0

14-годишно момче е простреляно по време на групов лов на дива свиня - баща му го извел в гората, гоначите вдигнали чакал, един от тях стрелял срещу пусията и ударил детето в краката.

Край огъня на обяд адвокат се хвалел с новата си карабина, щракал затвора и неочаквано гръмнал с нея. Фаталният куршум поразил младеж срещу него.

На път за нова пусия пушката на един от ловците гръмва в гърба на шофьора на джипа.

Небрежно облегната на колата пушка пада, гръмва и откъсва стъпалото на един от седналите да обядват ловци.

Гонач е прострелян от ловец, стрелял по движението на храстите пред себе си.

Фатално

Всъщност всички знаем как става - напрегнатото вслушване в кучешкия лай се сменя с увереността, че глиганът ще изскочи именно при теб, мощното му движение люлее тръстиката, под всяка стъпка трещят сухите стебла, всеки негов скок изтласква нова порция адреналин в кръвта и постепенно усещаш как се превръщаш в придатък на пушката, слят с изстрела, погълнат без остатък от устремния бяг на подгоненото животно и майсторлъка да го спреш с един-единствен куршум...

Така беше и в един прекрасен зимен ден преди няколко години в блатистата местност край едно дунавско село – ловците, пръснати по държавната дига, в тополите, по края на нивите с прибран вече кукуруз, а ние тримата с Герасим и Михаил - край тръстиките. Глиганът изскочи при Герчо, той стреля, повтори, животното се завали на една страна и заора в пръстта, кучетата се скупчиха наоколо, сгорещени от преследването... И в този миг някой привика оттатък:
- Какво правите, пребихте човека, бе, хора!
Забравихме за поваления глиган, втурнахме се натам, откъдето викаха, и заварихме другарите си, заобиколили падналия на земята Мишо, колкото да видим как той угасна в ръцете им. Куршумът на Герчо беше срязал крака му от вътрешната страна на бедрото и кръвта от разкъсаната артерия буквално за минута попи в земята...

Простотия

Да разказвам ли по-нататък? За убитите от скръб майка и татко на 35-годишния транспортен инженер, за почернената му без време жена, за двете му момченца на 8 и на 10 годинки, вече сирачета завинаги, за съсипания живот на Герасим, за целия мътен водовъртеж на тази трагедия, разбила само с един изстрел живота на толкова хора...
Оттогава се питам - не ни ли стига това, че по пътищата ни всеки ден загиват десетки, че сираците и сакатите от нашата глупост и безотговорност са хиляди, та се избиваме и ние, ловците - ужким грамотни и съобразителни хора, ловки и пъргави, майстори на стрелбата и преследването, за които тайни в гори и поля, по рътлини и балкани няма? Всяка година някой някого разстрелва в нашите редове, търси нелепи оправдания, измисля какви ли не небивалици, та да нарече простотията си несъобразителност, безотговорността си - случайност, лакомията си - хоби, докато на Мишо кръвта му изтича в земята, светът се мръква за него и за синовете му, за приятелите и за убиеца му, а зад дигата Дунав продължава тихо да тече, безкраен като самия човешки живот...

Внимание

Затова хайде да си припомним - никога дори празна пушка не се насочва към човек, когато я пълните, цевите - към земята, когато я изпразвате - към небето, винаги заключена по склон или по хлъзгави места, не я оставяйте облегната или окачена пълна, отивайте на пусия с празна пушка и зареждайте само там, стреляйте само в определения сектор и по ясно видима цел, продухвайте я след изстрел и поглеждайте в цевите преди зареждане, не стреляйте по шум или движение, както и над главите на другарите си, не се целете дълго по бягаща цел, преценявайте възможността за рикошет по вода, каменист или заледен терен, не хващайте пушката за цевите и особено не нанасяйте удари с нея по повален дивеч, не я подавайте на друг с насочени към него цеви…

Зимни грижи за животните

Зимната липса на храна е основната причина за трагичните ситуации в животинския свят. А презимува ли добре дивечът, сит и здрав ли е, дава и по-жизнено, и по-многобройно поколение. Една тежка зима е в състояние да ликвидира до 80-90% от запасите на диви животни, ако някой не им се притече на помощ.

Необходимо е да се осигури достатъчен и разнообразен фураж, да се започне навреме подхранването, да се правят хранилки там, където са зимните местообитания на дивеча. Фазаните, яребиците и кеклиците понасят по-лесно трудната зима, когато се подпомагат с храна, и то не еднократно. Птиците свикват с човешките грижи и са чести посетители на спасителните хранилки подслони. А наред с редовната доза сол на дивите свине, елените и сърните се поднася листник и концентриран фураж - ечемик, овес, царевица, жълъд.

Специални грижи са нужни за презимуването на зайците, като им се оставя цвекло и листник. Тогава те не посягат нито на овощните дръвчета, нито на горските насаждения. Необходимо е да се прави по една хранилка и едно солище на 15 заека, а през периода на подхранването ежедневно да се дават на 100 заека по 2 кг концентриран, по 4 кг груб и 4 кг сочен фураж.

Наздраве

Трима ловци разговарят:

- Аз когато бях на Северния полюс, ми се наложи бяла мечка с голи ръце да удуша...

Вторият, да не остане по-назад:

- А аз, когато бях край Антарктида, два сини кита с един изстрел през очите убих!

Третият вдига рамене:

- А за Мъртво море чували ли сте?

- Да, и кво?

- Е, аз го оправих...