0

Около 28 лева струва ваксината за грип, показа проверка на „Здраве с Телеграф“. Назалните, които се прилагат на деца, все още са налични в аптеките.

Желаещите да предпазят малчуганите чрез едно впръскване в носа се записват в специална листа. Цената на ваксината е около 50 лева. По предварителна информация от притежателите на разрешение за употреба за свободна продажба се очаква да бъдат осигурени над 120 000 дози.

Наличност

Ваксини срещу грип са налични в аптечната мрежа, съобщиха в профила си във Фейсбук от „Плюс мен“ - информационната платформа на Министерството на здравеопазването за ползата от ваксините. Противогрипните ваксини са показани за имунизация при деца на възраст от шест месеца и се поставят инжекционно. Назалните пък са за деца от 2 до 18 години.

Ваксинация срещу грип се препоръчва за хора с хронични заболявания - диабет, сърдечни заболявания, белодробни заболявания и др., независимо от възрастта, за пациенти на хемодиализа, за имуносупресирани пациенти, пациенти с органна трансплантация. Желателно е срещу грип да се имунизират и живеещите в организирани колективи - домове за медико-социални грижи, военни поделения, общежития и др., както и хората, за които има повишен риск от заразяване с оглед професията им - транспортни работници, служители в армията и полицията, медицински персонал и др.

За всички, които са в контакт с хора, изложени на повишен риск от усложнения след заболяване от грип - членове на семейството, включително деца, персонал на лечебни, здравни и социални заведения, също е препоръчително да се ваксинират.

Пенсионери

Безплатните противогрипни ваксини пък се осигуряват по Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката срещу сезонен грип и пневмококови инфекции за лица на и над 65 г. Имунизациите ще извършват общопрактикуващите лекари. 348 000 ваксини срещу грип са осигурени за пенсионерите у нас. От 1 октомври джипитата имат готовност за приложението им, съобщиха от здравно министерство. Налични са и около 75 000 дози безплатни ваксини срещу пневмококи.

Ваксина срещу грип може да бъде поставена едновременно с ваксина срещу COVID-19, като двете ваксини се инжектират на различни места, допълниха от „Плюс мен“.

Коронавирус

На 11 септември започна имунизационната кампания срещу COVID-19 за есенно-зимния сезон 2024/2025 г. Приложението на новите ваксини е безплатно, а имунизациите се извършват в кабинетите на регионалните здравни инспекции или при общопрактикуващите лекари.

В България са доставени и разпределени 84 960 дози иРНК ваксини срещу новия вариант JN.1 на SARS-CoV-2, като от тях 80 640 дози са предназначени за имунизация на хора на и над 12-годишна възраст, а останалите близо четири хиляди дози са за деца от шестмесечна до 11-годишна възраст. Ваксината срещу JN.1 на SARS-CoV-2 може да се прилага самостоятелно, независимо дали са налице преболедуване и предходни ваксинации. Прилага се в единична доза, като изключение са децата под петгодишна възраст, които, ако не са преболедували или не са ваксинирани до момента, се имунизират с три дози.

Доц. Дончо Дончев: Инфлуенцата може да увреди слуха

Усложненията при грипа могат да засегнат слуховия нерв. Това от своя страна може да доведе до трайно увреждане на слуха, ако не се предприемат навременни мерки, коментира доц. Дончо Дончев, част от екипа на Клиниката „Ушни, носни и гърлени болести” на ВМА. Лечението трябва да започне в първите 48 часа от възникване на проблема. При децата е малко по-трудно да се хване този период.

При малките деца по време на грипа и при други респираторни инфекции, преди всичко от вирусен произход, типично е заболяване, свързано със силна, пристъпна кашлица и затруднения в дишането или т.нар. субхордален ларингит, включително и по-тежката му форма стенозиращ остър ларинготрахеобронхит. За родителите е важно да знаят, че при по-малките деца протичат със силна кашлица, болка зад гръдната кост и понякога недостиг на въздух. Това е спешно състояние, което налага лекарска помощ. Докато се случи това, в домашни условия могат да дадат на детето някакво антиалергично лекарство или да се направи инхалация дори и само с физиологичен разтвор. Ако не разполагат с тези средства – задължително трябва да се отворят прозорците, за да влиза чист въздух, а детето може да се вкара в банята, като се пуснат душове и чешми, които да овлажняват въздуха, съветва още доц. Дончев.

Вирус с повръщане мъчи хлапетата

Вирус с повръщане и температура мъчи масово децата след завръщане в училище и детската градина. В момента върлуват различни ентеровируси. Малчуганите обикновено се възстановяват за няколко дни, посочват педиатрите. Тази година има бум на чревни вируси. Над 2000 случая повече са регистрирани тази година спрямо предходната, сочат данните на Националния център по заразни и паразитни болести. Само за отминалата седмица са регистрирани 228 случая на гастроентерит. От началото на годината в страната са регистрирани 7397 болни. За същия период през изминалата година са регистрирани 5303 души със стомашно-чревни инфекции.