0

К итайският космически апарат Chang'e-6, който носи проби от тъмната страна на Луната, се завърна на Земята след 53-дневна мисия. Тя е първата по рода си в света, съобщава АФП.

Поради неговата сложност това е един от най-амбициозните космически проекти на Китай, провеждани някога. Мисията Chang'e-6 се състои от орбитален, спускаем и подемен модул, както и от такъв за връщане. Той се приземи в пустинен район в Северен Китай.

Рядко

Тъмната страна на Луната е рядко изследван регион. Нарича се така, защото е невидима от Земята. Тя е многообещаваща за научни изследвания, тъй като назъбеният й релеф е по-малко загладен от древните потоци лава, отколкото тези на гледащата към Земята страна на Луната.

Взетите проби от лунен прах и скали могат да ни помогнат да научим повече за формирането и историята на естествения спътник на Земята.

Мисия

Мисията Chang'e-6 беше изстреляна на 3 май от космодрума Вънчан в тропическата островна провинция Хайнан, Южен Китай. Спускаемият и подемният модул се спуснаха в целевия район на Луната на 2 юни. Те кацнаха в един от най-големите известни кратери в Слънчевата система, разположен недалеч от Южния полюс на нашия естествен спътник.

Лунният модул използва бормашина и роботизирана ръка, за да вземе проби. Той също така направи снимки на лунната повърхност и заби червено-жълто китайско знаме в сивата почва на обратната страна на Луната. На 4 юни подемният модул извърши първото в историята успешно излитане от обратната страна на Луната, за да достави събраните проби в модула, чакащ в лунна орбита. Оттам пробите потеглиха към Земята с модула за връщане.