О ще със стъпването си на родна земя Иван Иванов не пропусна да благодари на всички треньори, на които дължи титлата от „Уимбълдън“.
Историческа БГ титла на „Уимбълдън”!
От първия – Пламен Радев, който го поема на 5 годинки и половина на кортовете на Черно море във Варна, през Кристин и Тихомир Грозданови, та до екипа на академията на Рафаел Надал в Майорка. Там на българина вече от 3 г. се е посветил французинът Жереми Пезан, който е главен треньор на талантите до 18 г. За читателите на „Телеграф“ той разказа най-интересното за своя възпитаник, спомняйки си първия им съвместен турнир – престижния Les Petits As до 14 г. „Прекарахме много добре и си създадохме чудесни отношения. Иван идваше да се готви за по няколко седмици в академията, а от лятото на 2022 година тренира изцяло при нас“, обясни Жереми, който е в екипа на Рафа от 2018 г., а преди това е работил в Париж и има диплома от центъра за подготовка на елитни спортисти INSEP.
Дух
Както и Пламен Радев, френският му колега също забелязва нещо изключително у Иван, като го избира за своята група състезатели от цял свят. „Това, което прави Иван толкова специален, е неговият манталитет. Страшно вярва в себе си и е много целеустремен. Има дух на победител. Винаги иска да печели и мрази да губи. Приема го тежко, но това го прави по-добър играч. В 95% от случаите той се бори и търси решение до последно, независимо дали играчът срещу него е по-добър или че самият Иван не се чувства добре. Дава най-доброто от себе си и ако не се чувства добре, ние знаем, че е искрен“, обяснява Пезан.
За психическата сила на Иван говори и Радев, който също видя на живо триумфа на своя възпитаник в Лондон: „Час преди финала бащата на Иван го попита притеснен: „И как ще го бием този сега, той е корав?“. На което той го успокои: „Гледай сега, ще изляза и ще покажа на всички какво мога да правя.“ Типичен Иван! Това може да го каже само човек с невероятна вътрешна сила. Аз бях много по-притеснен, имах 200 пулс, какъвто нямах и когато бягах маратон. Обичам го това дете и се молех на всички сили да успее да покаже какво може. Трябва да се радваме, че имаме такова скромно и чисто момче, което обаче е брутално уверено на корта.“
„С тревата нещата са така – или я обичаш, или я мразиш – казва Пезан. – Иван беше играл само веднъж на нея, но още от по-малък ми повтаряше, че много му харесва и колко добър е на трева. Аз му подмятах: „Добре, но като стъпиш на нея, ще говорим пак.“ Първите му тренировки на подгряващия турнир в Роухeмптън не бяха толкова добри, мачовете му също, а и той не се чувстваше в обичайната си форма. Стъпка по стъпка се адаптира, започна да се движи по-добре и в крайна сметка се справи отлично. За нас не е било цел да играе добре на трева, защото основните турнири са на клей и хард. Иван обаче играе силно на всички настилки. Да, той трябва много да подобри движението си на клей, плъзгането, както и играта си на хард – интензивността, първия сервис, ретура.“
Преди започващия на 31 август юношески US Open Иванов ще изиграе три чалънджъра – в София и в академията си в Манакор. „И въпреки мнението, че трябва да преминава при мъжете, после отива в Ню Йорк, защото това ще е първият му турнир, в който ще трябва да се справя с напрежението да е №1 в света – още един много, много полезен опит за него като бъдещ професионалист“, вярва Пезан, чийто възпитаник миналия сезон трябваше да се пребори и с контузии.
Мъже
Треньорът е убеден, че физически Иванов със сигурност може да се състезава при мъжете, но още не е на нивото на ATP. „През май Иван взе първата си титла при мъжете, на 15-хилядник на ITF в Унгария, което е голямо нещо – по-трудно е, отколкото да спечелиш Голям шлем при юношите“, уверява Пезан, като статистиката сочи, че Иванов е първият, роден след 2008 г., с титла при мъжете и най-младият българин с такава. Той я взе на 16 г. и 7 месеца, подобрявайки с 5 месеца постижението на Григор от същата 2008 г.
