П овече от три милиона деца по света са починали през 2022 г. в резултат на инфекции, които са резистентни и не се поддават на лечение с антибиотици.
Това показва проучване на двама водещи експерти по детско здраве, цитирано и от Би Би Си. Установено е, че децата в Африка и Югоизточна Азия са изложени на най-голям риск, а специалистите разясняват, че антимикробната резистентност, известна като АМР, се развива, когато микробите, причиняващи инфекции, се развият по такъв начин, че антибиотичните лекарства вече не действат. Това е една от най-големите заплахи за общественото здраве, пред които е изправено населението по света.
Данни
Използвайки данни от множество източници, включително Световната здравна организация (СЗО) и Световната банка, авторите на доклада са изчислили, че през 2022 г. е имало повече от три милиона смъртни случая на деца, свързани с резистентни към лекарства инфекции.
Експерти казват, че това ново проучване подчертава повече от десетократно увеличение на свързаните с АМР инфекции при деца само за три години. За влошаването се отчита и въздействието на пандемията от COVID. Ключов фактор обаче е и повишената употреба на антибиотици, които се използват за лечение или предотвратяване на огромен набор от бактериални инфекции - от кожни инфекции до пневмония.
Предпазване
Лекари, включително и в България, обаче предписват антибиотици и като предпазна мярка за предотвратяване, а не за лечение на инфекция. Те обаче нямат ефект върху вирусните инфекции - като обикновена настинка, грип или COVID.
Така някои бактерии вече са развили резистентност към някои лекарства поради тяхната прекомерна и неподходяща употреба, докато производството на нови антибиотици е дълъг и скъп процес. Водещите автори на доклада, доктор Янхонг Джесика Ху от Детския изследователски институт Мърдок в Австралия и професор Хърб Харуел от Инициативата за достъп до здравеопазване на Клинтън, посочват значителен ръст в употребата на антибиотици, които са предназначени да се въздържат само при най-сериозните инфекции.
