0

К отките имат естествени охлаждащи механизми, които им помагат да се справят по-лесно с жегата. Например между подложките на лапите им има потни жлези, които са отговорни за процеса на терморегулация на тялото. И когато температурата на околната среда се повиши, котката може инстинктивно да започне да ближе козината си, за да се охлади. Но при температури над 25 градуса естествената защита на котката не е достатъчна.

Горещината може да предизвика топлинен удар, който не само засяга благосъстоянието на животното, но понякога води до сериозни смущения във функционирането на вътрешните органи или дори смърт.

С повишен риск в жегите са т.нар. брахицефали – котки със сплескани (бити) лица, като персийките или екзотичните породи. Поради скъсените си дихателни пътища те са по-склонни към прегряване от другите породи. Котенцата, възрастните домашни любимци и шишковците с наднормено тегло или здравословни проблеми, които ограничават движението, също се нуждаят от повишено внимание в горещото време.

Опитайте се да изпълните всички елементи от списъка с препоръки, за да намалите риска от дехидратация или прегряване на котките.

1. Осигурете питейна вода

В горещините дишането на котките се учестява - така животните помагат на тялото да се охлади. Въпреки това заедно със задуха идва загубата на течности, което може да доведе до дехидратация.

В горещо време е особено важно вашата котка да има свободен достъп до чиста питейна вода. Поставете допълнителни купи в различни стаи. Ако вашият домашен любимец живее на открито, не забравяйте да поставите няколко купи на различни сенчести места в градината. Дръжте контейнерите пълни през цялото време, добавяйте вода, ако е необходимо, и мийте купите поне веднъж на ден.

Вашата котка може да обича да пие вода направо от чешмата. В този случай от време на време я канете в банята или в кухнята и отваряйте крана. Ако не можете да останете вкъщи през цялото време, добавете малко вода във ваната, мивката или душ коритото, за да може вашият домашен любимец лесно да утоли жаждата си, докато ви няма.

Също така се случва, че е трудно да дадете на вашия домашен любимец вода за пиене. Тогава можете да прибегнете до хитрост и поне през горещия период да прехвърлите котката от суха на мокра храна. Всички видове пастети, желета, яхнии и мусове съдържат повече течност и следователно такава диета ще помогне за намаляване на риска от дехидратация. Ако нямате под ръка такива продукти, опитайте да накиснете сухите гранули с вода.

Ако вашият домашен любимец отказва да пие обикновена вода, предложете му безсолен и нискомаслен бульон, останал след варенето на риба, пиле или скариди. Въпреки това не оставяйте купа с каквато и да е храна на топло, ако котката не е приключила с яденето. При високи температури може бързо да се влоши.

2. Създайте комфортна среда

Опитайте се да поддържате вашия домашен любимец възможно най-хладен. Включете климатика или вентилатора. Сутрин и вечер отваряйте прозорците и проветрете помещението. Ако обаче на прозорците няма мрежи против котки, гледайте домашният любимец да не падне от прозореца. Пуснете завесите или щорите през деня, за да ограничите навлизането на пряка слънчева светлина в дома ви.

Поставете пластмасови бутилки със студена вода или пакети с лед, увити в кърпа, директно до леглото на котката или до мястото, където котката обича да си почива.

Ако е възможно, не оставяйте котката си навън през деня до залез слънце. Ако домашният любимец все още е на чист въздух и не иска да влезе в къщата, уверете се, че животното е на сянка и го изгонете от палещото слънце.

Също така през летните горещини можете да замените обикновеното котешко легло със специална постелка с охлаждащ ефект. Тези матраци са с пълнеж от гел или пяна, които не се нагряват от околния въздух и осигуряват на котката допълнителна прохлада. Килимът може да бъде поставен както на пода в къщата, така и на сянка отвън, например на тревата под короните на дърветата. Между другото има различни опции за такива легла: някои изискват предварително замразяване в хладилника, други имат охлаждащ ефект без допълнителни действия.

3. Избягвайте физически дейности

Физическата активност, съчетана с високи температури на околната среда, може да доведе до прегряване или дехидратация на тялото на домашния любимец. Ето защо, ако е възможно, откажете се от тренировки, игри и разходки. Или преразгледайте графика си и го преместете в по-хладни сутрешни или вечерни часове, когато слънцето не е активно.

4. Погрижете се за козината

Особено важно е да се следи състоянието на козината на дългокосместите породи и котките с гъст подкосъм. Изобилието от мъртви косми и още повече заплитания по тялото на животното могат да задържат топлината. Опитайте се да четкате котката си всеки ден, за да й помогнете да се справи с жегата. И ако не можете сами да се справите с подстригването, заведете вашия домашен любимец на професионален груминг.

Между другото не трябва да потапяте напълно вашия домашен любимец във вода, за да му помогнете да се охлади. Мократа вълна, изложена на горещ въздух, ще създаде нещо подобно на парников ефект и поради това котката може да получи топлинен удар. Вместо това можете да попиете козината на котката си с влажна кърпа, да я погалите с мокри ръце или леко да навлажните лапите и ушите й.

5. Внимавайте на път

Дори и да е на сянка с отворени прозорци, не оставяйте домашния любимец сам в колата. Дори ако трябва да тръгнете само за минута, това време може да бъде критично. В най-добрия случай котката ще получи топлинен удар в горещо пространство, а в най-лошия случай може дори да умре. Ако има кой да храни и пои котката, докато сте на почивка, по-добре й спестете разхождането – тези любимци се чувстват най-добре у дома.

6. Използвайте слънцезащитен крем

Котките, както и хората, могат да страдат от слънчево изгаряне. Особено когато говорим за така наречените безкосмести породи като сфинксове или животни със светла козина, розови уши и нос.

Използвайте специален слънцезащитен крем за котки, ако вашият домашен любимец излиза навън. Нанесете продукта върху тялото, ако няма косми по него, както и върху чувствителните зони на кожата - нос, върховете на ушите, устните и корема. Актуализирайте слоя от време на време.

Кога да сте нащрек

В горещите дни наблюдавайте котката си особено внимателно, за да забележите навреме промени в състоянието й и да видите признаци на топлинен удар. Трябва да сте нащрек за следните симптоми:

  • повръщане и/или диария със или без кръв;
  • дезориентация;
  • зачервяване на венците;
  • спукани кръвоносни съдове по бялото на очите, кожата на ушите, корема и венците;
  • затруднено дишане, хрипове и недостиг на въздух;
  • конвулсии;
  • невъзможност за ставане или ходене;
  • повишаване на ректалната температура повече от 40 градуса.

Спешна помощ

Ако забележите, че нещо не е наред, опитайте се да заведете котката си в клиниката възможно най-бързо или повикайте ветеринарен лекар у дома си. Преди срещата с ветеринаря поставете котката си в хладна стая с климатик или вентилатор, за да й помогнете да се охлади по-бързо. Предложете вода и ако вашият домашен любимец отказва да пие сам, намокрете венците му с вода или впръснете вода със спринцовка. Намокрете също лапите и ушите и нанесете влажна, хладна кърпа върху гърба и корема.