0

Л учникът и лютеницата със сухи чушки са сред забравените кулинарни шедьоври на Северозападна България. Една от причините е, че сортът на тривърхите и с нежна люспа червени чушки е почти изчезнал. Този пипер е специален, защото е подходящ за нанизи с пипера, които започват да се берат във втората половина на август и се окачват по стените на къщите, така че да са защитени от стряхата на къщата от дъжд. Така стои почти месец докато изсъхне, така че да няма никаква влага и след това се прибира в най-хладната и суха стая на дома.

Червен

Обикновено от този изсъхнал пипер се приготвя червен пипер, който се смила, като в него се добавят по няколко капки слънчогледово олио. В кухнята на този край сушеният червен пипер се използва за традиционните вече за трапезата на всяко семейство пълнени чушки с боб. Също за направата на огромните тенджери със сарми с кисело зеле и месо горният ред се запълва от пълнени сухи чушки със същата смес. След като се свари, ястието се слага в тава и се залива със сос бешамел и се пече.

Шедьовър

Истински шедьовър сред ястията със сухи чушки обаче са лютениците от тях. Те са не само вкусни, но и много здравословни, защото витамините поради начина приготвянето им се задържат поне на 80%. Една от лютениците се поднася с прясна питка и се яде като основно ястие, но може да се приготви и с варени картофи.

Кромид

За първата е необходим цял гердан от чушки, които се слагат за около четвърт час във вряла вода, така че да омекнат. През това време се белят пет-шест глави кромид, като желателно е да е от плоския сорт, който наистина е по-лютив, но пък е и по-здравословен и действа антивирусно. Може да бъде заменен и с два едри стръка праз. Лукът се нарязва като за готвене, добавя му се сол и след това в пръстен съд се скълцва добре с тлъчник. След това чушките се вадят от водата и се обелват. Хората, които нямат проблем със стомаха, могат да ги оставят.

Цвърчи

Добавят се към кромида. След това се довеждат почти до кипене няколко лъжици качествено слънчогледово олио и с него се залива сместа с чушките и лука, до цвърчене. Ястието се украсява с прясно набран от градината или саксия от терасата магданоз. По желание може да се добави стръкче целина.

Процедурата с лютеницата със сухи чушки и картофи е същата, но към сместа се добавят добре сварени картофи. В този случай лукът може да се замени със счукани скилидки чесън, а мазнината да е от масло, която ще придаде благороден вкус на ястието.

Мръвките се пекат на печка с дърва

Кухнята на Северозапада е наглед много проста, но се използват само качествени продукти. Тя е съобразена и с вината, които се пият в този край, като букетът с ароматната липовка (примитивен сорт, който ухае на липа и ягоди и не се пръска) е класика и типична за там. Задължително е да се отбележи, че това вино върви както с тлъстите мекици, по-големи от човешка длан, изпържени сутринта, през буцата домашно овче сирене, или сочните пържени кюфтета с много чубрица. Кана от този еликсир, наточен от бурето в мазата, може да се пие и самостоятелно, защото е пивко и не така тежко като кабернето, но достатъчно, за да те стопли в студената зима.

Точно това вино е отлично допълнение към класическия друсан кебап, без който нито езно семейство от този район не сяда на масата за обяд или вечеря по Коледа.

Този кебап се приготвя от шарено свинско месце, нарязано на едри късове. Слага се в тава, посолява се, сипва му се мазнина и мъничко вода. Поставя се върху готварска печка на дърва. През това време се обелва около половин килограм кромид, нарязва се като за готвене, посолява се и се слага в пръстен съд. Когато мръвките са готови, се пускат в дълбокия съд, така че да покрият лука. След това обилно се пиперосва и му се слага ароматна чубрица. Покрива се с капак и започва да се тръска или друса поне десет минути. Така лукът омеква и става крехък, а месото получава от неговия свеж и лечебен лютив сок. По желание може да се добави препечена суха люта чушка. Магданоз от двора. На масата се сервира топла пита с мая, кана с червено вино и капакът на пръстената паница се отваря.