Н атъпкали сте се с лекарства, но болката в главата не намалява? А можеше да си спестите хапчетата.
Според статистиката повече от 90% от хората, страдащи от мигрена, изпитват болка от напрежение. Тоест главата ви боли, защото сте напрегнати. Какво може да се направи по въпроса? П
Експерти твърдят, че главоболието от напрежение възниква поради мускулни спазми. „Кои?“ - питате разумно и нито един лекар няма да отговори с точност на този въпрос. Тялото е единна структура и дори напрежението в прасеца може да тръгне нагоре, което води до главоболие. Истински клиничен случай: жена редовно ходела на високи токчета, което довело до хипертонус на мускулите на прасеца и напрежението започнало да се „покачва“. Това означава, че излишното напрежение засяга бедрата, задните части, долната част на гърба, раменния пояс, шията и структурите на главата. Жената страдала от главоболие и дори намалено зрение (също свързано с напрежение в главата), докато не преминала към удобни маратонки.
Сигнали
Това, разбира се, е екстремен пример за възходящо напрежение. По правило главоболието е свързано с напрежение в раменния пояс и шийния отдел на гръбначния стълб: веднага щом шията е включена в напрежението, кръвоснабдяването на мозъка намалява и той започва да сигнализира за проблем с болка. Защо на мозъка му липсва храна? Мозъкът е много взискателен орган: той консумира около 25% от целия кислород, доставян на тялото. Кислородът се пренася в тялото от кръвта и ако кръвоснабдяването на мозъка е нарушено, тялото незабавно алармира: започва главоболие. Как сами намаляваме притока на кръв към мозъка? Чрез напрежението, което се образува в цервикалната област, ние възпрепятстваме венозния отток. Основният канал за изтичане на отпадъчната кръв от мозъка минава през областта на първия шиен прешлен - атланта. Ако тук има напрежение, тогава кръвта изтича по-бавно, което означава, че не се влива толкова бързо, колкото мозъкът изисква. Между другото една от причините за повишаване на кръвното налягане е точно същата: поради напрежението във врата мозъкът няма достатъчно кръв и той изпраща заповед на сърцето да помпа по-интензивно. Сърцето „поддава“, кръвното налягане в съдовете се повишава, собственикът на всички тези органи се чувства зле, но мозъкът осигурява оцеляването му. Съответно изводът се налага сам: трябва да отпуснете обичайното мускулно напрежение - първо във врата, но по същество по целия гръбначен стълб - и няма да има причина за главоболие.
Звучи много просто. Защо ли лекарите не предписват релаксация като хапче? Трябва само да легнете, отпуснете се и всичко ще изчезне? Е, не става точно така.
Стратегия
Обичайното напрежение, което се образува във врата и гърба, не се освобождава толкова лесно. Ако човек живее години наред с хронични спазми във врата, първото нещо, което прави мозъкът, е да изчисли това като проблем, а след това започва да мързелува. Така напрежението се превръща в норма, защото стратегията на мозъка вече е, че не си струва да хаби енергия да се справи с проблема.
Дори болката да изчезне временно, напрежението остава - само че сега то е невидимо за мозъка и човек не може да се отпусне с усилие на волята: той просто не го усеща. За да се отпуснат тези обичайни напрежения, които намаляват качеството на кръвообращението, има две техники, които трябва да се използват в комбинация:
- компетентен масаж: специалист може да открие проблема с ръцете си и да помогне за отпускане на мускулите;
- упражнения за релаксация: самостоятелно търсене на обичайни напрежения в движението и изграждане на ново движение - върху релаксация.
Ако остеопатичната процедура дава по-бърз резултат, то упражненията дават по-дългосрочен резултат. Не е тайна, че на фона на стрес позата може да се промени: например спазмите на мускулите на врата са свързани с навеждане. Ако след масажа шията се отпусне, тогава изкривената поза отново „включва“ обичайните напрежения - и в този случай гимнастиката за релаксация става жизненоважна.
Коя гимнастика да изберете? Нека вземем примера на Синг Шен Джуан за гръбначния стълб, за да видим как изглежда една ефективна практика за отпускане на обичайното напрежение – какви са тези упражнения, които не разтягат/стресират мускулите, а по-скоро отпускат и облекчават болката?
Бавно
За да „препрограмирате“ тялото от напрегнато движение към отпуснато, движенията трябва да са бавни, мозъкът се нуждае от време, за да намери и отпусне мускулите, при които най-често се получават спазми. Второто условие е фокус на вниманието. В рамките на тази гимнастика човек се научава да контролира неутралното внимание, за да наблюдава обичайните напрежения и да ги възстановява. Без болка. Където има болка, има и напрежение, а задачата е движение в обратна посока, към релаксация.
На трето място не трябва да има мускулно напрежение. При чи гун (ци гун) упражненията - древна китайска медитативна система с грациозни движения и дихателни упражнения - енергията в тялото се задвижва, а напрежението намалява. Макар че чи гун често е отнасян към бойните изкуства или тай чи, разликата е, че движенията на чи гун са всъщност много по-бавни и фокусирани върху вътрешната чи.
Ако всички тези условия са изпълнени, тогава гимнастиката ще бъде релаксираща, ще възстанови позата и следователно ще облекчи главоболието, тъй като основната причина – напрежението, ще бъде премахнато.
Автор: Цвета Дилова