С помените на Георги Димитров излизат в книга.

Бележки, писани на ръка в годините, когато авторът е бил посланик на Република България в Сърбия (между 2005 и 2012 г.), са събрани в печатно издание. Томчето

„Белградски преживелици“ ще бъде представено на 24 април в литературния клуб "Перото" в София, а издател е „Сдружение международни отношения“.

Книгата със спомени обхваща вече споменатия период, а дипломатът дълго бил увещаван да събере спомените си накуп. „Това беше много активен период и за Сърбия - вътрешнополитически, в отношенията с ЕС и в регионални аспекти“, коментира пред БТА Димитров. 

Томът е около 650 страници. „През по-голямата част от престоя ми в Белград си водех дневници на ръка в едни тефтери и тази книга е едно към едно по тях. Базирана е не на сегашни оценки, а на документалните материали от онова време на посолството - отчети, информации, справки, бележки, които са писани в реално време. Няма анализи и оценки от дистанцията на времето. Както съм го видял и почувствал тогава и съм записал в дневника си, така е представено сега“, коментира авторът. Той е на мнение, че за читателите, които се интересуват от Сърбия по онова време, ще е интересно да си обяснят събития от онзи период и сегашното състояние на страната. „Защото нещата не идват на бяло поле. Процесите са се виждали още тогава“, коментира бившият посланик на България в Сърбия.

„Когато заминах за Белград, все още Сърбия и Черна гора бяха съюзна държава. Пролетта на следващата година имаше референдум за отделяне на Черна гора. След това започна цялата сага около обявяването на независимостта на Косово, както и ответната реакцията на Сърбия“, допълва дипломатът, цитиран от агенцията.
Друга особеност на този период били доста честите избори и смяната на правителства в Сърбия. „И непрекъснато стоеше въпросът накъде ще завие политическата ситуация в Сърбия в зависимост от това кой ще управлява. На дневен ред беше и въпросът кой ще успее да направи правителство в страната“, спомня си Георги Димитров.

Още тогава на дневен ред стояла темата за европейската интеграция на Сърбия. „Въпросът с Косово спъваше интеграцията, беше поставено като условие сътрудничеството с Хагския трибунал в бивша Югославия и конкретно за предаване на ген. Ратко Младич и Радован Караджич, които бяха издирвани, разказа още той. По думите му имало много политическа енергия и дискусии между Европа и Сърбия. Докато бях в Белград, и двамата бяха задържани“, казва бившият посланик на България в Белград. 

„Покрай европейската интеграция на Сърбия - кога ще почнат преговорите, кога ще получат статут на страна кандидат, се развиваха и други неща като оценка за напредъка им, с която ние като посланици на държави от Европейския съюз директно се занимавахме. И всъщност докладвахме на Брюксел“, разказва Георги Димитров.