М ръсният въздух повишава риска от спонтанен аборт, води до ниско тегло на новородените и преждевременни раждания. Изследване, публикувано в научното списание Environment International, установи, че 18% от всички преждевременни раждания в света през 2010 г. са били свързани с излагане на замърсен с прах въздух. Това обясни пред вестник „Телеграф“ главен асистент Зорница Спасова от Националния център по обществено здраве и анализи.
Изоставане
Растежът при деца, изложени на замърсен въздух по време на бременността, е забавен. Излагането на жената на замърсяване на въздуха с фини прахови частици през първото тримесечие води до забавяне на физическия растеж на детето до 4-годишна възраст. Момчетата са изложени на по-висок риск от момичетата, показват още изследванията.
Освен че се свързва с редица заболявания, като респираторни и сърдечносъдови, мръсният въздух уврежда и репродуктивните способности и на двата пола. В италианско проучване са сравнени нивата на Антимюлеровия хормон (AMХ) при около 1300 жени, които са живеели в населени места с различно качество на въздуха. AMХ в женското тяло показва броя на яйцеклетките, които могат да узреят за оплождане. Проучването идентифицира 4 степени на замърсяване на въздуха и установява, че при тези жени, които са живели в най-неблагоприятните условия, нивото на AMХ е от 2 до 3 пъти по-вероятно да бъде ниско, което се свързва с намален яйчников резерв.
Фертилност
Жените с по-високи нива на AMХ могат да останат фертилни по-дълго време и имат по-голям шанс за успешно инвитро оплождане.
Замърсяването на въздуха влияе и върху мъжкото репродуктивно здраве, като понижава качеството и подвижността на сперматозоидите.