„Докато Иван стигне до топ 100 или топ 200, ще трябва да загуби доста мачове, да изтърпи много спадове. Има много играчи, които са ставали шампиони от Шлема за юношите, но след това не са пробивали при мъжете. Може да направи прехода бързо като Синер или Алкарас, но може и да отнеме повече време“, отчита Жереми.
Самият Григор направи бърз преход в мъжкия тенис, след като през 2008 г. превзе „Уимбълдън“ и US Open, в резултат на което оглави ранглистата при юношите през септември. На 30 октомври същата година се ражда и Иван. И ако продължим с паралелите между двамата, попитан дали притежава инстинкт на убиец, тогава 17-годишният Димитров отговори: „Никога не съм изпитвал жал, защото, ако беше така, нямаше да побеждавам. Още от първия ми турнир, когато бях на 12, разбрах, че мразя да губя.“
„Досега вие имахте само Григор Димитров. Но трябва да е ясно, че Иван не е следващият Григор. Григор е великолепен тенисист, на максимално високото ниво. Иван е великолепен играч при юношите, но той още е далеч от Джокович, Рафа и Григор“, подчертава Пезан и добавя: „Тенисът е жесток спорт – ако нямаш резултати, всички те забравят. Смятам, че нашата академия е най-доброто място, където да го накараме да се почувства у дома без цялото внимание на хората да се стоварва върху него. Трябва да бъдем внимателни – да му изготвяме подходяща програма, да напредва по правилния начин и по отношение на физиката, психиката и тениса. Той е далеч от това да бъде завършен играч, но е на правилния път.“
Работа, работа, работа
На въпроса – дали е съгласен с Яник Синер, който казва, че трудолюбието винаги побеждава таланта, Жереми отговаря: „Това, което може би един ден ще издигне Иван до Григор и останалите, не е талантът, а наистина работа, работа и работа. Така се опитваме да го накараме да възприема нещата аз и другите от академията. И мисля, че Иван го разбира. Понякога хората си мислят, че талантът е достатъчен и не трябва да се напъваме много. Не, на най-най-високо ниво натоварването е толкова голямо, че ако не се трудиш, не го достигаш. Нагласата ни е, че талантът не може да победи усърдната работа. Колкото по-млад Иван осъзнае това, толкова по-бързо вероятно ще стане добър професионален тенисист.“
От кухнята на академията Пезан издава, че Иванов си общува на английски с Рафа и чичо му Тони, макар да разбира испански. „Срамува се да го говори, както и още се срамува пред камери – тепърва ще се учи на тези неща“, казва Жереми, който никога няма да забрави Бала на шампионите в Лондон, където присъствал с Иван.
„Страхотно преживяване, там бяха всички шампиони от „Уимбълдън“ и членовете на „Ол инглънд клъб“. Атмосферата и храната бяха чудесни, всички бяха щастливи, защото са победители. Това може да е преживяване веднъж в живота, защото може никога да не спечелиш пак „Уимбълдън“. Беше велико за целия ни екип, а организацията на събитието, както и на целия турнир, е най-добрата.“
Накрая Жереми обобщава: „Иван наистина е специален, но не искам да казвам повече, защото той трябва да остане смирен. Работим всеки ден за това в академията и ето защо тя е прекрасно място за него. Знам, че в България сега той е звезда, но както и ние, така и вие трябва да го подкрепяте и да не го натоварвате с напрежение, защото той все още е №1 само при младежите. Той все още е само дете, занимава се с това, което обича, а ние сме тук да го пазим и да му помогнем да става по-добър. Да не забравяме, че това не е краят, а началото на неговата история.“
Варненецът стигна до трофея без загубен сет. Само на 16 г. Иванов повтори успеха на Григор, който бе на 17 г. през 2008-а.
На „Ролан Гарос“ Иван проби до полуфинал и загуби от Макс Шьонхаус (Гер), от когото взе реванш на същата фаза на „Уимбълдън“. По-късно варненецът сподели, че това е бил най-трудният му мач в Лондон.
На тренировка в академията на Надал в Майорка, където съчетава усилените тренировки на корта и във фитнеса с йога и часове в училище
