0

М орски кефал можеш да ловиш навсякъде в морето, но най-вълнуващо е в река Дяволска до Приморско. Това е едно от големите удоволствия на местните рибари, които имат привилегията да хвърлят въдицата за борбената риба във водите на обраслата с буйни треви река. Никой не знае защо тя носи това страшно и мистериозно име Дяволска. Но всички в градчето обичат да ходят там и да се любуват на големите риби, които мощно плуват във водите й, докато стоят на въжения мост, по който се минава за плажа. А малко по-нататък реката се влива в Черно море. Свещеният момент за рибарите настъпва, когато морето затвори устието й. И тогава в реката остават огромни пасажи от морския кефал, който влиза в сладките води, за да се размножава и да се храни, разказва Ивайло Илиев. А това става няколко пъти през лятото. Тази риба живее наопаки на всички останали, може би затова е толкова жизнена, убеден е Ивайло.

Капан

В такива случаи морският кефал се оказва като в капан, защото не може да се върне в морето, докато то само не реши да отвори устието. Това чудо на природата е добре дошло за рибарите, които цяло лято дебнат с въдиците лудата риба, която се бори за живота си до последно. Скача, пляска, хвърля се, докато не скъса кордата. Въпреки това има начин да я надхитриш, усмихва се Ивайло Илиев. Той от петгодишен скита по бреговете на реки и морета, защото въпреки че е софтуерен инженер, голямата му страст е риболовът.

Тайната

Първото условие е подходящата стръв. За тази риба това е торен червей, но любим й е морският червей. Морският червей се крие на около 50 см дълбочина в мокрия пясък, там, където вълните се разбиват в брега, обясни Ивайло. Мнозина си мислят, че морският кефал се лови рано сутрин или при залез слънце. Истината е, че той кълве в най-големия пек, разкри тайната на успешния улов запаленият рибар.

Обиколки

Той обича да ходи на лов за морски кефал, защото е много емоционален и защото непрекъснато трябва да полагаш усилия да надхитриш рибата. Когато я ловиш в Дяволската река, първо трябва да я намериш, като проследяваш движенията на водите от обраслите с треви брегове. Ходенето е голямо, но можеш да засечеш находище, стига да си достатъчно наблюдателен. Понякога, ако седнеш на въжения мост, можеш да видиш как рибата кръжи близо до повърхността.

Жега

Необяснимо защо, но морският кефал започва да кълве, щом настъпи най-големият пек през деня. И можеш да си сигурен, че тръгне ли да кълве, ще наловиш достатъчно количество, увери Ивайло. Той разказа, че има колеги, които са хващали и привечер, но неговият късмет с морския кефал идвал в тези часове на деня. Трябва да си много внимателен с тази риба, защото можеш да се окажеш със счупена въдица или скъсана корда. Това му се случило съвсем наскоро, когато ловувал от въжения мост. Усетил движението на рибата, но преценил, че парчето е голямо. За да не си счупи въдицата, дръпнал кордата и тя се скъсала, а рибата естествено се спасила.

Слука

Иначе е имал много голяма слука, и то с парчета от над един килограм, които според него са най-вкусни. Той обичайно се придържа към позволените количества от 3 до 5 кг. По принцип в Дяволска река влизат парчета от 300-700-1,5 кг, но негов приятел рибар е хващал и 2 кг морски кефал. Според Ивайло тази риба е най-вкусна пържена, а по-големите парчета са за скара.

Късмет със синагрида, царицата на Йонийско море

На морето има винаги риболов, но сезонът по Южното Черноморие е от май до края на юни и после отново през есента. Лови се сафрид, чернокоп, лефер и наесен паламуд. Така е, защото рибата мигрира на север и после се връща. Сега миграцията е минала, но въпреки това пак има риба, защото покрай пандемията морето оживя, разказа софтуерният инженер. Дори в последните две години хванал доста риба по никое време. А сега на юг все още ловят и чернокопи и лефер.

Освен на нашето море Ивайло е запален фен на риболова в Гърция. Той ходи няколко пъти, най-вече в района на Игуменица.

Точно там около Великден тази пролет е успял да хване страхотен екземпляр от една от най-ценните за улов риби, синагрида, известна като Царицата на Йонийско море.