И зглежда, че не може да има нищо трудно в прането на дрехите – бутате ги в пералнята, слагате прах, натискате копчето. Но тази дейност също си има своите трикове и тайни.
Например копринените блузи никога не трябва да се изцеждат, дънките трябва да се перат по-рядко, а една обикновена топка фолио на практика може да елиминира необходимостта от гладене на дрехите ви. Ето 8 трика, които ще ви спестят време и усилия.
1. Цветоуловител
Ако се притеснявате, че някоя от дрехите пуска, просто сложете сред дрехите лист „цветоуловител“. Прилича на салфетка, продава се в комплекти и в магазините за левче. А ако гладенето ви отегчава и изморява, може да си го спестите. Или поне да се опитате – резултатът може да не ви удовлетвори напълно, но нищо не губите, ако пробвате. Просто намачкайте няколко парчета алуминиево фолио на топче с размерите на топка за тенис и го метнете в барабана на пералнята заедно с дрехите си. Фолиото ще премахне излишното статично електричество от дрехите и след пране панталоните и тениските ви ще изглеждат, все едно току-що сте ги изгладили. Освен за хващане на нежеланите цветове пък кърпичката ще привлече и всички косми от домашни любимци, нишки и малки отпадъци. Не е необходимо да почиствате дрехите си със специална лепкава ролка преди пране.
2. Срещу петна
Можете да опитате да премахнете маслените петна с обикновена паста за зъби. Вземете тубичката, изстискайте малко от продукта и го нанесете върху петното. След това намокрете с вода, разтрийте внимателно и изплакнете.
3. Пухено яке
Най-добре е пухеното яке да се почиства на химическо чистене. Но ако все пак решите да експериментирате, за препоръчване е това да става в пералня с предно зареждане. Машина с горно зареждане може лесно да повреди якето, да съсипе пълнежа му и да промени формата – пухът ще се разпредели неравномерно. В магазините и сайтовете за търговия се продават специални силиконови топки за многократна употреба с връхчета, тип таралеж, които не позволяват на пуха да се скупчи на едно място.
4. Лимон
Не е необходимо да пестите пари точно от това – купете нормален, висококачествен и за предпочитане вносен препарат – белина или прах за бяло пране. Ако чорапите и тениските изглеждат сиви и захабени, нагоре с краката да се обърнете, няма да ги върнете в първоначалния им вид, така че не си правете труда – в крайна сметка не са златни, купете нови и да се приключва. Но за да не се стига дотам и да удължите живота на белите дрехи, перете ги отделно в гореща вода. Малки предмети, като кърпи или чорапи, могат да се избелят в разтвор от гореща вода и резени лимон. Напълнете тенджера с вода, сложете няколко резена лимон в нея, оставете да заври, изключете котлона и метнете нещата там. Оставете ги да се накиснат един час, след което изперете както обикновено.
5. Памучна кърпа
Никога не изцеждайте копринени ризи – вече го казахме. За да премахнете излишната вода, поставете мократа дреха върху бяла памучна кърпа. Сгънете кърпата и внимателно попийте роклята или блузата. След това вземете закачалка с меки рамене и закачете дрехата над ваната, за да изсъхне.
6. Сода за хляб
Содата за хляб може да се използва като средство за отстраняване на петна върху памучни или синтетични дрехи. Но това може да не е подходящо за деликатни тъкани като коприна или вълна. За да премахнете петно, поръсете сода за хляб равномерно върху него и внимателно я втрийте в тъканта с мека четка (може да използвате четка за зъби). След това смесете няколко капки мек почистващ препарат със студена вода в малка купа, накиснете чиста кърпа в разтвора и попийте петното от трева. После ще трябва да изплакнете обилно със студена вода, за да отстраните напълно содата и препарата.
7. Наопаки
Пуловерите и памучните тениски могат да се обърнат наопаки. Този трик предпазва дрехите от изхабяване. Проблемът е, че триенето в други дрехи може да повреди влакната на тъканта, от което дрехите изглеждат избелели. Обръщането им запазва по-дълго оригиналния цвят.
8. Дънки
Разбира се, не е необходимо да застанат прави, но все пак дънките не трябва да се хвърлят в пералнята твърде често. Препоръчително е да ги перете след около 10 носения или когато започнат да понамирисват – или ако са станали лъскави. Има мнение, че трябва да се перат само след 12 носения или дори веднъж на 6 седмици. Това ще помогне да се запази формата, качеството и цвета на денима. И не забравяйте да обърнете и тях наопаки преди пране.
