У спешната делова жена се интересува и цени секса повече, отколкото домакинята, пише The Daily Mail.
Оказва се, че високото ниво на тестостерон в кръвта на жената поражда амбициозност и готовност да се рискува, а заедно с това усилва либидото, пояснява журналистката Морин Райс, цитирайки научни изследвания.
Това е само един от необикновените факти, изведени в последните десет години след многобройни опити – засега безуспешни – да се разработи женски вариант на виагра, пояснява изданието. Ясно е само, че сексуалната възбуда при жените, за разлика от мъжете, е сложен и многослоен феномен, отбелязва изданието.
Впрочем данните за връзката на женското либидо с тестостерона изглежда свидетелстват за това, че при жените желанието се провокира от същите фактори както и у мъжете – т.е. от биохимичните реакции на организма. Но психолозите категорично не са съгласни с това. Според тях сексуалността на жените зависи не само от състоянието на организма, но и от емоционалните и социални фактори, а също така и от отношенията с постоянния партньор. “Ако имате ниско мнение за своята външност, израсли сте в превзето семейство, започнали сте сексуалния си живот с неудачен опит или вашият партньор е егоистичен, ленив или просто неприятен тип, вашето либидо навярно ще гравитира около нулата”, смятат те. В същото време учените подчертават, че съществуват редица неизбежни биологични фактори.
Хормони
В последно време сексолозите са се съсредоточили върху изследванията на хормоните. Разработва се хормонална терапия от ново поколение, която е предназначена към това да усили либидото и да отстрани проблемите, свързани с интимния живот. Някои експерти даже наричат тези препарати “последният фронт на женската еманципация”. Но никой още не знае кое е първичното – личността и стилът на поведение, или хормоните, заявява психиатърът Крис Симпсън. Възможно е личността и поведението на човека да тушират или стимулират отделянето на определени хормони, а не обратното.
Добре известно е, че колкото повече се занимавате със секс, толкова по-голямо желание изпитвате. Продължителното целомъдрие води до загуба на апетита за секс, предполага Симпсън.
Освен всичко друго желанието на жените за секс се променя с времето и тук се наблюдават някои разлики с мъжете. Мъжът достига пика на либидото си в подрастваща възраст, а жената според различни изследвания на 35 години или още по-късно. На младини жената изпитва сексуално влечение към партньори, които са най-подходящи за продължаване на рода.
Програмиране
Биолозите смятат, че жената е програмирана за търсене на силен и красив мъж, който в допълнение е способен да обезпечи семейството си. Психолозите на свой ред предполагат, че желание предизвикват мъже с добри гени, в които жените виждат добри бащи и верни партньори. Но психологическата близост с човек, с когото се познават от много години, убива еротичното желание: „Кой би искал да прави секс със своя брат или сестра?”, пита специалистът по еволюционна психология Кристофър Райън. По негово мнение на втората година от съвместния живот желанието се изгубва. Въпреки това някои сексолози препоръчват на жените да правят секс дори когато нямат желание за това. Розмари Басън от Университета на Британска Колумбия е открила в резултат на свои изследвания, че в началото на интимния живот жената често не изпитва нито желание, нито отвращение към своя партньор, а възприема секса просто като необходимост. „Самият акт на половите отношения възстановява либидото на жените”, предполага Басън
Страстта личи по... пръстите
Безименният пръст при страстните натури е по-дълъг. Това са установили учени от Университета в Ливърпул. Резултатите от изследването им са публикувани в Die Wel. Групата изследователи, начело с Ема Нелсън, са сравнили съотношението на дължината на показалеца и безименния пръст при различни маймуни, като съпоставят резултатите с тяхната сексуална и социална активност. Безименните пръсти на павианите и макаците резус, които се отнасят към групата на приматите от Стария свят, са по-дълги от показалците, са установили те. Тези маймуни, твърдят специалистите, се отличават със скандалджийски характер и склонност към полигамия.
Капуцините, обитаващи Новия свят, напротив, се отличават с мекота на характера, не са склонни да влизат в конфликти със себеподобните, и за тях е типична моногамията. Безименният пръст при тези създания е по-къс от показалеца.
Човекоподобните маймуни, шимпанзето и горилата стоят някъде по средата на скалата за агресивност и сексуалност – за това свидетелства и практически еднаквата дължина на втория и четвъртия пръст.
Както твърдят изследователите, съотношението на дължината на пръстите на ръцете, което се разглежда като показател за сексуална и социална активност, е свързано с хормоналния фон на майката в периода на развитие на ембриона. Ако още нероденото бебе се сблъска с повишено ниво на тестостерон в организма на майката, при него впоследствие ще се проявят не само чисто мъжки черти, но и характерното съотношение на дължината на показалеца и безименния пръст. Повишеното ниво на естроген предизвиква противоположните признаци.
Доколкото тестостеронът и естрогенът играят централна роля и в човешкия организъм, при хората също може да се ориентираме по дължината на пръстите, смята Нелсън.
Изследване, проведено в Техническия университет Кемниц, показва, че колкото по-дълъг е безименният пръст при един мъж, толкова повече сексуални контакти е имал той.
Що се отнася до представителките на слабия пол, които имат еднаква дължина на посочените пръсти, то те имат всички предпоставки да встъпят в успешен брак и да народят много деца. Докато дамите с по-дълъг безименен пръст, предполагат учени от Университета Бъркли – Калифорния, са склонни към хомосексуални връзки.
Момче за богатите, момиче за бедните
Богатите майки раждат по-често момчета, а бедните – момичета. До този извод са стигнали холандски учени, които са проследили зависимостта между степента на осигуреност на жената и пола на нейното потомство, пише The Daily Mail. За основа на това изследване е послужила база синтезирани данни за 95 000 майки от Руанда.
В съответствие с еволюционната теория при добри жизнени условия жените имат по-големи шансове да предадат своите гени на бъдещите поколения чрез потомство от мъжки пол, като се предполага, че това е свързано с борбата за оцеляване. Ако материалните условия карат жената да иска по-добър живот, от гледна точка на естествения отбор за нея е “по-изгодно” да даде на света девойка, на която няма да се налага да се съревновава непрекъснато със себеподобните, пояснява таблоидът.
Кристи Красимирова