0

П опулацията на чакала у нас се превърна в истинска напаст. С появата на чакали по долината на Струма и планините на Западна България практически цялата територия на страната е овладяна от този изключително нагъл и високо адаптивен хищник. Хранителните му навици и бързото разрастване на популацията му вече застрашават не само дивечовите запаси, предимно на зайци, фазани, кеклици, яребици и др., но и на домашните животни. На много места чакалът вече навлиза в селата и градовете, главно през нощта, за да търси храна в отпадъците, но не се колебае да напада и домашни животни и птици.

Цървули

Разбира се, тази напаст не е от вчера. Като куриоз се разказва, че още по време на Балканската война български войници нощували в един дол близо до Бургас. Сутринта войниците останали смаяни, като се събудили боси. През нощта, с присъщата им предпазливост, тихо и внимателно чакали прегризали вървите и изяли цървулите на хората, както им били на краката…

Чакалът и в източната митология, и в народните приказки е символ на подлост, а вредите, които нанася на дивеча и домашните животни, както и болестите, които разнася, са причина отдавна той да е подложен на изтребване. Благодарение на систематичните действия в миналото числеността и ареалът на този хищник непрекъснато намалява и през 1962 г. се стига дотам, че чакалът е обявен за защитен вид. В България по това време се открива почти само в Странджа. Но само няколко години са достатъчни, за да може този пластичен жизнен вид да възвърне старата си слава. В началото на седемдесетте години го има вече в цяла Югоизточна България, а днес – навсякъде из страната. 

По средата

Може да се каже, че по начина си на живот чакалът заема средно положение между вълка и лисицата. Казано на шега, вроденото му източно притворство (първоотечеството му е Азия) го прави твърде опасен враг и на дивеча, и на животновъдството. Значителна част от храната му представляват птичи „ястия”. Чест обект на наглите му нападения са почти всички дивечови видове у нас и естествено кокошарниците в селските дворове (по това доста си прилича с лисицата).
Изостаналите домашни животни по пасищата също стават жертва на чакала. Нахлува и в овчарниците.

В половината от изследваните стомаси на убити чакали в Бургаско и Ямболско са намерени остатъци от агнета. Селяни се оплакват, че тези хищници подкопават стените на по-примитивно изградените овчарници и по този начин се вмъкват вътре, за да злодействат. Освен всичко това чакалът е опаразитено животно и е сериозен разпространител на трихинелозата и ехинококозата. А на всичко отгоре е и преносител на бяс. Освен че е твърде хитър хищник, трудността на борбата с него се състои и в това, че се укрива в мъчнодостъпни места и основно нощем търси плячката си, въпреки че когато е гладен, броди и денем.

Ловците в България всяка година отстрелват над 50 хиляди чакала, но тази цифра не е накърнила чувствително популацията му у нас.