Д ори пространството да не е много голямо, ако имате двор, може да спретнете лесен за поддръжка и удобен кокошарник, в който пилетата ще бъдат доволни и ще ви се отблагодарят с пресни яйчица.
За да направите кокошарник, ви трябват само минимални строителни умения и малко желание. Изграждането на кокошарник със собствените ръце не е невъзможна задача и ако подходите към въпроса с максимална отговорност, резултатът ще надмине всички очаквания.
Като правило пилетата се вземат през пролетта, а първият кокошарник се строи през лятото. Ако няма да държите птиците в клетки, тогава е по-разумно веднага да изградите пешеходна (оградена) зона, където ще се разхождат през светлата част на денонощието.
Този тип кокошарник е удобен за лятна къща или частна ферма и е лесен и бърз за изграждане. Прави се обща дървена рамка, разделена на две неравни части. По-голямата - кошарата - е покрита с мрежа, втората - по-малката - е предназначена за самия кокошарник и е покрита с някакъв материал отвън, оборудвана с кацалки отвътре.
Този летен кокошарник за къщата или вилата е идеален вариант за 5-20 пилета. Разбира се, при повече пространство може да предвидите и кокошарник за 50 или 100. Колкото повече са кокошките, толкова по-мащабно ще е строителството, но последователността от действия ще остане същата.
Ако говорим за плевня за пилета, тогава за 5-6 пилета ще ви трябват 3 квадрата, за 10 пилета - 5 квадрата, за 20 пилета - 10 квадрата.
Препоръчително е да отделите повече място за ходене, но тук всичко зависи от мястото, с което разполагате. Ако няма къде да щъкат, кокошките надебеляват и започват да снасят по-малко яйца. При бройлерите картината е обратна: те трябва да се движат малко. Ето защо им се дава по-малко място.
Стъпка 1: Изграждане на рамката
Първо, рамката е изработена от дървен материал. По-удобно е да се събира директно на мястото, което е планирано като лятно местообитание за птицата.
По-удобно е да се чисти в него, ако височината в средата ви позволява да се изправите до пълен ръст. Височината на всеки е различна, но можете да използвате 2 метра като ориентир.
Ако строите кокошарник за 5-20 пилета, можете да вземете дървен материал 50х50 см. Ще отиде до вертикалните стълбове и до скобите, които образуват покрива. Останалата част може да се сглоби от дъски с кант 100х40 мм.
Кокошарникът трябва да бъде разделен на две неравни части – място за разходки и кокошарник, приблизително 1,5 м + 4,5 м. Ако пробегът е голям, може да са необходими допълнителни стълбове (на всеки 2-3 метра), което ще предотврати провисването на прътите.
След като рамката е направена, кокошарникът вече е построен на 1/3.
Стъпка 2: Завършване
След като рамката е построена, се изгражда навесът за пилетата:
1. Поставете напречна греда между два междинни стълба, които маркират границата на зоната за ходене и кокошарника. Поставя се между два вертикални стълба и се закрепва с пирони. За да сте сигурни, можете да го подсилите с ъгли.
2. След това се полагат гредите и върху тях се полага подът.
3. За подовата настилка можете да използвате кантирани дъски с дължина от инч (25 мм) или влагоустойчив шперплат. Дори в летен кокошарник подът е силно желателен. Първо, по-топло е, и второ, никой няма да може да копае под него. Е, също така е по-лесно да се почисти. По пода поръсете стърготини: кокошките ровят добре в тях и те абсорбират добре влагата.
4. Стените се покриват с кантирани дъски, за предпочитане от двете страни. Парчета дъска са заковани към стълбовете на рамката. Пролуките могат да бъдат запечатани с шперплат.
Ако имате носачки и бройлери, тогава кокошарникът трябва да бъде разделен на две половини - за различни породи пилета (носачките и бройлерите не се разбират), така че ви трябват две врати (от двете страни на средните стълбове).
5. Между вътрешната и външната облицовка от дъски е задължително да се прикрепи фина метална мрежа за защита от гризачи и други малки хищници.
6. След като стените и подът са готови, започнете да редите покрива. Заковете надлъжни дъски (тънки) и ги покрийте с подсилено фолио или фина мрежа.
7. Покрийте половината от площадката за пилета с поликарбонат, така че пилетата да имат къде да се скрият в горещите дни.
8. Покрийте и страните на рамката (прохода) с пластмасова или метална мрежа. Поставете камъчета по дъното, така че никоя птица да не може да го копае и други живи същества да не могат да влязат отвън.
Изграждането на такъв кокошарник ще отнеме един, максимум два дни. А основният - топъл - хамбар за пилета, може да стои отворен през цялото лято - да изсъхне и да се проветри.
Стъпка 3. Подреждане
Вътрешното разположение на кокошарника е еднотипно. Поилките и хранилките е добре да не се поставят в средата - пилетата сядат върху тях, изпражненията попадат във фуража и трябва да го изхвърлите.
Най-добрият вариант е съд с ниски страни за млади птици и по-високи за възрастни птици. Така те застават наблизо и спокойно кълват.
На второ място вътре в кокошарника трябва да направите кацалка. Един метър е достатъчен за 5-6 кокошки от малки породи и 4-3 кокошки от големи породи. Изработва се на височина около 50 см. Дебели клони също могат да се използват в кокошарника. Просто се уверете, че сте ги закрепили добре.
Трето, ще ви трябват и гнезда. Стари кутии, използвани за съхранение на сухо сено, ще свършат работа. Можете да ги сглобите от остатъци от дъски, парчета шперплат, ПДЧ и други подобни материали.
Приблизително изчисление: едно гнездо върши работа за 2-3 кокошки. Те ще снасят яйца предимно в две или три гнезда, като периодично ги сменят, но някои кокошки ще изберат празни за нощуване.
Слагат се на пода, ако има малко място, а някои се окачват на стената, като им се прави допълнително стълба. Тя представлява наклонена дъска с тънки дъски, заковани върху нея, така че кокошките да имат за какво да се захванат.
Ако подходите към създаването на кокошарник с максимална отговорност и използвате висококачествени материали, пилетата ще се чувстват комфортно. Това ще доведе до по-добро производство на яйца и уют.
