П о-малко от месец преди Коледа всеки мечтае да има холивудска усмивка за предстоящите празници. И въпреки че расте броят на българите, които нямат нито един зъб в устата си, ако се действа навреме, зъбите могат или да бъдат спасени, или да бъдат поставени нови.
В това ни уверява стоматологът д-р Атанас Киров. „Българинът има изключително много липсващи зъби, особено хората над 40-годишна възраст. Това води до проблеми, свързани с невъзможност да дъвчат, проблеми със стомаха и в същото време чисто естетически, защото, когато човек губи зъб, лицето се свива и добива старчески вид. Така човек много лесно се състарява“, коментира той. На 40-годишна възраст липсват минимум по 2-3, като има случаи, в които някои хора нямат и по 5-6. „Имах двама пациенти, на 39 години, които бяха без нито един зъб в устата си. Това се е случило след тежка парадонтоза и пълно неглижиране. За щастие тези примери са много редки“, коментира специалистът. Той добавя, че най-често младите губят шестите си зъби, но признава, че и стоматолозите имат вина за това, защото когато видят зъб в по-лошо състояние, веднага предлагат изваждането му, вместо да се борят за спасяването му. Д-р Киров признава, че един спасен зъб може да служи на човека до края на живота му или минимум 1-2 години, но има възможност той да остане в устата му и 10-15 години, всичко това обаче зависи от поддръжката.
Усмивка
Стоматологът казва, че между 20 000 и 30 000 лв. ще ни струва да се сдобием с холивудска усмивка, ако вече сме изгубили зъбите си. Той коментира, че в Турция това може да излиза по-евтино, но след поставянето им е необходима поддръжка, която ще ни излезе солена, ако при всеки проблем трябва да се пътува зад граница. „Първоначално цената може да излезе по-ниска, но има нужда да се ходи на контролни прегледи, а също така се случва да има и отчупвания“, споделя специалистът. Той пояснява, че тази дейност не се финансира от здравната каса, както е с протезите при възрастните. Изборът от импланти е огромен и цените им варират от 100 лв. до над 1000 лв. за едно изделие. „От 600-700 до 2000 лв. струва имплантът и поставянето му“, уточнява специалистът и добавя, че за възстановяването на всички липсващи зъби са необходими четири или шест импланта на челюст. По думите му те могат да ни служат до живот, стига пациентът и стоматологът да ги поддържат, и подчерта, че не е задължително на всеки 10 години да има нужда да се подменят. По отношение на пенсионерите, той коментира, че заради ниските доходи много баби и дядовци в малките населени места дъвчат без зъби.
Кабинет
Пред „Здраве с „Телеграф“ той разказа, че най-честата причина, която води пациентите в кабинета му, е появила се от няколко дни болка вследствие на пулпит, гранулом, счупен зъб или кариес. Зъболекарят отбелязва, че все повече българи започват да ходят профилактично, защото нещата се оправят по-бързо, когато болката още не е дошла или кариесът е в начален етап. „Това се наблюдава при млади хора. Интересното е, че не само момичета, а и момчета започнаха да идват на профилактични прегледи. Това е много добра тенденция“, коментира той.
Страх
Д-р Киров разяснява, че обикновено хората не идват веднага щом ги заболи, а започват да пият болкоуспокояващи, надявайки се проблемът да отшуми и да им се размине. Само че в повечето случаи това само задълбочава проблема. Има моменти, в които болката може да затихне, но не след дълго отново се появява, като тогава и обезболяващите не могат да помогнат. „Пациентите идват в кабинета 4-5 дни след появата на болката. Това е грешка. Най-добре е при първо усещане на болка да посетите стоматолога си“, препоръчва той. Зъболекарят коментира, че днес трудно може да се умре от зъб, освен ако човек не е безкрайно нехаен към здравето си, не потърси медицинска помощ или е с доста слаба имунна система.
Мийте ги два пъти на ден
Мийте зъбите два пъти на ден. „Има една поговорка, в която се казва, че сутрин се мият за красота, а вечер за здраве“, казва стоматологът д-р Атанас Киров. Той пояснява, че те се почистват с въртеливи и вертикални движения – от венеца към края на зъба в рамките на три минути. „Хоризонталните движения според много проучвания са най-вредни“, посочва той. Специалистът разбива мита, че пастата е важна за лечението на зъбите и подчертава, че може да ги мием и без нея. „Ние я препоръчваме най-вече заради това, че пациентът четка по-дълго време зъбите“, казва той и добавя, че флуорът в пастите не е вреден, а помага за увеличаване на здравината на емайла. Той предупреждава, че той е опасен при децата до 13-годишна възраст, защото може да предизвика образуването на тъмни петна, които не могат да се премахнат, и затова малките не трябва да използват пасти за възрастни. Препоръчва да се използват хубави четки, които на всеки три месеца трябва да се сменят.
Избелване само след консултация със специалист
Избелването трябва да се прави след задължителна консултация със зъболекар, а не самоволно. Само той може да каже на пациента дали има нужда от това, в каква степен се нуждае, какъв механизъм да използва и колко често да го прави. Стоматологът д-р Атанас Киров казва, че може да постигнем снежнобели зъби и в домашни условия, но преди това зъболекарят трябва да е дал указания как да се действа. „Има индивидуални шини, които са най-популярни, както и лентички. Трябва да се внимава какви се използват, защото някои не са сертифицирани“, предупреждава той и съветва хората да покажат на своя специалист какво са закупили, преди да започнат да ги използват.
Владимир Христовски