0

В един от най-популярните хитове на Алла Пугачова се пее: “Кралете могат всичко, кралете знаят всичко, но не и да се женят по любов“.

Миналият век обърна нещата наопаки. От монарсите - поне европейските - вече зависят твърде малко неща в държавното управление. Но за сметка на това пък могат да следват сърцето си. Техните Пепеляшки, разбира се, не са бедни като героинята от приказката на Шарл Перо, но все пак са твърде далеч от дворците. А някои дори не бяха и девойки. Това обаче не им попречи да станат принцеси, а впоследствие кралици. Каквото е вече Нейно Кралско Височество Камила Паркър. Дъщеря на бивш майор от британската армия, забогатял от търговия с вино, през 1974 се омъжва за Андрю Паркър Боулс. Но връзката й с принца на Уелс е започнала още през 1970 г. и продължава и след брака на Чарлз и Даяна. В крайна сметка и Чарлз, и Камила се развеждат, и на 10 февруари 2005 г. е обявен техният годеж. Венчавката се извършава на 9 април с.г., като свидетели на брака са децата на Камила, тъй като родителите и на двамата младоженци отказват да присъстват. Но в крайна сметка именно кралица Елизабет II малко преди смърт си обяви, че Камила ще се нарича не принцеса, както отначало бе предвидено, а кралица консорт.

Традиция

Жена от плебейски произход напира за Бъкингамския дворец още преди Втората световна война. Това е разведената американка Ан Симпсън, пленила сърцето на престолонаследника Едуард. Който след няколкомесечно царуване през 1936 г. избира любовта пред трона. Сара Фъргюсън, херцогиня на Йорк, като бивша съпруга на принц Андрю, е расла по сиропиталища. Графинята на Уесекс, Софи - съпруга на най-малкия син на покойната кралица Едуард, е дъщеря на търговец на гумени изделия. Новата Уелска принцеса Кейт е родена в семейство на бивши пилот и стюардеса, забогатели от търговия с бебешки артикули. За скандалната Меган е излишно да се говори. Така че най-консервативната европейска монархия първа се е примирила с Пепеляшките, влезли в двореца.

Блясък и трагедия в Монако

Ако някой холивудски филм се превръща в реалност, това е историята на Грейс Кели. Само че за разлика от принца от приказката, князът на Монако Рение III си търси булка в Холивуд с доста прозаична цел – да привлече с един сензационен брак интереса на туристите към града държава, който тогава въпреки казиното е в доста трудно финансово състояние. Изборът пада върху Грейс Кели, която в тези години е киноикона, деляща първото място само с Мерилин Монро. През 1956 г. тя се съгласява да замени бляскавата си кариера с княжеската корона. Бракът им завършва също така по холивудски драматично. Грейс умира на 14 септември 1982 г. след катастрофа с кола, която сама шофира, пътувайки с най-малката си дъщеря Стефани.

Винаги пред камерата

Испанската кралица Летисия завършва журналистика и е работила в редица вестници, агенции и телевизии През 1998 г. се омъжва за Алонсо Гереро Перес – писател, преподавател по литература и неин бивш учител, но двамата се развеждат още през следващата година. През 2000 г. Летисия Ортис е кореспондент на TVE във Вашингтон специално за президентските избори в САЩ, а след атентатите от 11 септември 2001 г. тя предава директно и от кота нула в Ню Йорк. През 2003 г. Летисия излъчва и репортажи от войната в Ирак. На 1 ноември 2003 г., за изненада на всички, от двореца Сарсуела официално обявяват годежа на Летисия Ортис за принца на Астурия Фелипе. Тъй като предишният брак на булката е бил само граждански, Католическата църква не се противопоставя на извършването на църковен ритуал.

Сватбата, състояла се на 22 май 2004 г., се превръща в събитие на годината за Испания и е предавана пряко по телевизията. След абдикацията през 2014 на крал Хуан Карлос I Фелипе полага клетва като крал на Испания. И Летисия заема мястото на свекърва си София като нова кралица.

