0

А пендицитът или възпалението на апендикса е най-често срещаното състояние на корема, което изисква спешна операция. Апендиксът, за разлика от жлъчния мехур, не играе важна роля в храносмилането, така че обикновено не се налага да се правят трайни промени в начина на хранене след апендектомия. Има обаче такива храни, които влияят добре на организма след такава манипулация, и такива, които трябва да се избягват, за да се ограничи болката в корема и да се подпомогне храносмилането, пише Puls.bg.

Течности

След всякакъв вид операция, особено след коремна, най-добре е захранването да започне с течности, след което лесно смилаеми и леки храни и постепенно да се премине към твърда храна. Такъв тип храни не натоварват стомашно-чревната система и се понасят лесно, като намаляват вероятността от гадене и повръщане. Съдържат белтъчини и калций, но в тях липсват много други хранителни вещества като витамини и желязо и не трябва да се приемат за много дълъг период от време. Ето някои препоръчителни течни храни.

- Бульон: Чистият бульон е хранителен и се понася лесно от организма. Приема се на малки глътки и постепенно се увеличава количеството, за да се избегне гадене или повръщане.

- Тиква: Тиквата съдържа много хранителни вещества като бета-каротини. Бета-каротините се превръщат във витамин А, който помага за възстановяването и ускорява оздравителния процес. Тиквата трябва да е пасирана или приготвена по подходящ начин, за да се усвои лесно. Могат да се консумират и други храни, богати на бета каротини, като моркови и зелени листни зеленчуци. Единственото условие е да са меки и добре сготвени.

- Мляко: Киселото мляко също е добре да бъде включено в списъка на храните след премахване на апендикса. То е лесно смилаемо и има добра хранителна стойност. В началото се приемат по няколко лъжици, а след това може да се увеличи количеството. Киселото мляко с ниско съдържание на захар е по-лесно смилаемо от обикновеното и можете да се започне с него.

Храни

Няколко дни след операцията можем да се върнем към нормалния си начин на хранене, като е важно да приемаме храни от основните видове макронутриенти: протеини, въглехидрати и мазнини - всички те играят важна роля в оздравителния процес и са необходими на организма, за да възстанови силите си. Протеините са от съществено значение за образуването на колаген, който формира съединителната тъкан, запълваща празнината на мястото на разреза и подпомагаща заздравяването на раната.

Въглехидратите са чудесен източник на енергия и спомагат за възстановяването на кръвоносните съдове. Въглехидрати се набавят от плодове, зеленчуци, кафяв ориз и пълнозърнести храни.

Мазнините са необходими за поддържане на целостта и здравината на клетъчните мембрани. Здравословни мазнини като зехтин могат да се получават с ядки, семена и авокадо.

Забрана

Алкохолът и всички продукти, които го съдържат, трябва да се избягват в продължение на няколко дни след всяка операция. Алкохолът може да взаимодейства с лекарствата за анестезия, които често остават в организма няколко дни след операцията. Това взаимодействие може да доведе до различни странични ефекти, някои от тях опасни. Няколко дни след операцията може да се възобнови нормалният режим на хранене, но за начало е редно да се намалят мазните храни. Те са трудни за храносмилане и може да предизвикат диария. Добре е да се стои настрана от пържени храни, пълномаслено сирене, торти, шоколадови бонбони и други хранителни продукти, съдържащи мазнини. Захарните храни и напитки, съдържащи рафинирана захар, изкуствени подсладители и т.н., могат да предизвикат възпаление и да забавят заздравяването.