Б изнесмените в турските сериали са по калъп – въртят милиони, но си падат по слугинчета. Влюбват се в тях и ако в началото гледат свирепо като вълци, по средата на сериала омекват и добиват оня наивен и глуповат поглед, с който пасат овчиците. 

Друго характерно за топ богаташите е, че бизнесът им е суперпечеливш, но рядко наемат други хора на работа. Обикновено разчитат на един помощник, който се явява едновременно дясна ръка, прислужник и довереник. С него могат да споделят всички тайни, а когато се налага да се свърши нещо, верният иконом и другар винаги е подръка. На повикване.

Такива бизнесмени са Яман Къръмлъ от „Наследство“, който се явява шеф на своя Недим, и Олтан Кашифоолу от „Предателство“, който има няколко души охрана, чието задължение е да му приготвят кафе, което отпива на яхтата си и да стоят мирно. Има си човек за всичко, на когото поръчва да разследва откъде е дошъл куршумът за сина му Толга.

Офисът му е разположен в хотелска стая, а другата му довереничка Зелиш, която го играеше и негова секретарка, му служеше и да пренася нелегално бижута с диаманти през граница. Но бизнесът секна, след като тя го предаде. През по-голямата част от времето Яман ръководи бизнеса от собственото си имение, макар че си има добре обзаведен кабинет с голо бюро, аранжирано и декорирано с предмети, които никога не помръдват.

В турските сериали рядко има компютри и бизнесът се ръководи с едно телефонче. Яман обаче си намери майстора (или по-точно майсторката) в лицето на бедната, но мила Сехер. Естествено, че нямаше как да не се влюби в нея – абсолютно клише, което познаваме още от приказката за Пепеляшка.

Но стандартът си е стандарт - има и една специална категория бизнесмени от сой. Наричат ги ага и обикновено са като излезли от „Кръстникът“ - със строга визия, кърпичка или цвете на ревера, фишу. И работят точно това – ага.

Такъв внушителен образ е Халис Корхан от „Златно момче“, същински Дон Корлеоне. Повечето време си стои по халат в стаята и страда от разни болежки или съзерцава морето, но слизането му на вечеря е истинска церемония. 

Мирно!

Членовете на семейството, насядали край масата, се изправят и застават чинно, докато той заеме почетното си място. Никой няма право да закъснява или да отсъства, в противен случай Дон Корлеоне, подпрян на скъпия си бастун, ще изнесе тронно слово (конско), което всички ще изслушат с наведени глави. Коронният номер на агата е да реди помпозни слова и да сплотява семейството.

Той е създал от нищо семейния бизнес и това му дава правото да ръководи живота на всички. Агата одобрява или не одобрява снахата, поръчва си внуци, раздава правосъдие и брани семейната чест – ако някой келеш набие или заплаши златното му момче Ферит, натоварва на три коли охранителите и отива да се разправя с наглеца. Но не забравя никога и личния си иконом Лютиф, който му поднася лекарствата на табличка.

Той е неизменна част от наказателната бригада. Разликата е само, че когато обслужва, агата е гологлав и по лакейски приведен, а когато е в екипа за бързо реагиране, нахлупва каскет и изправя стойка. Но когато в имението на Корхан нахлу друг ага – Сафет Ихсанлъ, с когото Халис воюва от младини, се оказа, че коскоджамити мафиотът бижутер е въздух под налягане. Сафет ага, синовете му и цяла армия охранители завардиха палата му и на стария ага не му оставаше друго, освен да си стои затворен в стаята.

Типажи

Сред новопроизведените аги в „Златно момче“ е Кязъм Шанлъ. За разлика от Дон Корлеоне Корхан, той няма собствен бизнес, а само конак и земи в Антеп. Има обаче две дъщери, които е изучил специално, за да ги омъжи изгодно и да си гледа живота. Във втория сезон Кязъм се настанява със зетя Ферит в имението на Корхан и заръчва на всички да го наричат ага: „Репетирайте – ага, ага, ага, докато свикнете“. И докато с него агите в „Златно момче“ стават трима, то в сериала „Имало едно време в Чукурова“ имаме цели четирима аги – Демир Яман, Али Рахмет Фекели, Хатип ага и Йълмаз. 

Първият е натурален ага – роден е в Чукурова, произхожда от стар и авторитетен род, развива бизнеса на дедите си. Последният е аматьор ага – той всъщност беше най-обикновен автомонтьор, но, както се казва, в затвора попадна на хора. Така се закачи за Али Рахмет и дори започна да го нарича татко, а той него сине. Покрай новия си баща Йълмаз сложи костюм, стана мастит бизнесмен и заживя с мисълта, че не трябва да се радва на благините, които му паднаха от небето, а да почерни живота на Демир и да го сравни със земята. Така автомонтьорът, произведен в ага, показа, че дълбоките комплекси не могат да се избият с богатство.

Набеден за убийството на бащата на Демир и лежал дълго време в затвора, Али Рахмет Фекели – напротив, е станал философ и поет. И така както ръководи бизнесимперията си в Чукурова, често го виждаме да разговаря с гълъбите си или да държи речи. Най-смешният ага в сериала обаче е Хатип. Коварен и подмолен, интригант и женкар, Хатип ага разбива всички стереотипи – виждаме го често да седи на масичка насред полето и чака да му поднесат дроб или кебап, който му приготвят на открито. Ако се наложи да му донесат куфарче с пари, с които да купи верността на прислужника на Демир - Гафур, това също се случва насред полето.

В следващия брой на безплатното приложение на вестник "Телеграф" - „Златно време“ на 8 май – четете какво работят жените в турските сериали!