Изпитание на чувствата

Днешната нидерландска кралица Максима е аржентинка с баски и италиански корени. Тя среща принц Вилем-Александър на парти в Севиля през 2000 г. Тогава той й се представя просто като Александър и тя не разбира, че е говорила с бъдещия престолонаследник на Нидерландия. Няколко седмици по-късно пътищата им се засичат в Ню Йорк, където тя работи до 2000 г. Двамата започват да се виждат, но бъдещият монарх все още крие кой всъщност е. И едва след като се убеждава в чувствата на Максима разкрива кой е. Пред брака им има обаче има едно препятствие. Бащата на Максима - Хорхе Сорегиета, е бил министър на земеделието по времето на режима на хунтата през 1976-1982 г. Това възбужда бурни полемики в страната заради възможността бъдещата кралица да бъде свързвана с виновен за престъпления срещу човечеството. Нидерландският парламент извършва специално разследване. То установява, че бащата на Максима, който е бил цивилен технократ, не е замесен в такива. Въпреки това семейството на булката решава да не присъства на сватбата, състояла се на 2 февруари 2002 г. Днес повечето холандци смятат, че тя е изиграла положителна роля в живота на краля, който на млади години бил настроен доста купонджийски и въобще не искал да наследи майка си.

Полиглот

Силвия, кралицата на Швеция, е по баща германка, а по майка – бразилка. Сигурно затова е истински полиглот. Освен шведски тя говори немски, португалски, френски, испански и английски. Затова по време на летните олимпийски игри през 1972 г. в Мюнхен тя е привлечена като хостеса. Именно тогава се запознава с шведския престолонаследник Карл. В интервю след години той обяснява, че „просто нещо щракна“.

След смъртта на крал Густав VI Адолф през 1973 г. принц Карл става крал Карл XVI Густав. Той и Силвия обявяват годежа си на 12 март 1976 г., а венчавката е три месеца по-късно. Това е първият морганатичен (неравен) брак на шведски крал от 1797 г. насам.

Свалка в бара

И още една Пепеляшка намира своя принц по време на олимпиадата. Това е Мери Датска - съпруга на датския престолонаследник Фредерик. Мери Доналдсън е родена в Хобарт - столицата на австралийския щат Тасмания, в семейството на шотландски емигранти.

Тя е обикновено момиче, което работи в маркетингова агенция. С Фредерик се запознават в бар в Сидни по време на олимпийските игри в страната през 2000 г. "Не знаех, че това е принцът на Дания. Половин час след срещата ни някой дойде и ми каза", си спомня принцесата. Година по-късно тя се мести в Дания, а през 2004 г. е сватбата им. Кралица Маргарете II отначало има известни резерви към този брак, доколкото подобен неравен съюз, завършил с развод, е преживял по-малкият й син Йоаким. Но както днес твърдят запознатите с живота в датския кралски двор, всичко е наред.

Соня или никоя!

Родена е в Осло на 4 юли 1937 г., в семейството на търговеца на дървен материал Аугуст Харалдсен и на съпругата му Дагни, норвежката кралица Соня завършва дизайн и шивачество, след което учи счетоводство, моден дизайн и социални науки в Лозана, Швейцария. През 1968 г. Соня се сгодява за норвежкия кронпринц Харалд след 9-годишна връзка, която крият в тайна поради опозицията срещу обикновения произход на Соня. Харалд обаче заплашва родителите си, че никога няма да се ожени, освен за Соня. Изправен пред възможността един ден престолът да се окаже в ръцете на някой от датските роднини, крал Олаф V се допитва до мнението на правителството. В крайна сметка всичко завършва щастливо - Соня и Харалд се женят, и когато след смъртта на крал Олаф през 1991 г. Харалд заема престола, Соня става новата кралица на Норвегия.

Секс, наркотици и рокендрол

Традицията на неравните бракове в Осло е продължена още по-скандално от сегашния престолонаследник Хокон. През 2001 г. той се жени за Мете-Марит Тюсем Хьойби, самотна майка с обикновено потекло, с която принцът се запознава на рок фестивал в Кристиансанд. Отношението на норвежците към избора на принц Хокон е противоречиво. Много хора смятат, че изборът му е неправилен не само защото Мете-Марит е самотна майка, но и заради слуховете, че тя често е посещавала рейв партита в Осло и че бащата на детето й от първия брак е осъждан за разпространение на наркотици.

ЦСКА уважава смъртта на Грейс Кели

Около смъртта на Грейс Кели има и „българска следа“. На 15 септември 1982 г. „Монако“ трябва да играе с ЦСКА в турнира за Купата на европейските шампиони. Смазаните от мъка домакини молят срещата да се играе в Ница. Ако откаже, ЦСКА печели служебно с 3:0. Българският тим отказва да се възползва по такъв недостоен начин и се съгласява. На следващия ден на Стад дьо Ре в Ница 12 000 френски запалянковци приветстват футболистите от ЦСКА при излизането им на терена с викове "Браво, София!". На трибуните е и френският селекционер Мишел Идалго. Мачът завършва при резултат 0:0. Принц Рение раздава подаръци на нашите футболисти - ценна колекция от марки, като всеки играч получава различна, както и всевъзможни сувенири.