Б ъбреците са жизненоважни органи, те отговарят за изхвърлянето на отровите от организма, състоянието на кожата, здравето, минералния баланс и количеството на хемоглобина в кръвта. Най-добрата диагностика е тази, направена от лекар. Независимо от това има осем белега, които могат да ви подскажат, че нещо не е наред с бъбреците ви.
Всеки ден бъбреците филтрират около 130-150 литра кръв. Те помагат за отводняването, като така балансират съставките в кръвта, а също така и желязо, калий, калций, магнезий, натрий, фосфор, хлор. Ако забележите оток на лицето, крайниците и ставите, това означава, че бъбреците ви не могат да се справят с натоварването в организма от натрупаните токсини и течности.
Инфекция
Потъмняване на урината или ако тя стане много бледа, подсказва възпаление. Дискомфортът по време на уриниране може да показва инфекция на пикочните пътища.
Когато бъбреците не работят добре, в тялото се натрупват вредни токсини, които предизвикват кожни обриви, суха кожа и дразнене.
Здравите бъбреци произвеждат еритропоетин - хормон, участващ в производството на червени кръвни клетки. Ако количеството му не е достатъчно, човек развива хронична умора и анемия.
Лошата им работа причинява недостиг на кислород в тялото. Почти всички респираторни заболявания могат да бъдат причинени от увреждане на бъбреците.
Натрупаните токсини в кръвта могат да променят вкуса и да предизвикат неприятен метален вкус в устата. Лошият апетит е неизбежен, ако бъбреците не вършат функцията „прочистване“.
Болки в горната част на гърба и лумбалната област често посочват бъбречна недостатъчност.
Кислород
Недостатъците в работата на бъбреците гарантират нисък поток на кислород към мозъка, от което може да се появи световъртеж, припадъци, слабост или лоша концентрация.
Въведение в диетата на храни с високо съдържание на антиоксиданти - това е една добра превенция на бъбречните заболявания. Ако сте забелязали най-малко три от тези симптома в себе си, не отлагайте посещението при лекаря.
При камъни и пясък: Петър Димков препоръчва отвара от златник
Лечителят Петър Димков препоръчва отвара и медена смес при камъни и пясък в бъбреците. В първата рецепта се смесват по 50 г от билките златник, царевична коса, липов цвят, мечо грозде, пача трева, полски хвощ, троскот – корени, горска ягода. После от тази смес се отделят 4 супени лъжици и към тях се добавят по 1 с.л. ленено семе и семе от обикновена коприва, както и 20 шипки, разрязани на две. Запарват се в 1 литър кипяща вода и се оставят на тих огън за 10 минути. След изстиване се прецежда през тънка кърпа. По 150 мл от отварата се пие три пъти дневно.
Медената смес се приготвя, като към 500 г чист пчелен мед се добавят стрити на прах 40 вътрешни ципи от кокоши воденички. Два часа след ядене (сутрин, обед и вечер) се взема по 1 супена лъжица. Преди всеки прием сместа се разбърква, защото се утаява на дъното. За още по-добър ефект непосредствено след закуска, обяд и вечеря да се ядат по 10 сурови фъстъчени ядки, които спомагат за раздробяване на камъните. След това да се пие по 100 мл горнобанска или хисарска минерална вода.
При криза от задръстване на уретера с камъче да се легне по корем и на гладен стомах да се изпие смес от 100 г глицерин и сока на 1 лимон, препоръчва още Димков. След това на всеки 2-3 часа се пие по 150 мл отвара от 4 супени лъжици корени от магданоз.
По съвет на Ванга: Пием вода от сварено жито
Един път ceдмичнo бoлният дa ядe caмo cвapeнo житo и дa пиe вoдaтa, препоръчва Баба Ванга. Друг неин съвет е бoлният дa пиe 1 ceдмицa чaй oт cвapeни тиĸвeни ceмĸи. Също така от cчyĸaнo лeнeнo ceмe (2 пaĸeтчeтa) и мaлĸo вoдa ce пpaвят лaпи, ĸoитo ce нaлaгaт нa бъбpeцитe няĸoлĸo нoщи. Eдин гoлям ĸopeн oт ĸъпинa ce вapи в пeт литpa вoдa, дoĸaтo ocтaнe нaпoлoвинa. Oт тaзи вoдa ce пиe тpи пъти нa дeн пo 100 г.
За налагане на болното място: гpънчapcĸa глинa ce зaливa c ябълĸoв oцeт и ce oмecвa дoбpe. Haмaзaнa нa плaтнo, вeчep глинaтa ce пocтaвя нa ĸpъcтa нaд бъбpeцитe.
Автор: Цвета Дилова