Огромни, но гальовни котараци, къщи от миналото, любезни и възпитани домакини, модерни хотели на достъпни цени. Всичко това може да откриете в Пловдив.
Вторият по големина град в България, но със сигурност не и втори по културни и исторически забележителности, за които един уикенд е прекалено кратък. Само на час и нещо с кола от София по магистралата, не само че е достъпен, но и предлага изключително модерни апартхотели, които ще задоволят дори и най-взискателните гости, независимо българи ли са или чужденци. Цената на нощувката в един от малките хотели с апартаменти в центъра на града струва 100 лева, като той разполага с просторна спалня и трапезария с кухненски бокс, който е оборудван изцяло дори и за хора, които предпочитат да приготвят сами храната си. Удобен е за настаняване до две двойки или семейство с две деца. Има и други, които са на още по-ниски цени, но с гостоприемни домакини. Тъй като е голям град и местата за настаняване са много, което позволява дори и без предварителна резервация да се настаните при приятни домакини чрез платформите за хотели. Освен че е лесно достъпен, но и ходейки в централната част на града, ще се възхитите на чистите и подредени тротоари. Ако запазите нощувка в центъра, първото място, което трябва да посетите, е Старият град, който е на около 10 минути пеша. Там първото нещо, което всеки иска да посети, е Античният театър. Някои казват, че ако не си видял Античния театър, все едно нищо не си видял.
Градът се бори за титлата Европейска дестинация за 2022 г..
След това разходката в старата част на града продължава и скитайки по калдъръмените улици, си връщаш в миналото и си представяш деца, които играят, тичат и се крият между къщите. За разкош по каменистите улици и оградите се разхождат добре охранени котки, които дори не се страхуват от минувачите и са склонни да позволят да бъдат докоснати по пухкавата козина от всеки, който има желание да им се порадва. Местните търговци и служители, които поддържат галерии и старите къщи, разказват, че наистина котките в Стария град са големи, защото всеки ги храни, и са много гальовни.
На една от улиците в старинната част пък има антикварен магазин, който както купува старинни вещи, но и продава такива. Там могат да се намерят стари носии, железни ютии с въглища и още много интересни стари неща, които често се търсят не толкова за ползване, а за декорация на дома и къщата. Има и магазини за сувенири и аксесоари, както и такива, които продават малки копия на картини с пейзажи от старата част на Пловдив. До Гребната база може да се стигне с автобус или с такси. Някъде по средата на канала има мост, който вибрира и леко се клати от движението на хората. Но самия мост не е най-голямата атракция, а рибите, които плуват във водата. Пловдив е град, в който има за всекиго по нещо. Ако ви се разхожда, за вас е старата част и може би Гребната база, ако пък ви се пазарува, значи трябва да минете по главната търговска улица и да отидете в мола. Разположен е в Горнотракийската низина, на двата бряга на река Марица. Населението на града е около 350 хил. души. Климатът е преходноконтинентален, с мека зима и горещо лято. Средната януарска температура е +1°С, а средната юлска е +24°С. Съвременният град е построен около седем хълма - Пловдивските тепета, които са неразделна част от историята на града.
Хотелите са пълни с удобства като говорещи асансьори и умно осветление.
Пловдив е един от най-старите градове в Европа - началото му датира от 4000 години пр.Хр. На 6 септември 1885 г. градът е превзет и Източна Румелия отново е обединена с Княжество България. Тази паметна дата поставя началото на новата история на страната ни и се чества тържествено всяка година като Ден на Пловдив и официален празник. След Съединението Пловдив остава и до днес втори по големина и икономическо значение град след столицата София.
Огромни котараци пазят Стария град.
Градът е голям промишлен и търговски център. Тук се провежда известният Пловдивски международен панаир, който всяка година става домакин на представяне на стоки и обмяна на опит и контакти на търговци от целия свят. В града се провеждат театрални, танцови и кинофестивали, а многобройните археологически находки от тракийско, римско и византийско време не само напомнят за славното минало, но и са успешно съчетани с модерната архитектура на града. Пример за това е Римският акведукт, който е станал незаменима част от булевард „Коматевско шосе”, а Античният театър е успешно реставриран и се използва за представления. В града има няколко музея - исторически, археологически, етнографски, природонаучен, художествена галерия и драматичен театър. Една от най-известните забележителности е архитектурният комплекс Старинен Пловдив, в който са запазени и реставрирани красиви възрожденски къщи, много от които са обитаеми и до днес.
Освен културни забележителности градът има и много добри условия за спорт и развлечения. На края на Пловдив е изграден гребен канал с олимпийски размери, който предлага много добри условия за гребане, бягане и колоездене. В миналото Пловдив се е кичел със седем хълма - тепетата. Днес от тях са останали само шест - Марково тепе е превърнато в павета за настилка на улиците. Ако решите да броите тепетата, не забравяйте, че възвишението на Стария град се състои от три.
Разходката в Стария град ни връща в миналото.
Джендем тепе или Младежкият хълм е най-висок - обявен е за защитена местност заради ендемичните си растения и запазена природа. На него се срещат и много животински видове като катерица, сойка и диви зайци. На хълма Бунарджика е построен паметник в чест на Съветската армия - „Альоша”. Сахат тепе - хълмът с часовниковата кула, е превърнат в парк - любимо място на влюбени двойки и младежки компании с китари. На върха му се извисява часовникова кула от XVI век. Другите три тепета са Възвишението на Стария град. Всички тепета са добре поддържани паркове с алеи и скамейки. Градът е една от най-предпочитаните туристически дестинации в страната и културен и икономически център на Южна България. Тук има богато разнообразие от места за настаняване - от луксозни хотели до хостели. Главната улица на Пловдив предлага отлични възможности за развлечения и пазаруване, а ресторантите в града са много и навсякъде.
Влиза в конкуренция с Рим и Атина за европейска дестинация за 2022 г.
Пловдив е номиниран за „Най-добра европейска дестинация“ за 2022 г. в 13-ото издание на престижната класация European Best Destinations. Това е единственият български град, който участва и е поставен в конкуренция с градовете Лондон, Рим, Виена, Истанбул, Атина, Прага и др. „Най-добра европейска дестинация“ е класация на специално подбрани европейски градове, с богато културно-историческо наследство, устойчивост и качество на живот, организирана от водещия уебсайт за туризъм в Европа - EuropeanBestDestinations.com. Настоящото издание ще се проведе в партньорство с мрежата EDEN на Европейската комисия и медийните партньори Forbes US и Condé Nast Travelers. „Тази номинация е признание за усилията, които местната власт и туристическият сектор полагат в утвърждаването на Пловдив като туристическа дестинация. Това е и една възможност да насочим фокуса на международната общественост не само към града ни, но и към България“, сподели кметът Здравко Димитров.
Първата българска гимназия или жълтото училище се намира в стария град.
Според кмета на един от големите победители до момента - Порто (избиран на първо място през 2012 г., 2014 г. и 2017 г.), Руи Морейра благодарение на инициативата градът му почти е удвоил посетителите си по въздух, като от 6.9 млн. те са достигнали над 12 млн. души. Това не е първото участие на Пловдив в конкурса. През 2016 г. градът се нареди на трето място след хърватския Задар и гръцката столица Атина. Тогава зад Пловдив останаха изключително атрактивни дестинации като португалските Азорски острови, френската столица Париж, испанския град Барселона, чешката столица Прага и дори столицата на Великобритания Лондон.
Елена Иванова