0

Петя Неделкина по образование е машинен инженер, но е избрала да се занимава с хобито си - фитнес. Тя е професионален фитнес инструктор в София и се радва на факта, че може да се среща с хора и да им помага да се грижат за тялото си, да изглеждат добре и да поддържат добра кондиция. В момента работи като корпоративен инструктор във фитнеса за служители на Първа инвестиционна банка. Само преди десетина дни тя се върна с пет медала от международно състезание по културизъм, в което се яви в 6 класа. Преди това бе №1 и на „Балкан Гран при“. „Доволна съм от представянето си в Румъния и съм изключително благодарна на моите работодатели от Първа инвестиционна банка за това, че ми помогнаха да се явя. Без тяхната подкрепа нямаше да успея“, отбеляза в началото на разговора ни Неделкина.

Упражненията с тежести помагат при болките в гърба и кръста, защото те засилват отслабената мускулатура. Част от хората си мислят, че не бива да си товарят кръста, защото ги боли, но не е така. Напротив. Тези болки идват от това, че заради слабата мускулатура се товари повече гръбначният стълб. Заякването и засилването на мускулатурата, която може да отнеме от това натоварване, става единствено чрез тежести и уреди във фитнеса. В това е категорична шампионката и фитнес инструктор Петя Неделкина.

„Да, от резки и неправилни движения може да се получат дискови хернии, но и те са вследствие на слабите мускули, които принуждават скелета да поеме тежестта. Това е вредното“, добавя още експертът и признава, че най-честите оплаквания и проблеми, които споделят хората в корпоративния фитнес, са свързани именно с обездвижването и болките в кръста и гърба, които то провокира.

„Това е проблем, който засяга всички, които работят предимно седнали пред компютрите. Някои имат и малко наднормено тегло, което е свързано и с храненето и със застоялия начин на живот. Те идват по възможност в почивките си, преди и след работа, но движението и спортът като цяло повишават работоспособността“, разказва Петя пред „Здраве с Телеграф“.

Системно

„Когато се работи системно и когато това е свързано и с правилно хранене, може да сме категорични, че цялостното подсилване на мускулите ни подобрява и нашата имунна система и цялостното функциониране на организма. Лично моето хранене е по-крайно. То е такова, каквото всички трябва да правят, но е още по-стриктно и строго предвид целите, които си поставям и като спортист. Не бих казала обаче, че наблягам на нещо повече от друго. Всичко си е в определени пропорции. Трябва да има и белтъчини, и мазнини, и въглехидрати. Пропорциите се изчисляват на база на личното тегло и спрямо това се определят и някои приоритети. Има си обаче едни минимуми, които са важни за здравето и трябва да се спазват. Те са свързани с това колко грама на килограм чисто телесно тегло без процента телесни мазнини трябва да се приемат. Това се прави с едни по-сложни изчисления, които са част от спецификата в работата на тези, които съставят режими за хранене. Използва се комплекс от изходни данни, чрез които се правят такива изчисления, за да се препоръча оптималното за всеки“, разяснява специалистът.

Затлъстяване

„Голям проблем е затлъстяването и цялостното здравословно състояние на нацията ни, защото повечето хора нямат дисциплината и постоянството да спазват препоръките и на лекарите, и на треньорите, и на експертите, чиито мнения се позиционират в медиите. Искат просто да ограничат малко това или онова, пък те реално не знаят какво правят, защото нищо не спазват. Да спреш сладкото е добре, но не е съвсем достатъчно. Все пак е важно да се избягват преработените храни и ако може човек сам да си приготвя храната. Да няма пакетирани и готови храни. Месо, яйца, риба... това са храните, а не пакетирани неща, сандвичи и готови неща. С тях може да има някакви резултати, ама не знам кога и как. По отношение на холестерола нещата са съвсем други от масовото схващане. Хората си представят, че се вдига от свинското, но не е съвсем така. По-голям проблем са въглехидратите и най-вече брашното и захарта. Алкохолът също е фактор. Хората вече масово имат и инсулинова резистетност и са в преддиабетни състояния, което също е свързано с кофти начина на хранене. Полуфабрикатите и бързото хранене, бургерите... са до голяма степен отговорни за това. Като прибавим и обездвижването, това са причините за инсулиновата резистентност. Тя се подобрява със спорт. Голям фактор е и сънят“, отчита Неделкина.