Ч увстваш ли, че връзката ти претърпява криза? Предпочиташ ли да прекарваш повече време на работа, отколкото вкъщи? Избягваш ли вечерите навън с партньора ти, за да не се стигне до секс след това? Когато си представяш бъдещето, изглежда ли ти като безкрайно сиво ежедневие?

Всички тези неща могат да бъдат признаци на емоционално изтощение във връзката – и е напълно възможно да го изпитваш.

Повечето терапевти работят с пациенти, които са или вече изтощени, или са на път да прегреят емоционално: стресирани, цинични и дори безразлични. Все по-често се срещат двойки, които преминават през това състояние.

Ангажименти 

Те са изтощени и стресирани от ежедневните ангажименти у дома, но също така изпитват негодувание към партньора си, усещат нарастващо чувство за несъвместимост, виждат бъдеще, в което нищо няма да се промени, или вече не вярват в съвместното си бъдеще. Много от тези двойки не подозират, че могат да се изтощят от връзката си по същия начин, както от работата си (т. нар. бърнаут). Но точно както можеш да се възстановиш от бърнаут на работа, можеш да се възстановиш и във връзката си - или да излезеш от ситуация, която вече не е здравословна за теб.

Какво е емоционално изтощение във връзката?

Интимните връзки изискват грижа и внимание, точно както и приятелствата. „Емоционалното изтощение във връзката е състояние на емоционално изчерпване, което се развива, когато натискът и изискванията за поддържане на връзката надвишават наличните ресурси и подкрепа“, казва психологът Рейчъл Нийдъл.

Това състояние не влияе само на емоциите. То може сериозно да засегне и сексуалния живот, и интимността. Психотерапевтът Ева Дилън от Ню Йорк обяснява: „Когато единият или и двамата партньори са емоционално или психически изтощени, често се стига до емоционално отдръпване, спад на либидото и намалена интимност“.

Факторите, които допринасят за това, включват:

неравномерно разпределение на домашните задължения

липса на баланс между работа и личен живот

напрежение в семейството (като конфликти с роднини)

липса на растеж във връзката (попадане в монотонни рутини)

скука - както емоционална, така и сексуална.

„Обикновено не се дължи на внезапна криза - казва Нийдъл. - По-скоро е бавно натрупване на неудовлетворени нужди, неразрешени конфликти, хроничен стрес и трайно емоционално дистанциране“.

Какво да направите

1. Признайте проблема

Разпознаването на изтощението е първата крачка. Сексологът Ивон Кристин Фулбрайт съветва: „Не обвинявайте и не критикувайте партньора. Говорете от свое име – например: „Забелязвам, че...“ или „Чувствам се...“ – и попитайте как се чувства той или тя.“

2. Поемете отговорност

Често търсим вината у другия. Но терапевтът Ерик Розенблум подчертава: „Най-добрият начин да се излезе от това състояние е да разгледате собствената си роля и как можете вие самите да допринесете за положителна промяна.“

Секстерапевтът Ребека Сокол предлага упражнение: „Запишете моментите, в които обвинявате партньора си. После помислете как вие самите сте участвали в създаването на проблема. Това не е нужно да се показва – важното е осъзнаването“.

3. Поддържайте комуникация

Бърнаутът се задълбочава, когато игнорираме проблемите. Затова си отделяйте време всяка седмица за откровен разговор.

„Обсъдете какво искате да подобрите. Слушайте се един друг и се споразумейте за малки, осъществими промени“, казва Сокол. Това трябва да бъде постоянен процес, не еднократен разговор.

Ева Дилън допълва: „Самото споделяне с партньора, че се борите, може да помогне за емоционално облекчение и отваряне на пространство за връзка.“

4. Правете нови неща заедно

Когато споделяте нови преживявания, създавате връзка по начин, който не изглежда като работа. Опитайте нов курс, нова рецепта, игра, разходка. Изключете телефоните. Смейте се. Има и бонус: игривостта често пробужда и сексуалното привличане.

5. Грижете се за себе си

Когато сте в дългосрочна връзка, често губите контакт със себе си. Но индивидуалната грижа е от ключово значение.

„Трябва първо да се погрижите за собственото си изтощение“, казва Фулбрайт. Спорт, сън, медитация, хобита – всичко, което ви зарежда. И насърчавайте партньора си също да го прави.

6. Потърсете професионална помощ

Не е нужно да се справяте сами. Терапията за двойки може да даде нови инструменти за справяне с емоционалната дистанция и да възстанови интимността. Няма нужда да чакате кризата да се задълбочи.

„Работата с терапевт още при първите признаци на изтощение може да предотврати по-сериозни щети“, казва Нийдъл.

Справянето с емоционалното изтощение е ключово за здрава и удовлетворяваща връзка. Става дума за преминаване от дистанцираност към съзнателно и целенасочено свързване. Когато разпознаем знаците и предприемем действия, можем да възстановим близостта и интимността в партньорството си.