С едемте Канарските острова са пълни със загадки за океанолози, геолози, историци, археолози и лингвисти. Но навярно най-интригуващата загадка от принадлежащия на Испания атлантически архипелаг е легендата, че съществува осми остров – Сан Борондон, който се появява и изчезва, и че може да се види при гъста облачност.
Първото му споменаване е свързано с морското пътешествие, осъществено през 516 г. от ирландския монах свети Брендън. Съгласно преданието знаменитият мисионер заедно с още 17 монаси пресичал Атлантическия океан на кожената си ладия и по път попаднал на този остров. Той бил потънал в зеленина и братята решили да слязат на брега. Първата им работа, естествено, била да отслужат литургия. Той описва острова като горист, с множество цветя и плодове. Един от най-запалените почитатели на тази легенда е бил и Христофор Колумб. Тази легенда за свети Брендън, с чието име, което на испански става Борондон, дава името на тайнствения остров.
Твърди се, че островът може да се види през гъстите мъгли и облаци.
Няколко испански и португалски експедиции през XV век са се опитвали да го открият, оспорвайки си властта над него. В крайна сметка през 1479 г. Испания и Португалия подписват съглашение, по силата на което двете държави си разделили акваторията на Атлантическия океан. Съгласно него Испания получава архипелага, включително Сан Борондон, а за Португалия остават Азорите и Мадейра. През XVI век италианският картограф Леонардо Ториани, намиращ се на служба при испанския крал Фелипе II, описва неговите размери и точно местонахождение, основавайки се на разказите на моряци, които твърдели, че са го виждали и дори посещавали. По техните думи той е разположен на 550 км в посока запад-северозапад от Ел Йеро и на 200 км в посока запад-югозапад от Ла Палма, Ла Гомера. Те го описват като доста внушителен - дълъг почти петстотин километра и широк около сто петдесет и пет. В записките, направени от Ториани, се казва още, че в средата на острова имало дълбока падина, оградена от две високи планини. В ново време най-достоверното свидетелство за съществуването на острова е направено от испанския фотограф Мануел Родригесм Кинтеро през 1957 г., когато той е успял да заснеме неясния силует на Сан Борондон. Явлението било засвидетелствано от много хора, а материалът бил публикуван в тв канала ABC със заглавието „За пръв път заснеха заблудения остров Сан Борондон“.
Карта от 1707 г., показваща остров Сан Борондон.,
Засега островът не е отбелязан на нито една карта. Въпреки че съществуват най различни теории според учените става дума просто за може би най- големия мираж в света – на един от трите западни острова от архипелага, особено на Ла Палма. Разликата в температурата между въздушните слоеве пречупва и отрязва светлината и така се създава илюзията, че хората виждат далечни пейзажи, които не съответстват на действителността. Въпреки това Сан Борондон продължава да бъде част от легендите на Канарските острови. И навярно няма местен жител или турист, който да не се е взирал в хоризонта с надеждата да види тайнствения остров, който се появява и изчезва.
На паметника си Свети Брендън е изобразен в лодка.
Свети Брендън изпреварил Колумб
Откривателят на тайнствения остров свети Брендън Клонфертски (484 - ок. 578) е наречен с основание мореплавател. Той е ирландец по националност. През 512 е ръкоположен за свещеник. През 530 г. предприема своето знаменито пътуване в търсене на Острова на блажените. Дали това е мистичният остров, получил неговото име, не е ясно. Според легендата той открил и друг остров, който се оказал гигантското чудовище Ясконтия.
Днес дори същества научно дружество на негово име, което се опитва да докаже, че всъщност той е първият европеец, достигнал до Америка преди викингиге и Колумб. Неговият съвременен сънародник - самотният мореплавател Тим Северин, извърши подобно плаване от Ирландия до Америка, с кожена лодка, с каквато е плавал свети Брендан, доказвайки, че е възможно това да е станало. Но със сигурност се знае, че светецът мореплавател е достигнал до Хебридските, Оркнейските и Шетландските острови северно от Шотландия, Фарьорските острови и Исландия, където е покръствал местните жители и е основал манастири.
Константин Събчев