за депутат, минава и през Ватикана. В началото на октомври лично гледа тържествена литургия на площад „Свети Петър“, ръководена от папа Франциск. Тя се оказва впечатлена от речта на папата и дори го цитира в профила си във Фейсбук: „Нека внимаваме да не превърнем приноса си в защита на собствената си гледна точка или налагане на собствения си дневен ред, а да го предложим като дар, който да бъде споделен, готови да пожертваме нещо, ако това ще донесе нещо ново в живота според Божия замисъл. В противен случай ще имаме диалог на глухите, където всеки се опитва да „налива вода в собствената си мелница“, без да се вслушваме в другите, а преди всички, без да се вслушваме в гласа на Бог“. Наслаждавала се и на стенописите в храма "Гроб Господен" в Йерусалим.
Екип
Харесва цветята и не само тези в двора на археологическия музей в Атина, но и тези от родния й Казанлък. Посещава го често. Там все още живее сестра й Йовка. Именно с нея пътува често в чужбина. Вълнува се и от спортове като Формула 1. През 2022 г е в Нидерландия, където в центъра на Амстердам засича изложен болида на Макс Верстапен от отбора на Ред Бул във Формула 1, и то няколко дни преди състезанието на пистата Зандвоорт. „Не очаквам пилотът да остане на върха във F1, защото не е екипен спортист“, пише тогава Киселова. И от този пост си проличава, че тя е екипен играч. Сега като шеф на НС ще трябва да демонстрира с пълна сила тези си качества.
Киселова има и голямо чувство за хумор. С насмешка гледа на всички слухове за обвързаности, които се появиха за нея при избора й за парламентарен шеф. Че държи на законността и пази конституцията, пък си пролича и при последните промени на Основния закон. Тя бе един от експертите, който бе извикан в ресорната комисия в НС през зимата на 2023 г., за да даде становище по измененията. Още тогава разкритикува голяма част от тях, в това число ограничаването на възможността президентът да избира за служебен премиер от много малък кръг лица. Има особено мнение и по възможността хора с двойно гражданство да могат да стават депутати и министри. Предупреди и депутатите, когато гласуваха, че попълването на съставите на регулаторите ще става с 2/3 мнозинство. Този текст няколко месеца по-късно бе обявен от Конституционния съд за незаконен. „Промяната в конституцията трябва да е последна стъпка, не първа“, коментира преди няколко месеца Киселова пред БНР. През годините не е пестила критики към законотворците заради промените, които гласуват. Сега обаче ще е от другата страна на барикадата и ще се опита да балансира между всички партии в НС, за да се приемат качествени закони.
Киселова е с активна гражданска позиция и това си е проличавало неведнъж. Гласува и на местния референдум в Казанлък на 17 ноември, където местните трябваше да решат дали са „за“ или „против“ общината да поеме стопанисването на паметника на Бузлуджа. Изключителен работохолик. Сяда пред лаптопа и през уикендите, дори в отпуска.
Кариера
Новият председател на НС е завършила право в СУ “Св. Климент Охридски” през 2002 г. В периода 2003-2005 г. е редовен докторант по конституционно право в катедра “Конституционноправни науки”. През 2007 година защитава докторска дисертация на тема “Парламентарен контрол”. От 2012 до 2016 година е била съветник на президента Росен Плевнелиев, а от 2016 – до 2017 година е секретар по правните въпроси на президента Румен Радев. През 2014 г. специализира в Московския държавен университет „Ломоносов“, а година по-късно и в Кеймбридж. Но желанието й да се учи право се поражда не къде да е, а в хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Казанлък, която тя завършва с отличие. Още в 9-и клас тя е проявявала интерес към правото, журналистиката и риториката. За 2 години има само три неизвинени отсъствия, разказва пред БГНЕС директорът на школото Денислав Тодоров. „Целят екип на гимназията се гордее с постижението на доц. Киселова и й пожелава успех и мъдрост в управлението на Народното събрание“, казва още Тодоров.
Тя обаче влиза по-отчетливо в общественото внимание с един друг казус – спор за плагиатство на неин труд от страна на адвоката и преподавател в СУ Петър Илиев. През 2021 година той беше кандидат за вътрешен министър от ИТН. Казусът приключи, след като Етичната комисия на Софийския университет заключи, че Илиев е плагиатствал от Киселова, а той напусна университета. Тази нейна битка за справедливостта е показателна. Ще използва същия аршин и в работата си в НС. Има обаче какво още да учи за парламентарните процедурни хватки, на които ще бъде подложена от депутатите.